dnes
Pondělí - jasno
32°C
zítra
Úterý - zatazeno
26°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
První strom pro Olgu Havlovou byl zasazen na Žižkově
Vladislava Hujová (vlevo), Milena Černá a Václav Malý vysadili strom pro Olgu Havlovou. Foto: Praha 3

První strom pro Olgu Havlovou byl zasazen na Žižkově

Třetí městská část zapojila do projektu Rok Olgy Havlové, jehož cílem je připomenout odkaz bývalé první dámy vysázením 85 stromů v obcích a městech k jejím nedožitým 85. narozeninám. Společně se starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou (TOP 09) se slavnostního vysazení stromu na Parukářce (Vrch sv. Kříže) ve středu 7. března zúčastnila Milena Černá, předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Václav Malý, biskup pražský, který stromu požehnal.

„Je nám ctí, že jsme první městská část, která vysadila strom pro Olgu Havlovou, jež u nás prožila mnoho radostných i napjatých chvil. Podle paní Olgy už nese jméno jedna ulice na Žižkově. Strom pro Olgu Havlovou – jíž je symbolicky lípa – je tak dalším oceněním její obrovské charitativní práce," uvedla starostka Vladislava Hujová.

Projekt připomíná také jiné výročí. Olga Havlová v roce 1993 zasadila v Olomouci Topolanech v prostorách Dětského centra „lípu dobré vůle" a strom se stal symbolem pomoci lidem zdravotně postiženým, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Sama vysvětlila činnost svého výboru takto: „Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi, nebo je zastihla zákeřná nemoc."

sazeni-stromu-pro-oh-1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Havlová prožila dětství na Žižkově, jako dítě navštěvovala Milíčův dům, jehož zakladatelem byl humanista Přemysl Pitter. Specifické žižkovské prostředí ovlivnilo i pozdější život Olgy Havlové. V roce 1964 se na žižkovské radnici provdala za Václava Havla. Na Vackově, v blízkosti Židovských pecí, se dnes nachází ulice, která nese její jméno.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Další články
Nahoru