Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky
Od loňského srpna jezdí na lince 58 z Palmovky do Letňan trolejbus z roku 2005, který v minulosti fungoval v Plzni. Foto: Ondřej Volf / DPP

První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky

S první etapou stavebních prací na elektrifikaci autobusové linky číslo 140 může začít pražský dopravní podnik (DPP), získal pro ni totiž pravomocné stavební povolení. V nejbližších týdnech bude vyhlášena veřejná zakázka na nákup patnácti nových kloubových bateriových trolejbusů, které bude na tuto linku nasazovány. Stavební práce začnou ještě letos, první cestující by se novými trolejbusy na trase Palmovka – Prosek – Letňany – Čakovice – Miškovice mohli svézt na konci příštího roku.

V rámci projektu znovuzavedení pravidelné trolejbusové dopravy do Prahy budou na lince 140 z Palmovky do Miškovic nahrazeny stávající naftové autobusy bezemisními a tiššími bateriovými kloubovými trolejbusy, pro které vznikne necelých 15 kilometrů trolejového vedení s potřebnou napájecí a nabíjecí infrastrukturou. Troleje budou po zprovoznění pokrývat zhruba polovinu trasy a autobusová linka 140 se změní na trolejbusovou linku 58. 

V rámci projektu DPP využije rovněž necelý kilometr stávajícího vedení v Prosecké ulici. Vedení nově vybuduje mezi Palmovkou a Kundratkou, Kelerkou a zastávkou Prosecká a mezi terminálem Letňany a obchodním centrem Čakovice. Trolejbusy budou v těchto úsecích využívat napájení z trolejového vedení, zatímco na zbytku trasy pojedou v režimu na baterii. 

Zázemí pro bateriové trolejbusy vznikne v garáži Klíčov, kde bude 18 nabíjecích stání. Trolejová síť na lince bude napájena ze třech měníren – stávající kontejnerové v Prosecké ulici, nově postavené v garážích Klíčov a z objektu bývalé trolejbusové měnírny v Příborské ulici v Letňanech, která po více než pětapadesáti letech bude opět sloužit svému původnímu účelu.

K nabíjení trakčních baterií trolejbusů bude rovněž pomáhat bateriová nabíjecí stanice, kterou DPP postaví v Čakovicích.

„V Prosecké ulice ještě letos zrealizujeme kabelovou trasu a připravíme základy na nové stožáry pro trolejové vedení v návaznosti na stávající infrastrukturu. Se stavbou trolejového vedení v Libni, na Proseku a v Letňanech počítáme v příštím roce. Nevznikne zde ale les nových stožárů. Ve většině případů místo stávajících stožárů veřejného osvětlení postavíme kombinované, které budou sloužit jak pro veřejné osvětlení, tak pro trakční vedení. Díky tomu dojde současně i k modernizaci veřejného osvětlení,“ sdělil technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

„V průběhu března vyhlásíme veřejnou zakázku na nákup patnácti kloubových bateriových trolejbusů, a posléze také veřejnou zakázku na zhotovitele infrastruktury. Kromě toho letos taky začneme stavět novou tramvajovou trať z Barrandova do Holyně, z Modřan do Libuše, postavíme smyčky na Zahradním Městě či u depa Hostivař,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Rada rozhodla o výběru zhotovitele P+R Nové Butovice

16. září 2021 v 07:50

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru dodavatele stavby P+R záchytného parkoviště Nové Butovice. Jedná se výstavbu vícepodlažního parkovacího objektu z poloviny určeného rezidentům a z poloviny určeného jako P+R záchytné parkoviště o celkové kapacitě...

Rekonstrukce Žalovské ulice

10. září 2021 v 11:51

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. září rekonstrukci Žalovské ulice v úseku ulic Drahanská – Čimická. Stavební práce by měly skončit 30. listopadu.

Ve čtvrtek bude uzavřen Bubenečský tunel

7. září 2021 ve 21:07

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od 9. září od 23 hodin do 10. září do 5 hodin uzavřen.

Úprava dopravy kvůli opravě v Národní

6. září 2021 ve 21:03

Z důvodu usnadnění průjezdu vozidel centrem Prahy a ve snaze vyhnout se případným problémům v dopravě byla ve spolupráci s městskou částí Praha 1 od pondělí 6. září upravena organizace dopravy v okolí ulice Národní v souvislosti s opravou mostu. Opatření potrvá podle předpokladů do 14. listopadu...

Uzavření tunelu Mrázovka od 7. září

6. září 2021 ve 20:57

Od 7. do 8. září od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Nové záchytné parkoviště Hostivař 3 – sever

6. září 2021 v 05:40

Technická správa komunikací (TSK) začne 6. září se stavbou nového záchytného parkoviště „P+R Hostivař 3 – sever“ u komunikace Dolnoměcholupská, 300 metrů podél nádraží Hostivař.

Rozšíření části komunikace Bulovka

1. září 2021 ve 20:05

Technická správa komunikací (TSK) bude od 6. září rekonstruovat a rozšiřovat část ulice Bulovka, v úseku 120 metrů od křižovatky s komunikací Povltavská. Stavební práce by měly skončit k 31. října.

Další články
Nahoru