Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

První republika – Jak žily hvězdy

Z nakladatelství Universum je novinka Blanky Kovaříkové, která potěší všechny milovníky starých časů. V knize První republika – Jak žily hvězdy čtenáři nahlédnou do soukromí filmových a divadelních herců a hereček i dalších výjimečných osobností své doby – režisérů, tanečnic, výtvarníků, lékařů či úspěšných podnikatelů.    

prvni-republika Zavítejte s autorkou do jejich domovů, šatníků i kuchyní, zajděte s nimi do oblíbených restaurací a kaváren a zjistěte, jak nejraději trávili svůj volný čas.

Knížka o životním stylu doby, kterou si někdy až přehnaně idealizujeme, je plná unikátních fotografií a dobových reklam a může se vám stát příjemným průvodcem dávno zašlých časů.

Ukázka z knihy:

V nabídce prvorepublikových lahůdkářství, kam chodili mlsat i nejslavnější herečky, bychom se možná i dneska ztratili. Z dobového ceníku jednoho z nich vybírám: vína a likéry všeho druhu, Cinzana, koňaky, čerstvé ovoce, kompoty, paštiky, šunka, párky pražské, debrecínské, frankfurtské, jindřichohradecké, tlačenka slezská, bílá i tmavá, macešky, salámy milánský, uherský, polský, šunkový, lovecký, tyrolský, mortadela, sardinky, šproty, žabí stehýnka, želví maso, krabi, langusty, krevety, olivové oleje, sýry ementálské, slovenský rokfór, parmazán, gorgonzola, brynza, camembert, saláty humrový, vlašský, bramborový, rybí, holandský, z volské tlamy, pečený rostbíf, vařený hovězí jazyk a tak dále.  Bohatý sortiment nabízeli nejznámější pražští lahůdkáři Alois Linka v Hybernské ulici, Jan Paukert na Národní třídě, Josef Lippert na Příkopech či Alois Zoufalý na Jungmannově náměstí. K Paukertovi se chodilo hlavně na chlebíčky a měli to k němu nejblíž herci z Národního divadla. Lipperta vyhledávali především zámožní Němci a jeho vyhlášenou pochoutkou byla paštika s pravými lanýži nebo nářez z koroptví. Zoufalý pak byl odborník na francouzskou kuchyni a kvalitní vína a koňaky a stejně jako Paukert provozoval kromě lahůdkářského obchodu i vinárnu a restauraci. Bylo to totiž ekonomické – co se neprodalo v jednom podniku, zužitkovalo se v druhém.

U Lippertů objevil král komiků Vlasta Burian šéfa studené kuchyně Jaromíra Trejbala, který už měl za sebou zkušenosti z prvotřídních francouzských restaurací. Burian ho pozval k sobě do dejvické vily, aby mu tam připravil hostinu pro třicet osob, a jelikož byl s výsledkem spokojený, nabídl mu místo svého osobního kuchaře s platem 10 000 korun měsíčně, což byly ve 30. letech skutečně velké peníze.

Filmové hvězdy nejraději navštěvovaly vybrané podniky, kde se jim věnovala příjemná obsluha. Mezi oblíbené restauratéry patřil Jaroslav Vašata, který si za protektorátu pronajal Obecní dům, kde nejen poskytoval špičkové služby a gastronomické speciality, ale zároveň se účastnil protifašistického odboje ve skupině Obrana národa, několik dnů ukrýval za varhanami ve Smetanově síni parašutisty, kteří chystali atentát na říšského protektora Heydricha, a pak jim sehnal místo u pardubického kolegy Košťála, majitele hotelu Veselka (ten svou pomoc posléze odnesl životem). Symbolem luxusu prvorepublikové éry se stal Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí, který známe pod jménem Evropa. Karel Šroubek podnik koupil v roce 1924 a brzy se Prahou neslo heslo „Za živa u Šroubka, po smrti v nebi“, které Šroubek stvořil sám a mělo vypovídat o tom, jak dobře se tady hosté cítili. Sám pan hoteliér a jeho žena Berta jídlo milovali a recepty i rádi vymýšleli a sepisovali. Také své kuchaře pečlivě vybírali a před přijetím museli prokázat, jak si umí poradit s přípravou ledvinek. Šroubek dbal i na etiketu a jeho zaměstnanci museli pracovat doslova s úsměvem na rtech. Díky svým schopnostem působil také jako hlavní poradce Hradu při pořádání recepcí. Šroubkův hotel se ale nakonec zapsal do historie něčím úplně jiným: před válkou tu sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před postupujícím nacismem.

Zita Kabátová vzpomínala, že se v době své největší slávy nejčastěji stravovala v restauraci přímo ve filmových ateliérech na Barrandově. Večery pak trávila s kolegy v Trilobit baru. Zažila i nezapomenutelné dotočné, které pořádal Vlasta Burian v hotelu Sequens na Skalce, v kopci za Mníškem pod Brdy. Ten si založil v roce 1928 Josef Sequens, jenž do té doby pracoval právě u Šroubka jako vedoucí francouzské restaurace. Nejprve otevřel v působivé přírodní scenérii restauraci, za války pak přistavěl hotel. Výhodou jeho podniku bylo, že byl stranou běžného ruchu, a tak si tu Burian a jeho přátelé mohli užívat za protektorátu nerušenou zábavu. A paní Sequensová byla vyhlášená kuchařka.

