dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
První máj, vřavy čas. Sváteční den bude v Praze rušný, chystá se řada shromáždění
O státních svátcích a významných dnech se v Praze tradičně konají demonstrace a jiná shromáždění. Neděle 1. května nebude výjimkou. Ilustrační foto: archiv

První máj, vřavy čas. Sváteční den bude v Praze rušný, chystá se řada shromáždění

Praha zažije na 1. máje dvě demonstrace proti migraci i jednu solidární na podporu uprchlíků. Nebudou chybět ani tradiční setkání politických stran a studentský majáles. Vyplývá to z magistrátního seznamu nahlášených shromáždění na webu Prahy.

Příznivci Bloku proti islámu se sejdou na Letné. Chtějí odtud pochodovat na Klárov a náměstí Jana Palacha. Národní demokracie svolává své příznivce na Pochod proti vlastizdrádcům z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov.

Zastánci opačného názoru na migraci se sejdou na Václavském náměstí na akci Naší zbraní je solidarita: shromáždění proti rasové náboženské nesnášenlivosti. Plánují také pochod na Náměstí Republiky.

Tradiční setkání chystají politické strany. Sociální demokraté se sejdou se svými voliči na Střeleckém ostrově, ODS na Petříně a komunisté u Křižíkovy fontány na Výstavišti.

Ohlášené je také setkání ke druhému výročí masakru v Oděse, kde 2. května střety mezi příznivci prozápadního směřování Ukrajiny a proruskými aktivisty vyvrcholily požárem Domu odborů, kde zahynulo 42 lidí a 250 utrpělo zranění. Uskuteční se od 15 hodin na Hradčanském náměstí (2. května pak od 16 hodin před ukrajinskou ambasádou v Bubenči).

Studenti plánují jako součást Studentského majálesu pochod od Sovových mlýnů přes Národní třídu a Karlovo a Staroměstské náměstí na Ovocný trh.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886, kterou připomínají letos svým pochodem anarchisté.

V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.


Další krátké zprávy
Nahoru