Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První zasedání pražských zastupitelů po volbách se bude konat zřejmě v listopadu
Poslední zasedání pražských zastupitelů v tomto volebním období se protáhlo do noci. Foto: puc

První zasedání pražských zastupitelů po volbách se bude konat zřejmě v listopadu

Ustavující zasedání zastupitelstva hlavního města, které vzejde ze započatých komunálních voleb, se bude konat pravděpodobně na začátku listopadu. Na dotaz ČTK to dnes uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na ustavujícím zasedání zastupitelé skládají slib a obvykle se volí nové vedení města. Než se tak stane, metropoli povede dosavadní rada města.

„Předpokládám, že se tak stane po dokončení všech nezbytných zákonných procedur. Po zkušenostech z minulých let by ustavující zastupitelstvo mělo vyjít zřejmě na začátek měsíce listopadu," uvedl Hřib.

Pražané volí na magistrát v jednom volebním obvodu celkem 65 zastupitelů, tedy stejně jako v posledních volbách v roce 2018. V jednom volebním obvodu se v Praze na magistrát volilo v letech 2014 i 2018.

Zákon o hlavním městě umožňuje zastupitelskému sboru rozhodnout o počtu zastupitelů i obvodů. Podle zákona má městské zastupitelstvo 55 až 70 členů.

Komunální volby na pražský magistrát v roce 2018 vyhrála ODS, která měla v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet měla Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

ANO získalo 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Na koalici se dohodli Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu.

Pražané kromě magistrátu volí rovněž do zastupitelstev městských částí a do části Senátu, konkrétně ve volebních obvodech Prahy 6, 10 a 11.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Dnes ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru