Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Prvním dítětem narozeným letos v Praze je Eleanor, narodila se na Bulovce
Ilustrační foto: archiv

Prvním dítětem narozeným letos v Praze je Eleanor, narodila se na Bulovce

Prvním dítětem, které v Praze přišlo na svět v roce 2022, je Eleanor. Narodila ve Fakultní nemocnici Bulovka osmnáct minut po půlnoci. Šlo o porod přirozenou cestou, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Loni se jako první dítě v Praze narodil chlapec, přišel na svět kolem 1:00 ráno v podolské porodnici.

Do jedné hodiny ráno se v metropoli narodily ještě další dvě holčičky. V 00:50 se v porodnici Fakultní Thomayerovy nemocnice narodila Emily a o osm minut později přišla na svět dívenka v Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí.

Na dotaz ČTK to uvedly zaměstnankyně porodních sálů. V dalších třech pražských porodnicích, v Motole, na Královských Vinohradech a Všeobecné fakultní nemocnici, kde se porodnici říká U Apolináře kvůli umístění v Apolinářské ulici, čekali na první porody až do ranních hodin.

Od loňského roku pražský magistrát nedává rodičům dětí narozených na Nový rok, které mají v metropoli trvalé bydliště, finanční dar. Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla nejspíš v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého.

Do roku 2000 dostávalo obnos pouze první miminko, později všechny děti narozené na Nový rok. Do roku 2005 byl dar 10 000 korun, v dalších letech 15 000 korun. Loni se za první den narodilo 27 dětí, 14 chlapců a 13 dívek. Místo peněžního daru mají rodiče obdržet pamětní list a pamětní minci.

Za první tři čtvrtletí se loni v Praze narodilo 11 382 dětí, o 145 více než v předchozím roce. Celkově se ale počet obyvatel meziročně snížil, na konci září žilo v metropoli 1,332 milionu lidí.

Proti předchozímu roku, kdy se naopak počet obyvatel zvýšil, meziročně v prvních třech čtvrtletích zemřelo asi o 1000 lidí víc a o zhruba 4000 lidí víc se odstěhovalo, než v Praze přibylo.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Další články
Nahoru