Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Psychiatrická nemocnice Bohnice spotřebuje o 30 procent méně energie a ušetří 15 milionů korun ročně
Zástupci Psychiatrické nemocnice Bohnice a konsorcia společností Veolia Energie ČR a D-energy. Foto: Jana Bábiková

Psychiatrická nemocnice Bohnice spotřebuje o 30 procent méně energie a ušetří 15 milionů korun ročně

Společnosti Veolia Energie ČR a D-energy dokončily jeden z největších projektů garantovaných úspor energie v České republice. Psychiatrická nemocnice Bohnice díky tomu spotřebuje o 30 procent méně energie a ušetří téměř 15 milionů korun ročně. Úspory má zaručené na 10 let.

„Jednalo se o náročný projekt, který zahrnoval celou řadu stavebních i technologických opatření od výměny téměř 10 kilometrů potrubí a rekonstrukce oken až po zavedení nového systému měření a regulace. Realizaci jsme zvládli v termínu a mohlo začít 10leté období garantovaných úspor. Prokázali jsme, že zvládneme i velký komplexní projekt v rozlehlém areálu, navíc s památkově chráněnými budovami,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie.

Zástupci Psychiatrické nemocnice Bohnice a konsorcia společností Veolia Energie ČR a D-energy podepsali smlouvu na poskytování energetických služeb se zaručenou úsporou v květnu roku 2022. Následovalo ověřování výchozího stavu pro návrh nejvhodnějších energeticky úsporných opatření a už v létě začala jejich realizace. Práce probíhaly za plného provozu nemocnice, a to až do listopadu roku 2023. Rozsahem a celkovými náklady ve výši přes 600 milionů korun se zakázka řadí mezi největší projekty EPC v České republice.

„Výhodou tohoto způsobu řešení pro nás je možnost kombinace s dotací a skutečnost, že dodavatel smluvně ručí za dosažení úspor. Investice nad rámec dotace jsou spláceny z ušetřených peněz. Jinak bychom si tak rozsáhlou rekonstrukci nemohli dovolit. Ušetříme třetinu nákladů za energie ve srovnání se stavem před realizací, a to je významná položka v našich provozních nákladech,“ vysvětlila Zuzana Barboríková, ředitelka Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Součástí projektu byla rekonstrukce centrální výměníkové stanice o výkonu 8 MW a instalace 54 objektových výměníkových stanic. Musely se vyčistit kolektory v délce téměř 5 kilometrů a proběhla výměna tepelných rozvodů o celkové délce 9,5 kilometru, jejichž některé části byly postaveny ve třicátých letech minulého století.

Kromě toho došlo k vyvážení otopných soustav. Bylo například instalováno 3331 termostatických ventilů a hlavic a pro úsporu vody 2032 perlátorů a úsporných sprch. Zároveň proběhla rozsáhlá výměna osvětlení za úspornější LED světla a byl zaveden nový systém měření a regulace, pro který byly vybudovány optické sítě v délce 5 kilometrů.

Významnou část zakázky představovaly stavební práce, zahrnující výměnu či repasi více než 3000 kusů oken a dveří či zateplení stěn, střech a půdních prostor jednotlivých budov o celkové ploše přes 20 tisíc m2. Při rekonstrukci historických, památkově chráněných otvorových výplní část prošla odbornou repasí a část byla nahrazena věrnými replikami s významně lepšími tepelně technickými parametry.

„Hlavním problémem byl čas. Nemocnice projekt chystala 5 let. Nám na projekci, povolení a realizaci základních opatření zůstalo 18 měsíců. Navíc všechny práce musely proběhnout bez přerušení provozu. Harmonogram byl na dny, téměř bez rezerv a musím poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli a pomohli jej dokončit v termínu. Rozhodně to nebyla samozřejmost,“ doplnil Eduard Paulík, jednatel společnosti D-Energy.

Od ledna běží desetileté období garantovaných úspor, jehož součástí je výkon energetického managementu, který bude dosažené úspory průběžně vyhodnocovat a maximalizovat.

Garantovaný objem úspor energie činí 6350 MWh ročně. Dalším přínosem bude snížení spotřeby vody o 7750 m3 ročně. Finanční úspora by měla dosáhnout 14,7 milionu korun ročně v referenčních cenách roku 2021, což vzhledem k růstu cen energií a vody bude zřejmě ještě vyšší částka. Kumulativně za 10 let nemocnice uspoří minimálně 147 milionů korun.

Pro realizaci tohoto náročného projektu využila nemocnice kromě financování metodou EPC také dotace z Operačního programu Životní prostředí a programu Nová zelená úsporám, který chce nyní ministerstvo rozšířit.

Podobné investice metodou EPC do energetické modernizace budov a areálů by mohly ušetřit provozovatelům stovky milionů korun na provozních nákladech. Přinášejí také snížení emisí CO2 a přispívají k energetické soběstačnost státu i plnění evropských cílů. Česká republika musí zrychlit tempo renovací budov, aby dosáhla stanovené energetické účinnosti a dekarbonizace. Evropská směrnice o energetické účinnosti požaduje snížení spotřeby energie v budovách nejméně o 1,9 procenta ročně a využití energetických služeb, jako v případě projektu Psychiatrické nemocnice Bohnice, může pomoci tohoto cíle dosáhnout.


Autor: Cen

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

Dnes v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Retailový Oscar míří do Prahy. Ocenění za nejlepší prodejnu získala česká společnost Potten & Pannen – Staněk

25. března 2024 ve 21:08

Skvělým úspěchem se může pyšnit česká společnost s prémiovým kuchyňským vybavením Potten & Pannen – Staněk, která si z amerického Chicaga odnáší tu nejprestižnější cenu ve světové soutěži Global Innovation Awards (GIA). Mezinárodní porotu uchvátila svou unikátní prodejnou Atelier Potten &...

Další články
Nahoru