Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Prvních deset rodin se dočkalo, na pár měsíců se přestěhují z ubytoven do městských bytů
Krizové byty někdy potřebují i ženy, které čelí domácímu násilí, týrání a napadání. Ilustrační foto: archiv

Prvních deset rodin se dočkalo, na pár měsíců se přestěhují z ubytoven do městských bytů

Pražský magistrát přidělil byty první desítce rodin, které dosud žily na ubytovnách. Radní dnes schválili návrh nájemní smlouvy, kterou s nimi město podepíše. V následujících týdnech přidělí město byty dalším deseti rodinám. Pražská koalice Piráti, Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) chce z ubytoven do městských bytů přestěhovat celkem 140 rodin.

Pražané, kteří se ocitli v náhlé a závažné bytové tísni a nejsou schopni ji vyřešit sami, mají nově možnost na tři měsíce využít takzvané krizové byty v majetku hlavního města s vyloučením prodloužení této lhůty užívání.

V odůvodněných případech jim může být doba užívání prodloužena o další tři měsíce, ale pouze jedenkrát. Mezi nouzové situace patří domácí násilí, havárie v bytě nebo hrozba vyklizení z bytu, kdy člověk nemá kam jít a mnohdy se nemá ani na koho obrátit. 

Krizový byt lze pronajmout během dnů, maximálně týdnů, kdežto v případě ostatních bytů je čekací lhůta i několik měsíců. Krátkodobou smlouvu nájemník uzavírá přímo s odborem bytového fondu pražského magistrátu, bez nutnosti souhlasu radních. Možnost pronajmout si krizový byt mají lidé ve složité situaci od května 2019 a od srpna ji využilo už 19 osob.

Žádosti nejdříve zpracovala magistrátní komise. Následně úředníci z bytového odboru magistrátu vytipovali vhodný byt a zaslali rodinám nabídky. Nakonec přidělení bytu první desítce rodin dnes schválili radní. V následujících dnech budou moci vybraní žadatelé přijít na magistrát podepsat nájemní smlouvy a nastěhovat se.

V současné době úřad eviduje další desítky žádostí rodin z ubytoven o městský byt. Tyto žádosti, stejně jako ty již schválené, musí nejdříve magistrát projednat.

„Na počet a užívání krizových bytů není stanovena žádná kvóta. Pokud se odbor bytového fondu dozví o člověku v nouzi nebo se jako takový sám o pomoc přihlásí, dojde k okamžitému vyhodnocení případu a najdou se mu obratem ubytovací kapacity. Pracujeme na metodice pronájmu krizových bytů, která bude definovat pravidla komu a za jakých okolností se takové byty budou pronajímat,“ uvedl pražský radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti).

Krizové byty aktuálně využívají zejména lidé, kteří by se ocitli ze dne na den na ulici, v akutní bytové nouzi a ohrožení života. Dále také rodiny, které už nemohou dále setrvávat v azylovém domě, rodiny v rozvodovém řízení nebo senioři. Vyskytují se i případy osob, které čelí domácímu násilí, týrání a napadání.

Magistrát má přes šest stovek prázdných bytů, většina je však ve špatném stavu a musí se nejprve opravit. Další byty mají městské části. Do programu pro rodiny z ubytoven loni město vyčlenilo 38 bytů.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru