dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - skorojasno
22°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
První kolo projednávání Metropolitního plánu začne zřejmě v polovině dubna
Ilustrační foto: archiv

První kolo projednávání Metropolitního plánu začne zřejmě v polovině dubna

Oficiální projednávání nového pražského územního plánu začne s největší pravděpodobností v polovině dubna. Institut plánování a rozvoje (IPR), který má přípravu návrhu takzvaného Metropolitního plánu na starosti, jej vystaví na webu a poté začnou běžet zákonem dané lhůty pro podávání připomínek ze strany městských částí, institucí i obyvatel. Novinářům to včra řekli náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a šéf IPR Ondřej Boháč. Metropolitní plán by měl od roku 2023 určovat veškerou výstavbu v hlavním městě.

Pokud vše půjde podle plánu, chce město finální návrh zveřejnit 16. dubna na webových stránkách. IPR již koncem loňského roku průběžnou verzi návrhu na webu vyvěsil, ta však není aktuální a konečná podoba se od ní bude lišit.

Po vyvěšení návrhu bude mít veřejnost a dotčené instituce zhruba 70 dní na to, aby si ho nastudovaly a zformulovaly svoje připomínky. 27. června se pak bude konat takzvané společné jednání, při kterém bude dokument veřejně představen, s největší pravděpodobností v Kongresovém centru. Následovat bude třicetidenní lhůta pro podávání připomínek, která skončí 27. července.

Od 27. dubna bude návrh plánu přístupný v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v sídle IPR v Emauzích. Lidé si budou moci celou dokumentaci prohlédnout i s vysvětlením pracovníků, kteří se podílejí na jeho přípravě. IPR také postupně na 17 místech v Praze umístí informační kontejner se základními informacemi o schvalování plánu.

Lidé, firmy či městské části budou moci od konce června zasílat k návrhu připomínky, a to jak poštou, tak elektronicky. K elektronickému podání bude pro jednotlivce nutný elektronický podpis.

Následná délka vypořádání došlých připomínek bude záviset na jejich počtu. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, jich podle ředitele IPR Boháče dorazilo 16 000.

To, které připomínky by se do návrhu měly zapracovat a které nikoliv, bude hodnotit magistrátní odbor územního rozvoje v konzultaci s IPR a radním pro územní rozvoj. Finální rozhodnutí bude s přihlédnutím k jejich doporučení na pražském zastupitelstvu, které bude o většině připomínek rozhodovat hromadně. Samostatně budou zastupitelé hlasovat jen v případě takzvaných zásadních připomínek.

Po zpracování připomínek z prvního kola projednání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Pokud však dorazí velké množství podnětů v kole prvním, zpracování plánu se může protáhnout. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023. Původně měl platit už od roku 2020, poslanci nakonec lhůtu prodloužili o tři roky.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení opět vrátil. Příprava však nabrala zpoždění, za což vedení Prahy kritizuje opozice.


Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru