Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
První zasedání pražských zastupitelů po volbách se bude konat zřejmě v listopadu
Poslední zasedání pražských zastupitelů v tomto volebním období se protáhlo do noci. Foto: puc

První zasedání pražských zastupitelů po volbách se bude konat zřejmě v listopadu

Ustavující zasedání zastupitelstva hlavního města, které vzejde ze započatých komunálních voleb, se bude konat pravděpodobně na začátku listopadu. Na dotaz ČTK to dnes uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na ustavujícím zasedání zastupitelé skládají slib a obvykle se volí nové vedení města. Než se tak stane, metropoli povede dosavadní rada města.

„Předpokládám, že se tak stane po dokončení všech nezbytných zákonných procedur. Po zkušenostech z minulých let by ustavující zastupitelstvo mělo vyjít zřejmě na začátek měsíce listopadu," uvedl Hřib.

Pražané volí na magistrát v jednom volebním obvodu celkem 65 zastupitelů, tedy stejně jako v posledních volbách v roce 2018. V jednom volebním obvodu se v Praze na magistrát volilo v letech 2014 i 2018.

Zákon o hlavním městě umožňuje zastupitelskému sboru rozhodnout o počtu zastupitelů i obvodů. Podle zákona má městské zastupitelstvo 55 až 70 členů.

Komunální volby na pražský magistrát v roce 2018 vyhrála ODS, která měla v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet měla Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

ANO získalo 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Na koalici se dohodli Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu.

Pražané kromě magistrátu volí rovněž do zastupitelstev městských částí a do části Senátu, konkrétně ve volebních obvodech Prahy 6, 10 a 11.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru