dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - bourky
24°C
pozítří
Sobota - skorojasno
25°C
První kolo projednávání Metropolitního plánu začne zřejmě v polovině dubna
Ilustrační foto: archiv

První kolo projednávání Metropolitního plánu začne zřejmě v polovině dubna

Oficiální projednávání nového pražského územního plánu začne s největší pravděpodobností v polovině dubna. Institut plánování a rozvoje (IPR), který má přípravu návrhu takzvaného Metropolitního plánu na starosti, jej vystaví na webu a poté začnou běžet zákonem dané lhůty pro podávání připomínek ze strany městských částí, institucí i obyvatel. Novinářům to včra řekli náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a šéf IPR Ondřej Boháč. Metropolitní plán by měl od roku 2023 určovat veškerou výstavbu v hlavním městě.

Pokud vše půjde podle plánu, chce město finální návrh zveřejnit 16. dubna na webových stránkách. IPR již koncem loňského roku průběžnou verzi návrhu na webu vyvěsil, ta však není aktuální a konečná podoba se od ní bude lišit.

Po vyvěšení návrhu bude mít veřejnost a dotčené instituce zhruba 70 dní na to, aby si ho nastudovaly a zformulovaly svoje připomínky. 27. června se pak bude konat takzvané společné jednání, při kterém bude dokument veřejně představen, s největší pravděpodobností v Kongresovém centru. Následovat bude třicetidenní lhůta pro podávání připomínek, která skončí 27. července.

Od 27. dubna bude návrh plánu přístupný v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v sídle IPR v Emauzích. Lidé si budou moci celou dokumentaci prohlédnout i s vysvětlením pracovníků, kteří se podílejí na jeho přípravě. IPR také postupně na 17 místech v Praze umístí informační kontejner se základními informacemi o schvalování plánu.

Lidé, firmy či městské části budou moci od konce června zasílat k návrhu připomínky, a to jak poštou, tak elektronicky. K elektronickému podání bude pro jednotlivce nutný elektronický podpis.

Následná délka vypořádání došlých připomínek bude záviset na jejich počtu. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, jich podle ředitele IPR Boháče dorazilo 16 000.

To, které připomínky by se do návrhu měly zapracovat a které nikoliv, bude hodnotit magistrátní odbor územního rozvoje v konzultaci s IPR a radním pro územní rozvoj. Finální rozhodnutí bude s přihlédnutím k jejich doporučení na pražském zastupitelstvu, které bude o většině připomínek rozhodovat hromadně. Samostatně budou zastupitelé hlasovat jen v případě takzvaných zásadních připomínek.

Po zpracování připomínek z prvního kola projednání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Pokud však dorazí velké množství podnětů v kole prvním, zpracování plánu se může protáhnout. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023. Původně měl platit už od roku 2020, poslanci nakonec lhůtu prodloužili o tři roky.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení opět vrátil. Příprava však nabrala zpoždění, za což vedení Prahy kritizuje opozice.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru