První ročník soutěže Výčepní 2024 zná svého vítěze
15. listopadu 2024 09:34
Pivovary Staropramen zařazují od loňska vybrané provozovny zařazují do programu certifikace. Provozovny musí splňovat přísné podmínky, od čistých trubek až po dokonalé znalosti personálu o podávaném pivu.
„Přemýšleli jsme, jak s certifikovanými restauracemi, hospodami a bary dále pracovat – jak je zviditelnit a motivovat. Proto jsme přišli s historicky prvním programem Výčepní 2024, do kterého jsme pozvali všechny certifikované provozovny. Většina z nich se této příležitosti nadšeně chopila,“ popisuje Michaela Kučerová, Customer Marketing On Trade Manažerka společnosti Pivovary Staropramen.
Vítěz získal ceny v hodnotě desítek tisíc korun
Každá z certifikovaných provozoven mohla do soutěže vyslat jednoho zástupce. Ti se měli v první fázi natočit, jak čepují pivo. Všechny z nich obchodní sládci navštívili i osobně, aby kvalitu ověřili na vlastní oči.
Na základě zaslaných videí a osobního hodnocení odborná porota, složená z předsedkyně Michaely Kučerové a obchodních sládků Vojtěcha Slivoně, Michala Meduny, Rudolfa Schaffera a Marka Hrdličky, vybrala 20 nejlepších výčepních, kteří poměřili síly během finálového večera 13. listopadu.
Výčepní zařízení ovládl a vítězství si získal Marek Budek z Potrefené Husy v Plzni. „Konkurence byla opravdu veliká. O to více si vítězství vážím. Rád jsem se potkal s kolegy z celého Česka a věřím, že pohár si hrdě vystavíme u nás v restauraci, kde na něj budeme koukat při čepování každého dalšího piva. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který mě podporoval i na dálku,“ říká vítěz Marek Budek.Výherce získal řadu hodnotných cen, včetně poukazu na dovolenou v hodnotě 30 000 korun a vybavení své provozovny ve stejné finanční výši. Součástí programu finálového večera byla například také live cooking show v podání známých tváří z pořadů Peče celá země a MasterChef nebo AI fotokoutek s pivní tematikou. Celou akcí hosty provedli moderátoři z rádia Evropa 2 Ondřej Urban a Petr Říbal.
Rozhodovala příprava skla, správná míra i pěna bez bublin
Kritérií, na která se při hodnocení čepování hledí, je celá řada. „Základním předpokladem pro správně načepované pivo je čisté, mokré, vychlazené sklo a správná manipulace s ním. Při samotném čepování sledujeme mnoho různých kroků, například malý odčep na začátku, čepování pod pěnou a na konkrétní míru. Velmi důležitý ukazatel je výsledná krémová pěna bez bublin. Dále se zaměřujeme na styl servírování,“ líčí Michaela Kučerová.
Porota posuzovala dva nejčastější styly čepování, a to hladinku a šnyt. U hladinky výčepní nejprve čepuje dostatek pěny, a následně pod ni pivo. To pomůže zachovat říz i čerstvost. Správný šnyt lze poznat podle dodržení poměru 2:3:1, tedy 2 díly piva, 3 díly pěny a 1 díl sklenice zůstává volný. Jednotlivým soutěžícím porotci při čepování piva měřili i čas, ten by ale hrál roli jen v případě, že by dva soutěžící podali maximálně vyrovnaný výkon, k čemuž v průběhu večera nedošlo. Porota nicméně zhodnotila, že pivo špičkové kvality ochutnala od všech dvaceti soutěžících.Certifikáty kvality čepovaného piva pivní mistři udělují vybraným restauracím, barům a hospodám. Provozovny musejí nejprve absolvovat speciální školení a následně plněním přísných kritérií certifikaci pravidelně obhajovat. V říjnu 2024 bylo držiteli certifikátu 60 provozoven napříč Českem a další postupně přibývají.