Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
První máj byl v Praze klidný, lidé kritizovali vládní opatření
Policisté dohlíží na první z nahlášených shromáždění na Střeleckém ostrově. Foto: Policie ČR

První máj byl v Praze klidný, lidé kritizovali vládní opatření

Dnešní oslavy 1. máje, které se druhý rok po sobě konaly v době epidemie koronaviru, byly komorní a klidné. Několik stovek lidí se na několika místech Prahy zúčastnilo demonstrací proti vládním restrikcím. Řadu tradičních akcí politických stran organizátoři kvůli restrikcím předem zrušili.

V Praze na dnešek pořadatelé ohlásili více než desítku demonstrací, dohlížely na ně tři stovky policistů. Protivládní protesty se dnes obešly bez incidentů, policisté řešili především ty, kteří přišli na akce v rozporu s platnými opatřeními bez respirátoru. 

Některé z účastníků i svolavatelů proto policisté nahlásili úřadům kvůli nedodržování vládních protikoronavirových opatření, zejména pak nenošení respirátorů či roušek. „Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky," řekl odpoledne ČTK mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Už ráno se zhruba tři desítky komunistů sešly na pražském Střeleckém ostrově, aby si připomněly dnešní Svátek práce. U pamětní desky odkazující na první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890 krátce promluvili předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová nebo první místopředseda strany Petr Šimůnek.

Komunisty dopoledne na ostrově vystřídal protest, který organizoval blok nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Většina ze zhruba 250 účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Volný, který odmítá nosit respirátor i v Poslanecké sněmovně, se i ve svém projevu vymezoval proti povinnému nošení roušek.

Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dva protesty proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo několik stovek lidí. Protestující si přinesli české vlajky a provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Na Petříně se zase sešli sympatizanti hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, která dlouhodobě kritizuje přístup vlády k řešení pandemie. Přibližně stovka lidí šla z Újezdu k Petřínské rozhledně. V parku pod ní zazněla hudba a projevy, v nichž řečníci kritizovali vládní nařízení jako „ukrajování svobody". Odmítli testování jako nespolehlivé a v některých částech projevů vyzvali k občanské neposlušnosti. Na travnaté ploše přítomní dodržovali rozestupy, jen málokdo však měl na obličeji respirátor.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru