Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici, choreografce a pedagožce Ince Vostřezové a Čestných občanství in memoriam pěvkyni Soně Červené, učitelce Janě Ferstlové a Karlu Schwarzenbergovi.

„Z tohoto rozhodnutí mám velkou radost a naší městské části bude ctí předat oceněným Čestné občanství a Cenu Prahy 1. Paní Lence Hlávkové, Soně Červené, Janě Ferstlové a panu Karlu Schwarzenbergovi bohužel in memoriam,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská (TOP 09), která návrh na ocenění – na základě doporučení Komise pro občanské záležitosti, udělování Čestného občanství a Ceny Prahy 1 – předložila. 

Čestné občanství Prahy 1 in memoriam: 

PhDr. Lenka Hlávková, Ph.D., byla významnou muzikoložkou a ředitelkou Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde se stala jednou z obětí prosincového útoku. S Prahou 1 byla úzce spojena také díky chlapeckému sboru Bruncvík. 

Jean-Paul Fournier je starostou města Nîmes od roku 2001. Partnerství mezi Nîmes a Prahou 1 bylo podepsáno už v roce 1967. V roce 2024 navíc uplyne 100 let od založení československé sekce na nîmeském lyceu Alphonse Daudeta. 

Soňa Červená byla česká herečka a operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka, která zemřela 7. května 2023 ve věku 97 let. Po odchodu do exilu v roce 1962 působila na předních scénách převážně v Západním Berlíně a ve Spolkové republice Německo. Dosáhla mezinárodního věhlasu a velkého uznání se dočkala i po návratu do vlasti po sametové revoluci. 

Mgr. Jana Ferstlová, od roku 1996 působila na Základní škole J. Gutha―Jarkovského a na Gymnáziu J. Gutha― Jarkovského. Po celou dobu svého působení vedla pěvecký sbor Gut! Se sborem nastudovala několik muzikálových představní, k nimž často sama psala texty. Ve škole vedla další hudební kroužky, připravovala a dirigovala školní koncerty, často se podílela na akcích pořádaných MČ Praha 1. 

Karel Schwarzenberg, lesník, hostinský, bývalý předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, senátor, ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády. Po svém nuceném odchodu do zahraničí po komunistickém puči v roce 1948 se od šedesátých let věnoval kromě správy rodinného majetku také podpoře československého exilu, kdy mj. založil Československé dokumentační středisko. Zemřel 12. listopadu 2023 ve věku 85 let. 

Cena Prahy 1: 

Inka Vostřezová dlouhodobě žije v Praze 1 a desítky let zde také pracovala. Byla totiž spoluzakladatelkou Československého státního souboru písní a tanců, který od roku 1948 do roku 1991 sídlil na Pohořelci. V souboru nejprve působila jako tanečnice, později pak jako vedoucí choreografka a pedagožka. V 90. letech pracovala ve funkci první tajemnice na velvyslanectví ve Washingtonu. 

MUDr. Jaroslav Eliáš, lékař, zakladatel Společnosti pro duchovní hudbu a rytíř Maltézského řádu. Mimořádně schopný a přívětivý lékař, který byl vždy oblíbený jak u pacientů, tak u svých podřízených i kolegů z řad zdravotnického personálu. Významným způsobem se zasadil o celou řadu kulturních událostí a velmi přínosná je také jeho charitativní činnost, a to jak v Řádu maltézských rytířů, kde se významným způsobem zasloužil o vznik a rozvoj Maltézské pomoci, tak v rámci Arcidiecézní charity Praha, kde stál mimo jiné za známou Tříkrálovou sbírkou. 

Ke slavnostnímu předání ocenění dojde ve čtvrtek 18. dubna od 16 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice.


Autor: red

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru