dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
První v Praze narozená gorila slaví desáté narozeniny. Moja dostane ovocno-zeleninový dort
Moja si půjčuje i druhé mládě a vozí je na zádech. Foto: archiv

První v Praze narozená gorila slaví desáté narozeniny. Moja dostane ovocno-zeleninový dort

V České republice první narozená gorila Moja oslaví v sobotu 13. prosince své desáté narozeniny. Moju zachránil ošetřovatel Marek Ždánský, když se topila při povodni ve vodním příkopu v pražské ZOO.

Marek Ždánský, který je nyní zastupitelem v Praze 13 a podnikatelem v zásobování ovocem a zeleninou, jí v jejím novém domově ve španělském Cabarcenu poblahopřeje na dálku i dárkem.

Moja do Španělska odjela před dvěma lety, aby zde mohla založit vlastní rodinu a před rokem a půl porodila své první mládě, samičku jménem Duni (česky Malá).

„Její mládě je velmi cenné, protože otcem je samec Niky a ten se narodil ve volné přírodě. O své mládě se Moja stará dobře, využívá zkušenosti z Prahy, vše to, co se naučila od své skupiny,“ popisuje život Moji v  jejím novém domově Marek Ždánský, který ji několikrát navštívil a o jejím stavu se nechává od španělských kolegů průběžně informovat.

Po vzoru své gorilí babičky Kamby z Prahy si Moja podle Ždánského začala půjčovat i druhé mládě a vozí je na zádech společně dohromady.

„Hraje si a je evidentně šťastná. Velkou výhodou Španělska je teplé podnebí a to, že gorily mohou chodit do venkovního výběhu. K jejím sobotním narozeninám se již nyní chystá oslava. Moja dostane ovocno-zeleninový dort a dárky na hraní,“ prozradil zákulisí z opičího světa Marek Ždánský.


Další články
Nahoru