Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
První přechody v Praze 14 jsou ve fosforeskující barvě
Aplikace speciálního nátěru na jeden z přechodů. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 14

První přechody v Praze 14 jsou ve fosforeskující barvě

Fosforeskující bílá silniční barva, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začala objevovat na přechodech pro chodce ve čtrnácté městské části. Praha 14 se tak stala historicky první pražskou městskou částí, která začala zvyšovat bezpečnost chodců tímto revolučním způsobem. Informovali o tom místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka) a vedoucí Odboru dopravy MČ Praha 14 Petr Vomáčka.

„Fosforeskující přechody budou mnohem bezpečnější. Jejich reflexní složka samozřejmě zvyšuje viditelnost při zhoršených podmínkách, nicméně jsou bezpečnější i při dešti nebo náledí, protože lépe odvádí vodu, a tudíž mnohem méně kloužou. Strukturalizovaný povrch této speciální vícesložkové barvy je totiž vroubkový, nikoliv hladký, jako je tomu u běžných nátěrů,“ vysvětlila Tománková, která má oblast dopravy v Praze 14 ve své gesci.

Dodala, že vzhledem ke stavu většiny přechodů pro chodce v Praze 14, které bývají zhruba rok po instalaci klasickou barvou v neideální kondici z pohledu viditelnosti, hledala řešení, které by bylo bezpečnější, účinnější, avšak zároveň ekonomicky přijatelné. Její očekávání naplnil výběr této speciální barvy.

„Dle zkušeností a praxe z dálničních těles, kde se tato barva běžně používá, víme, že její životnost je čtyř až šestinásobně delší, čímž pomáhá uspořit nemalé finančně prostředky v už tak napjatém rozpočtu Odboru dopravy Městské části Praha 14,“ sdělil Vomáčka.

Vzhledem k pořizovací ceně, která je více než dvojnásobně vyšší než klasická jednosložková barva, podle něj nelze říct, že by byla instalace této speciální barvy levnější, ovšem s ohledem na životnost je v čase ekonomicky výhodnější. Kvalifikovaným odhadem v časovém horizontu čtyř let tak městská část podle Vomáčky ušetří částku okolo 3000 korun na jednom přechodu pro chodce.

Místostarosta pro bezpečnost Prahy 14 Jaromír Krátký (ODS) upřesnil, že na dynamický růst automobilového provozu v hlavním městě je potřeba adekvátně reagovat také v oblasti bezpečnosti těch nejzranitelnějších účastníků dopravního provozu, tedy chodců.

„Aktivně již s kolegyní Tománkovou spolupracujeme na úspěšném projektu Bezpečných cest do škol a věřím, že nové přechody pro chodce posunou Prahu 14 v oblasti bezpečnosti zase o úroveň výš,“ sdělil místostarosta.

V tuto chvíli se podařilo novou barvou vyznačit první přechody pro chodce v Hostavicích, další jsou plánované na Jahodnici, v Kyjích a na Hutích, kde je Praha 14 jako městská část vlastníkem komunikací.

„Mým cílem je po dohodě s Technickou správou komunikací, jako správcem komunikací hlavního města Prahy, nechat tímto způsobem v Praze 14 vyznačit všechny přechody pro chodce,“ uzavřela Tománková.


Autor: Jan Puci

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Další články
Nahoru