Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Prvním dítětem narozeným letos v Praze je Eleanor, narodila se na Bulovce
Ilustrační foto: archiv

Prvním dítětem narozeným letos v Praze je Eleanor, narodila se na Bulovce

Prvním dítětem, které v Praze přišlo na svět v roce 2022, je Eleanor. Narodila ve Fakultní nemocnici Bulovka osmnáct minut po půlnoci. Šlo o porod přirozenou cestou, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Loni se jako první dítě v Praze narodil chlapec, přišel na svět kolem 1:00 ráno v podolské porodnici.

Do jedné hodiny ráno se v metropoli narodily ještě další dvě holčičky. V 00:50 se v porodnici Fakultní Thomayerovy nemocnice narodila Emily a o osm minut později přišla na svět dívenka v Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí.

Na dotaz ČTK to uvedly zaměstnankyně porodních sálů. V dalších třech pražských porodnicích, v Motole, na Královských Vinohradech a Všeobecné fakultní nemocnici, kde se porodnici říká U Apolináře kvůli umístění v Apolinářské ulici, čekali na první porody až do ranních hodin.

Od loňského roku pražský magistrát nedává rodičům dětí narozených na Nový rok, které mají v metropoli trvalé bydliště, finanční dar. Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla nejspíš v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého.

Do roku 2000 dostávalo obnos pouze první miminko, později všechny děti narozené na Nový rok. Do roku 2005 byl dar 10 000 korun, v dalších letech 15 000 korun. Loni se za první den narodilo 27 dětí, 14 chlapců a 13 dívek. Místo peněžního daru mají rodiče obdržet pamětní list a pamětní minci.

Za první tři čtvrtletí se loni v Praze narodilo 11 382 dětí, o 145 více než v předchozím roce. Celkově se ale počet obyvatel meziročně snížil, na konci září žilo v metropoli 1,332 milionu lidí.

Proti předchozímu roku, kdy se naopak počet obyvatel zvýšil, meziročně v prvních třech čtvrtletích zemřelo asi o 1000 lidí víc a o zhruba 4000 lidí víc se odstěhovalo, než v Praze přibylo.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

Dnes v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

Dnes v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

Dnes v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Další články
Nahoru