Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První přechody v Praze 14 jsou ve fosforeskující barvě
Aplikace speciálního nátěru na jeden z přechodů. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 14

První přechody v Praze 14 jsou ve fosforeskující barvě

Fosforeskující bílá silniční barva, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začala objevovat na přechodech pro chodce ve čtrnácté městské části. Praha 14 se tak stala historicky první pražskou městskou částí, která začala zvyšovat bezpečnost chodců tímto revolučním způsobem. Informovali o tom místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka) a vedoucí Odboru dopravy MČ Praha 14 Petr Vomáčka.

„Fosforeskující přechody budou mnohem bezpečnější. Jejich reflexní složka samozřejmě zvyšuje viditelnost při zhoršených podmínkách, nicméně jsou bezpečnější i při dešti nebo náledí, protože lépe odvádí vodu, a tudíž mnohem méně kloužou. Strukturalizovaný povrch této speciální vícesložkové barvy je totiž vroubkový, nikoliv hladký, jako je tomu u běžných nátěrů,“ vysvětlila Tománková, která má oblast dopravy v Praze 14 ve své gesci.

Dodala, že vzhledem ke stavu většiny přechodů pro chodce v Praze 14, které bývají zhruba rok po instalaci klasickou barvou v neideální kondici z pohledu viditelnosti, hledala řešení, které by bylo bezpečnější, účinnější, avšak zároveň ekonomicky přijatelné. Její očekávání naplnil výběr této speciální barvy.

„Dle zkušeností a praxe z dálničních těles, kde se tato barva běžně používá, víme, že její životnost je čtyř až šestinásobně delší, čímž pomáhá uspořit nemalé finančně prostředky v už tak napjatém rozpočtu Odboru dopravy Městské části Praha 14,“ sdělil Vomáčka.

Vzhledem k pořizovací ceně, která je více než dvojnásobně vyšší než klasická jednosložková barva, podle něj nelze říct, že by byla instalace této speciální barvy levnější, ovšem s ohledem na životnost je v čase ekonomicky výhodnější. Kvalifikovaným odhadem v časovém horizontu čtyř let tak městská část podle Vomáčky ušetří částku okolo 3000 korun na jednom přechodu pro chodce.

Místostarosta pro bezpečnost Prahy 14 Jaromír Krátký (ODS) upřesnil, že na dynamický růst automobilového provozu v hlavním městě je potřeba adekvátně reagovat také v oblasti bezpečnosti těch nejzranitelnějších účastníků dopravního provozu, tedy chodců.

„Aktivně již s kolegyní Tománkovou spolupracujeme na úspěšném projektu Bezpečných cest do škol a věřím, že nové přechody pro chodce posunou Prahu 14 v oblasti bezpečnosti zase o úroveň výš,“ sdělil místostarosta.

V tuto chvíli se podařilo novou barvou vyznačit první přechody pro chodce v Hostavicích, další jsou plánované na Jahodnici, v Kyjích a na Hutích, kde je Praha 14 jako městská část vlastníkem komunikací.

„Mým cílem je po dohodě s Technickou správou komunikací, jako správcem komunikací hlavního města Prahy, nechat tímto způsobem v Praze 14 vyznačit všechny přechody pro chodce,“ uzavřela Tománková.


Autor: Jan Puci

Doprava: Provoz mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný

Dnes v 08:44

Praha 6: úsek komunikace na Vítězném náměstí mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Další články
Nahoru