dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Unikátní jalovcové pálenky, prémiové toniky, světoví odborníci. V Praze se chystá GinFest
Ilustrační foto: FCB GinFest

Unikátní jalovcové pálenky, prémiové toniky, světoví odborníci. V Praze se chystá GinFest

Již za necelý týden se v Praze představí první ročník GinFestu – přehlídky zaměřené na jalovcovou pálenku. V Galerii Louvre bude na návštěvníky čekat 23 druhů ginů a prémiové toniky. Na akci zavítají také legendy oboru: Desmond Payne, master distiller Beefeateru, uznávaný odborník na genever Ben Belmans a lektor londýnského The Ginstitute Jake F. Burger.

Gin momentálně zažívá boom a své renesance se dočkal i jeho předchůdce, nizozemský a belgický genever. Výrobci z celého světa uvádějí na trh nové značky, jen v Británii se v průměru objeví jeden nový gin měsíčně. Populární jsou takzvané craft giny a různé malé edice neboli small batch.

S nástupem ginu je spjata i nová vlna toniků. V sousedním Německu se z něj stala nejprogresivnější nealko kategorie posledních let – proto ani na GinFestu nebudou toniky (např. 1724, Ledger‘s, Schweppes či Thomas Henry) chybět.

Ale zpátky k ginům. Zájemci se mohou těšit na spoustu lahůdek, jako je například gin 999,9 Gold, kterého se vyrobí jen 3000 lahví ročně, italský gin Marton‘s produkovaný v bio kvalitě, Jodhpur Gin Reserve, který zraje dva roky v dubových sudech po brandy, nebo třeba Monkey 47 Dry Gin, obsahující 47 různých botanicals.

„Legislativní definice ginu naštěstí stanoví v podstatě jen nutnou přítomnost jalovce a využití dalších přísad, takzvaných botanicals, už je jen na fantazii a chuti výrobce. Podstatou GinFestu bude možnost ochutnávat zajímavé giny a kombinovat je s toniky. Na programu jsou také semináře, které budou jednotlivé styly a značky ginu podrobně představovat, či řízené degustace. Nezapomeneme ani na předchůdce ginu – genever,“ říká pořadatel festivalu a vydavatel magazínu Barlife Martin Kraut.

I přes svůj holandský původ je gin neodmyslitelně spjat s Anglií, proto akci podpořila Britská obchodní komora. Účast na GinFestu předběžně přislíbila také Jan Thompson, britská velvyslankyně v ČR.

Akci předchází Gin Cocktail Week. Od pátku 13. června až do dne konání GinFestu se bude ve vybraných barech po celé republice servírovat koktejl na bázi ginu jako forma pozvání na premiérový ročník ginového festivalu.

GinFest, pátek 20. června

Galerie Louvre, Národní 22, Praha 1, 110 00
Vstupné: 199 korun

• semináře vedené barmanskými osobnostmi a zástupci značek, včetně masterů distillerů
• řízené degustace ginu se zaměřím na různé styly a typy tohoto destilátu
• ochutnávka 23 značek ginu prezentovaných jejich výrobci a dovozci
• relaxační a laboratorní zóna věnovaná historii a výrobě ginu s praktickými ukázkami
• snoubení ginů s různými značkami toniků a ozdob

11:30 Zahájení GinFestu
12:00 – 12:20 Schweppes – originál od roku 1783, novinka Botanical Heritage / Petr Vopálenský
12:30 – 12:50 Beefeater Burrough’s Reserve – gin volnomyšlenkářů / Desmond Payne
13:00 – 13:45 Genever – rich history, great future / Ben Belmans (Belgie)
14:00 – 14:45 A golden age for gin? / Jake Burger (The Ginstitute London)
15.00–15.20 Barevný svět ginů a toniků / Martin Oravec
15:30 – 15:50 Hendrickʼs – the most unusual gin / Tomáš Kubíček
16:00 – 16:20 Beefeater – gin s londýnskou duší, jako ho neznáte / Desmond Payne
16:30 – 16:50 Gin Mare – středozemní inspirace / Samer Selbak
17:00 – 17:20 OMG! – i u nás je možné vyrobit poctivý gin / Martin Žufánek
17:30 – 18:00 Genever – rich history, great future / Ben Belmans (Belgie)
18:15 – 18:35 Variace na jalovcové téma – řízená degustace / Tomáš Kučera
18:45 – 19:05 Bombay Sapphire – průkopník ve výrobě ginů / Marek Šenkapoul
19:20 – 19:50 A golden age for gin? / Jake Burger


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru