dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
První návrh rozpočtu: Investice v Praze se oproti loňsku sníží o dvě třetiny
Náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Foto: archiv

První návrh rozpočtu: Investice v Praze se oproti loňsku sníží o dvě třetiny

Nové vedení Prahy začalo připravovat rozpočet na letošní rok. Základním úkolem bude zastavit růst běžných výdajů a upravit proporci mezi běžnými a kapitálovými výdaji, řekla v rozhovoru s ČTK náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Na investice městu podle prvního návrhu rozpočtu zbývá asi 3,5 miliardy proti loňským zhruba deseti miliardám.

Finální návrh by měl být zveřejněn 4. února, následně jej na svém jednání 19. února projednají pražští zastupitelé.

Finální podoba rozpočtu by měla být schválena v únoru, první verzi projednají radní tuto neděli a pondělí na výjezdním zasedání. Praha od 1. ledna hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Loňský rozpočet byl vyrovnaný ve výši 49,6 miliardy korun.
„Důležitým úkolem bude zastavit, nebo alespoň maximálně zpomalit růst běžných výdajů a změnit proporci běžných a kapitálových výdajů. Bude to ale těžké, v příštím roce totiž přibudou provozní náklady tunelu Blanka nebo metra A," řekla ČTK Kislingerová s tím, že je třeba posílit právě investice.

Právě výdaje města jsou největším problémem. Mezi lety 2011 a 2012 sice klesly, ale od roku 2012 stále rostou – celkově zhruba o 1,6 miliardy na letošních 48,1 miliardy. V jaké celkové výši rozpočet bude, nechtěla Kislingerová říci, neměl by se prý ale výrazně lišit od loňského.

Kislingerová již vyjednává se všemi radními, kteří jsou správci rozpočtových kapitol. Procentuální rozdělení peněz mezi jednotlivé rezorty by se nemělo výrazně měnit. „Zůstane to tak, že největší část půjde na dopravu, druhou důležitou kapitolou bude školství," řekla s tím, že přesné cifry zatím nelze říci.

V rozpočtu chce náměstkyně zachovat rezervu, ani tady ale přesnou výši neuvedla. Rezervu do rozpočtu po letech vrátila na konci roku 2013 tehdejší rada složená z členů TOP 09, za vlády bývalého primátora Pavla Béma (ODS) byla před rokem 2010 zrušena.

Na straně příjmů město počítá zejména s penězi vybranými na DPH a daních právnických a fyzických osob. Poplatky, například za psa či daň z nemovitosti, Pražanům zatím zvyšovat nezamýšlí. „Ty bychom upravovali směrem nahoru pouze tehdy, pokud by z toho lidé měli nějaký konkrétní užitek," řekla Kislingerová.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru