Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
První záchvat zažila Denisa (27) s příchodem menstruace. Styděla se, připadala si jako hypochondr
Ráda tráví volný čas v přírodě, při rybaření si odpočine. Foto: se svolením paní Denisy

První záchvat zažila Denisa (27) s příchodem menstruace. Styděla se, připadala si jako hypochondr

Migréna provázela Denisu (27) již od dětství, první záchvat zažila v osmé třídě společně s příchodem menstruace. „Od té doby mě záchvaty migrény provázely pravidelně a nejčastěji byly navázány na hormonální změny. Bolestí jsem i zvracela,“ říká Denisa z Náměště nad Oslavou. Záchvat migrény se přihlásil obvykle jednou za měsíc a trval tři dny.  

Bolesti tišila dostupnými léky, lékaře se ale navštívit bála. Setkala se totiž s nepochopením od svého okolí, které jí naznačovalo, že se pouze snaží být zajímavá. 

„Za migrénu jsem se styděla. Jednou jsem ležela se šíleným záchvatem a někdo mi vyčítavě řekl, že bych měla vstát a naučit se s tím žít, že ho taky často bolí hlava, a přesto musí dělat všechno jako obvykle. V tu chvíli jsem si začala připadat jako hypochondr,“ vzpomíná Denisa, která v té době studovala zdravotnickou školu. 

Migrénu považovala za obyčejnou bolest hlavy a nechápala, jak ostatní zvládají běžné denní činnosti, když ona nedokáže ani vstát z postele. „Až později mi došlo, že jejich bolení hlavy se s mým záchvatem migrény srovnat nedalo,“ popisuje Denisa.

Obrat v jejím životě přišel na konci střední školy, když se seznámila se svým současným manželem. Právě on ji přesvědčil, aby vyhledala odbornou pomoc. Postupně se začala léčit na neurologii, kde také poprvé uslyšela svou diagnózu – migréna. 

„Lékař mi předepsal léky, které tlumily intenzitu záchvatů, bohužel jsem ale pociťovala řadu nežádoucích účinků od nevolnosti až po krátké výpadky paměti,“ říká Denisa. Po částečné úlevě se ale Denisin stav začal zase zhoršovat. 

Po odstranění zubů moudrosti trpěla i čtrnácti záchvaty za měsíc. Spouštěčem byly kromě hormonálních změn také vůně, intenzivní světlo, horko, stres i každé mírné zvýšení teploty. 

„Díky změně léků a životního stylu se mi postupně podařilo zmírnit počet záchvatů na 7 až 10 měsíčně. Je to úspěch, ale stále je to strašně moc. Záchvaty často trvají velmi dlouho, někdy mě tři dny bolí jedna polovina hlavy a další tři dny druhá,“ vysvětluje Denisa.

Všechny stavy migrény si pečlivě zaznamenává, aby o jejich četnosti a intenzitě mohla informovat svého lékaře. Sílu bojovat s nemocí jí dodává nevlastní dcerka Monika, se kterou společně tráví čas v kuchyni, na procházkách i výletech. 

Před více než rokem se Denisa také dozvěděla o pacientské organizaci Migréna-help, která pomáhá lidem bojujícím s migrénou. Pravidelně se účastní svépomocných skupin, kde se o své nemoci učí mluvit. 

„Dřív jsem o migréně vyprávěla hlavně nejbližším lidem, ale ostatním spíš zřídka, protože jsem se bála nepochopení. Teď pozoruji, že o migréně začínám mluvit otevřeně a bez obav. Často mě pak překvapí, že mě lidé pochopí mnohem víc, než jsem čekala,“ říká s odhodláním Denisa.  


Autor: Lucie Rychlá

Seminář: Time management a užitečné rituály na rodičovské dovolené

Dnes v 07:01

Každá pečující osoba o malé dítě ví, jak vysilující a namáhává je péče o děti do tří let věku. Že jde o celodenní nikdy nekončící kolotoč činností. Přesto chceme a také potřebujeme mít čas i pro sebe, případně skloubit péči o malé dítě s prací. Co vám tom může pomoci se dozvíte na semináři...

Jaké bude vaše jídlo v roce 2023? Inspiraci najdete na festivalu Mrkev v zimě

Včera ve 13:36

Víte, že cesta potravin na váš stůl nemusí nutně vést přes anonymní pulty supermarketů? I v České republice totiž existuje řada alternativ. Jednou z nich je i komunitou podporovaného zemědělství (neboli KPZ), které u nás funguje už čtrnáct let.  Pokud se o něm chcete dozvědět více, pak si nenechte...

Kolagen jako lék proti bolestivým kloubům

6. února 2023 v 06:14

Bolest kloubů je pro mnohé ochromující, proto je její snížení závažnosti důležité pro každodenní činnosti. Artritida je všeobecný název, pod kterým se skrývá mnoho dalších typů bolestí kloubů. Ať už je bolest způsobená jakýmkoliv typem nemoci, je velmi nepříjemná. Většina nepříjemných stavů kloubů...

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Další články
Nahoru