Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky
Od loňského srpna jezdí na lince 58 z Palmovky do Letňan trolejbus z roku 2005, který v minulosti fungoval v Plzni. Foto: Ondřej Volf / DPP

První pražská pravidelná trolejbusová linka má povolení, fungovat by mohla začít za necelé dva roky

S první etapou stavebních prací na elektrifikaci autobusové linky číslo 140 může začít pražský dopravní podnik (DPP), získal pro ni totiž pravomocné stavební povolení. V nejbližších týdnech bude vyhlášena veřejná zakázka na nákup patnácti nových kloubových bateriových trolejbusů, které bude na tuto linku nasazovány. Stavební práce začnou ještě letos, první cestující by se novými trolejbusy na trase Palmovka – Prosek – Letňany – Čakovice – Miškovice mohli svézt na konci příštího roku.

V rámci projektu znovuzavedení pravidelné trolejbusové dopravy do Prahy budou na lince 140 z Palmovky do Miškovic nahrazeny stávající naftové autobusy bezemisními a tiššími bateriovými kloubovými trolejbusy, pro které vznikne necelých 15 kilometrů trolejového vedení s potřebnou napájecí a nabíjecí infrastrukturou. Troleje budou po zprovoznění pokrývat zhruba polovinu trasy a autobusová linka 140 se změní na trolejbusovou linku 58. 

V rámci projektu DPP využije rovněž necelý kilometr stávajícího vedení v Prosecké ulici. Vedení nově vybuduje mezi Palmovkou a Kundratkou, Kelerkou a zastávkou Prosecká a mezi terminálem Letňany a obchodním centrem Čakovice. Trolejbusy budou v těchto úsecích využívat napájení z trolejového vedení, zatímco na zbytku trasy pojedou v režimu na baterii. 

Zázemí pro bateriové trolejbusy vznikne v garáži Klíčov, kde bude 18 nabíjecích stání. Trolejová síť na lince bude napájena ze třech měníren – stávající kontejnerové v Prosecké ulici, nově postavené v garážích Klíčov a z objektu bývalé trolejbusové měnírny v Příborské ulici v Letňanech, která po více než pětapadesáti letech bude opět sloužit svému původnímu účelu.

K nabíjení trakčních baterií trolejbusů bude rovněž pomáhat bateriová nabíjecí stanice, kterou DPP postaví v Čakovicích.

„V Prosecké ulice ještě letos zrealizujeme kabelovou trasu a připravíme základy na nové stožáry pro trolejové vedení v návaznosti na stávající infrastrukturu. Se stavbou trolejového vedení v Libni, na Proseku a v Letňanech počítáme v příštím roce. Nevznikne zde ale les nových stožárů. Ve většině případů místo stávajících stožárů veřejného osvětlení postavíme kombinované, které budou sloužit jak pro veřejné osvětlení, tak pro trakční vedení. Díky tomu dojde současně i k modernizaci veřejného osvětlení,“ sdělil technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

„V průběhu března vyhlásíme veřejnou zakázku na nákup patnácti kloubových bateriových trolejbusů, a posléze také veřejnou zakázku na zhotovitele infrastruktury. Kromě toho letos taky začneme stavět novou tramvajovou trať z Barrandova do Holyně, z Modřan do Libuše, postavíme smyčky na Zahradním Městě či u depa Hostivař,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru