dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
První slůně počaté v Praze dostalo jméno podle císaře Maxmiliána II.
Ke křtinám dostal Maxmilán jako dárek obrovský míč z proutí. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

První slůně počaté v Praze dostalo jméno podle císaře Maxmiliána II.

V trojské  zoo proběhly v sobotu křtiny prvního stoprocentně pražského slůněte, které se narodilo samici slona indického Janitě na začátku dubna. Dostal jméno Maxmilián, podle císaře Maxmiliána II.

Jméno prvního slůněte, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato, se vybíralo z návrhů zaslaných veřejností. Matkou slůněte je slonice Janita, která spolu s Tamarou dorazila do Prahy před čtyřmi lety ze Srí Lanky. Z téhož ostrova pocházel i vůbec první slon, kterého obyvatelé českých zemí kdy spatřili na vlastní oči.

„A právě tento slon a jeho příběh nás inspirovaly při výběru jména pro naše slůně. Samec, který se snad měl jmenovat Emanuel, byl počátkem 60. let 16. století přepraven z panovnických stájí království Kotte do Evropy a posléze se ho ujal císař Maxmilián II. Habsburský. Na Masopust L. P. 1570 se Emanuel zúčastnil impozantní návštěvy Maxmiliána II. v Praze a stal se tak úplně prvním pražským slonem,“ vysvětlil příběh související s výběrem jména ředitel zoo Miroslav Bobek.

„Darování slonů má na Srí Lance zavedenou tradici: již v dávné historii dávali naši králové slony v rámci takzvané sloní diplomacie významným králům, například právě císaři Maxmiliánovi. My v této tradici pokračujeme,“ pronesl při slavnostním projevu ministr zahraničí Srílanské demokratické socialistické republiky, Jeho Excelence Mangala Samaraweera.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy získala něco přes rok starého slona indického Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada osm. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.


Další články
Nahoru