dnes
Neděle - oblacno
10°C
zítra
Pondělí - zatazeno
9°C
pozítří
Úterý - prehanky-snih
5°C
První v Česku: Nemocnice otevřela akutní lůžkovou rehabilitaci pro děti, sloužit bude pro celou republiku
Profesor Pavel Kolář s dětským pacientem. Foto: FN Motol

První v Česku: Nemocnice otevřela akutní lůžkovou rehabilitaci pro děti, sloužit bude pro celou republiku

Nové lůžkové oddělení dětské akutní rehabilitace bylo otevřeno jako součást Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol. V prostředí českého zdravotnictví se jedná se první pracoviště tohoto typu. Je určeno pro rehabilitaci dětí s poruchou motorických funkcí po léčbě neurologických, interních, ortopedických onemocnění a po operacích či úrazech ve fázi, kdy má rehabilitace dominantní roli v léčbě.

Oddělení akutní dětské lůžkové rehabilitace má kapacitu 16 lůžek a je umístěno na třetím patře dětské části motolské nemocnice. Je vybaveno speciálními rehabilitačními pomůckami a zdravotnickými přístroji, které jsou nutné pro účinnou léčbu zde hospitalizovaných dětí.

„Chceme maximálně využít rehabilitačního potenciálu v časných fázích po traumatu, operaci a u dalších akutních stavů tak, aby došlo k co nejvýraznějšímu zlepšení funkčních schopností motoriky a soběstačnosti,“ říká profesor Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

Světově uznávaný fyzioterapeut se od počátku kariéry zabývá pohybovou patologií dětí a je autorem diagnostického a terapeutického konceptu „Dynamická Neuromuskulární Stabilizace“, jehož základem jsou elementární principy lidské motoriky.

Kromě akutní péče o dětské pacienty bude oddělení zaměřeno i na nemocné v chronickém stádiu. U těchto dětí se bude během hospitalizace posuzovat efekt a dosažené výsledky dosavadní rehabilitační léčby. Dle potřeby se pak budou upravovat či nastavovat nové fyzioterapeutické, ergoterapeutické či logopedické postupy.

Výhodou nového oddělení je zejména návaznost dětské rehabilitace na specializované odbornosti nemocnice, tedy ortopedii, neurologii nebo třeba pediatrii. Pracoviště bude také sloužit k výuce studentů medicíny, fyzioterapie, ergoterapie a k výuce postgraduální.


Další články
Nahoru