Také Lída Baarová se po svém poválečném odchodu do ciziny na chvíli z nouze ocitla za barem v salcburské restauraci Neuhauser, o jejích kuchařských schopnostech se toho ale příliš neví. Zato prý často vzpomínala na svíčkovou a knedlíky se zelím, které by jedla klidně i bez masa. Když ve 30. letech točila s režisérem Vladimírem Slavínským, byla jeho častým hostem stejně jako Věra Ferbasová nebo Oldřich Nový. Slavnostní menu po premiérách měla na starost režisérova hospodyně Růžena Špirochová. Kromě polévky se podávaly mozečkové krokety, svíčková nebo řízky, šampaňské teklo proudem a jako dezert se objednávala zmrzlina od cukráře Bergera, servírovaná v podobě ovoce – banánů a pomerančů.

(z kapitoly Kde mlsali slavní)


Autor: red

Helen Frippová: Bublinky štěstí

6. srpna 2022 v 06:35

Metafora vydala novinku z populární řady biografických románů s názvem Bublinky štěstÍ. Román inspirovaný skutečným příběhem ženy, která vytvořila výjimečnou značku šampaňského Veuve Clicquot.

Barbara Davisová: Poslední měsíční dívka

31. července 2022 v 06:43

Knihu Barbary Davisové vydalo nakladatelství Metafora. Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny...

Sestry z vinice, novinka nakladatelství Metafora

30. července 2022 ve 12:52

Kniha JoAnn Rossové Sestry z vinice je další letní novinkou nakladatelství Metafora. Zdědily vinici a s ní i novou rodinu. Odváží se začít znovu?  

Vychází biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje

27. července 2022 v 07:01

Volodymyr Zelenskyj se během posledních měsíců stal hrdinou západního světa. Od začátku ruské invaze je symbolem boje proti zlu ve válce Davida a Goliáše. Tato kniha nabízí pohled na netradiční vzestup vrcholného politika, který už dnes vstoupil do dějin.

Vychází Odplata za chamtivost, pokračování série Vražedná Mallorca

20. července 2022 ve 13:42

Druhé pokračování dobrodružných případů vyšetřovatele Toniho Moralese pod názvem Vražedná Mallorca autorky Eleny Bellmar nese název Odplata za chamtivost a přeložil ho z originálu Mördischers Mallorca – Toni Morales und der Lohn der Habiger Tomáš Butala. Vydává...

Nová kniha: Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup

20. července 2022 ve 12:32

Pro všechny milovníky knih a historie připravuje patnáctá městská část ke stému výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15. 

Italské léto vypráví příběh tří generací žen

19. července 2022 v 09:34

Americkou bestsellerovou spisovatelku Jennifer Probstovou čeští čtenáři a zejména čtenářky už dobře znají, česky jí vyšlo již několik knih. Její novinka Italské léto vypráví příběh tří generací žen, které se společně vydají na jedinečnou pouť Itálií, aby v ruinách starověkého Říma či ve zvlněných...

Říkejte mi Win cílí na příznivce napětí

5. července 2022 ve 14:55

Na milovníky knižního napětí cílí novinka od klasika tohoto žánru Harlana Cobena nazvaná Říkejte mi Win. Vydává ji nakladatelství Kalibr a hlavním hrdinou příběhu je Windsor Horne Lockwood III., zvaný stručně a krátce Win. Je to psychopat, který však své sklony k násilí zpravidla dokáže držel na...

Vychází další pokračování nejslavnější rodinné ságy Anne Jacobsové

3. července 2022 ve 14:43

Rodinná sága německé autorky Anne Jacobsové Panský dům patří u českých čtenářů a především čtenářek k těm nejpopulárnějším.  Původně byla plánovaná jen jako třídílná, autorka však v loňském roce překvapila své příznivce čtvrtým dílem Panský dům – Návrat a slíbila přidat i páté pokračování. A právě...

Politický thriller Hillary Clintonové a Louise Pennyové Vláda Teroru

22. června 2022 ve 13:16

Uznávaná spisovatelka Louise Pennyová se jednou zeptala Hillary Clintonové na její působení ve funkci ministryně zahraničí a jaká byla její nejhorší noční můra. Autentický politický thriller Vláda teroru je odpovědí na tuto otázku.

Robert Galbraith: Neklidná krev

19. června 2022 v 08:56

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla dlouho očekávaná kniha od Roberta Galbraitha Neklidná krev. Jde o pátý díl bestsellerové série s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou.

Tereza Brodská: Moje máma Jana Brejchová

14. června 2022 v 18:53

Knižní novinka Moje máma Jana Brejchová představuje hvězdu, jež v šedesátých letech zazářila i na evropské scéně. Text napsala dcera Jany Brejchové a rovněž úspěšná herečka Tereza Brodská. Čtenářům přibližuje filmovou kariéru svojí maminky a dává nahlédnout i do jejího soukromí, které bylo často...

Napínavá severská detektivka Håkana Nessera Šachy pod sopkou právě vychází

12. června 2022 v 15:55

Autor nezaměnitelné severské krimi prózy Håkan Nesser, kterého bitský The Guardian tituluje jako jednoho z nejlepších autorů severského noiru, žije střídavě ve Stockholmu a na Gotlandu.

Knižní novinka Příběh Prahy 14 je o historii i budoucnosti městské části

9. června 2022 ve 21:22

Dosud nepublikované vzpomínky místních pamětníků a stovky fotografií najdete v nové knize o historii, ale i budoucnosti Prahy 14. Knižní novinka se jmenuje Příběh Prahy 14.

Další články
Nahoru