Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky
Od loňského srpna jezdí na lince 58 z Palmovky do Letňan trolejbus z roku 2005, který v minulosti fungoval v Plzni. Foto: Ondřej Volf / DPP

První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky

S první etapou stavebních prací na elektrifikaci autobusové linky číslo 140 může začít pražský dopravní podnik (DPP), získal pro ni totiž pravomocné stavební povolení. V nejbližších týdnech bude vyhlášena veřejná zakázka na nákup patnácti nových kloubových bateriových trolejbusů, které bude na tuto linku nasazovány. Stavební práce začnou ještě letos, první cestující by se novými trolejbusy na trase Palmovka – Prosek – Letňany – Čakovice – Miškovice mohli svézt na konci příštího roku.

V rámci projektu znovuzavedení pravidelné trolejbusové dopravy do Prahy budou na lince 140 z Palmovky do Miškovic nahrazeny stávající naftové autobusy bezemisními a tiššími bateriovými kloubovými trolejbusy, pro které vznikne necelých 15 kilometrů trolejového vedení s potřebnou napájecí a nabíjecí infrastrukturou. Troleje budou po zprovoznění pokrývat zhruba polovinu trasy a autobusová linka 140 se změní na trolejbusovou linku 58. 

V rámci projektu DPP využije rovněž necelý kilometr stávajícího vedení v Prosecké ulici. Vedení nově vybuduje mezi Palmovkou a Kundratkou, Kelerkou a zastávkou Prosecká a mezi terminálem Letňany a obchodním centrem Čakovice. Trolejbusy budou v těchto úsecích využívat napájení z trolejového vedení, zatímco na zbytku trasy pojedou v režimu na baterii. 

Zázemí pro bateriové trolejbusy vznikne v garáži Klíčov, kde bude 18 nabíjecích stání. Trolejová síť na lince bude napájena ze třech měníren – stávající kontejnerové v Prosecké ulici, nově postavené v garážích Klíčov a z objektu bývalé trolejbusové měnírny v Příborské ulici v Letňanech, která po více než pětapadesáti letech bude opět sloužit svému původnímu účelu.

K nabíjení trakčních baterií trolejbusů bude rovněž pomáhat bateriová nabíjecí stanice, kterou DPP postaví v Čakovicích.

„V Prosecké ulice ještě letos zrealizujeme kabelovou trasu a připravíme základy na nové stožáry pro trolejové vedení v návaznosti na stávající infrastrukturu. Se stavbou trolejového vedení v Libni, na Proseku a v Letňanech počítáme v příštím roce. Nevznikne zde ale les nových stožárů. Ve většině případů místo stávajících stožárů veřejného osvětlení postavíme kombinované, které budou sloužit jak pro veřejné osvětlení, tak pro trakční vedení. Díky tomu dojde současně i k modernizaci veřejného osvětlení,“ sdělil technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

„V průběhu března vyhlásíme veřejnou zakázku na nákup patnácti kloubových bateriových trolejbusů, a posléze také veřejnou zakázku na zhotovitele infrastruktury. Kromě toho letos taky začneme stavět novou tramvajovou trať z Barrandova do Holyně, z Modřan do Libuše, postavíme smyčky na Zahradním Městě či u depa Hostivař,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru