Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První fáze opravy tratě na Malé Straně skončí s předstihem, pomohlo počasí
Opravě tratě v Letenské ulici. Foto: PP

První fáze opravy tratě na Malé Straně skončí s předstihem, pomohlo počasí

První část rekonstrukce tramvajové trati na Malé Straně skončí v pondělí, což je o tři dny dříve, než pražský dopravní podnik (DPP) předpokládal. Novináře o tom dnes informovala mluvčí DPP Aneta Řehková. Důvodem je dobré počasí. Od 13. února tak bude opět průjezdná Letenská ulice a práce se přesunou do Karmelitské. Zatím není jasné, jestli se náskok při opravách podaří udržet, podle původního harmonogramu by práce měly skončit 31. března. Důvodem oprav je opotřebovanost kolejí.

První etapa opravy tramvajové tratě na Malé Straně probíhá od 28. ledna v Letenské ulici. Díky tomu stavební práce na druhé etapě, které se přesunou do Karmelitské ulice, DPP zahájí již od pondělí 13. února. Potrvají do soboty 4. března. Karmelitská ulice bude v této etapě obousměrně uzavřena pro veškerou dopravu.

Od pondělí 13. února DPP zavede v denním provozu náhradní autobusovou dopravu X20 v trase Malostranské náměstí – Malostranská – Malostranské náměstí. Oprava tramvajové tratě na Malé Straně bude pak od soboty 4. března pokračovat další etapou v ulici Újezd.

„Především díky příznivým klimatickým podmínkám, kdy nám do opravy tramvajové tratě na Malé Straně moc nepršelo ani nesněžilo, se nám podaří první etapu v Letenské ulici zkrátit o tři dny. Automaticky to ale neznamená zkrácení celé opravy tratě. Máme za sebou teprve první čtvrtinu, budeme se všemi silami snažit tyto tři dny ušetřit až do konce opravy. Bude ale záležet, jestli nám počasí bude přát jako doposud,“ řekl Jan Šurovský, technický ředitel DPP – Povrch.

 „Dobrou zprávou je, že Letenská ulice bude od pondělí 13. února opět plně průjezdná, nicméně Karmelitská ulice bude od křižovatky s ulicí Tržiště po křižovatku s Hellichovou ulicí obousměrně uzavřena pro veškerou dopravu a Malá Strana se tak až nyní stane opravdu zcela neprůjezdnou. Proto nadále platí náš apel a prosba směrem k řidičům automobilů, aby do centra města, a zvláště na Malou Stranu, vůbec nevyjížděli,“ dodal.

„Oceňuji dosavadní tempo i kvalitu prací a doufám také, že nám až do konce rekonstrukce vydrží disciplinovanost řidičů,“ uvedla Terezie Radoměřská (TOP 09), starostka Prahy 1. 

„Každé zrychlení tohoto náročného projektu samozřejmě vítáme a Dopravnímu podniku a jeho pracovníkům za to patří poděkování,“ ocenil Vojtěch Ryvola (Naše Praha 1) , radní Prahy 1 pro dopravu. 

Změny tras tramvajových linek

Po celou dobu opravy tramvajové tratě na Malé Straně bez ohledu na etapy, tj. do 31. března je obousměrně vyloučen provoz tramvají v úseku Malostranská – Újezd. Linky č. 12, 15, 20, 22, 23 a 97 jezdí po změněných trasách:

Linka č. 12 je ve směru od Výstaviště ze zastávky Chotkovy sady odkloněna přes zastávky Pražský hrad a Pohořelec do zastávky Malovanka. Vybrané spoje jsou v provozu pouze v trase Výstaviště – Špejchar.

Linka č. 15 je ve směru od Olšanských hřbitovů zkrácena do zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše), dále bude pokračovat jako linka č. 20 směr Dejvická a Červený Vrch.

Linka č. 20 je ve směru od Červeného Vrchu zkrácena do zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše), dále bude pokračovat jako linka č. 15 směr Olšanské hřbitovy.

Linka č. 22 je ve směru od Nádraží Hostivař ze zastávky Újezd odkloněna přes zastávky Švandovo divadlo, Anděl, Smíchovské nádraží a Hlubočepy do obratiště Sídliště Barrandov jako náhrada za linky č. 12 a 20.

Linka č. 23 je ve směru od Královky ze zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše) odkloněna přes zastávky Čechův most a Strossmayerovo náměstí do obratiště Výstaviště.

Historická linka č. 42 bude v úseku Lazarská – Malostranská, v uvedeném směru, odkloněna přes zastávky Karlovo náměstí, Palackého náměstí, Národní divadlo a Staroměstská.

Noční linka č. 97 je v úseku Malostranská – Národní divadlo odkloněna přes zastávky Staroměstská a Karlovy lázně. 

Zavedená tramvajová linka č. 32

V denním provozu je v uvedeném směru zavedena linka č. 32 v trase Bílá Hora – Vypich – Malovanka – Pohořelec – Pražský hrad – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Právnická fakulta – Malostranská (u metra) – Pražský hrad – Pohořelec – Malovanka – Vypich – Bílá Hora. 

Náhradní autobusová doprava X20

Od 13. února do 31. března 2023 bude v denním provozu zavedena náhradní autobusová doprava X20 v trase Malostranské náměstí – Malostranská – Malostranské náměstí. 

Zastávky náhradní autobusové dopravy X20

Malostranské náměstí: v Letenské ulici před křižovatkou s ulicí Josefskou

Malostranská: v zastávce tramvají (u metra, směr Chotkovy sady)

Valdštejnské náměstí: na Valdštejnském náměstí, před křižovatkou se Sněmovní ulicí, v zastávce autobusové linky č. 194 

Změna v provozu autobusů

Od 13. února do 31. března 2023 bude linka č. 194 v provozu ve své pravidelné trase. Přemísťuje se pro ni zastávka Malostranské náměstí na jižní okraj Malostranského náměstí přibližně 30 metrů před křižovatku s Karmelitskou ulicí, k domu U Glaubiců. 

Informace pro řidiče 

Karmelitská ulice bude během druhé opravy tramvajové tratě na Malé Straně, tj. od pondělí 13. února do soboty 4. března 2023 obousměrně uzavřena pro veškerou dopravu v úseku od křižovatky s ulicí Tržiště po křižovatku ulic Újezd a Hellichova. 

Příjezd od Klárova a výjezd směr Klárov

Příjezd na Malostranské náměstí bude v této etapě možný pouze od Klárova Valdštejnskou
a Tomášskou ulicí, výjezd pak Letenskou ulicí. Příjezd i výjezd do/z ulic Tržiště a Vlašská bude obousměrně umožněn pouze od Malostranského náměstí. Dopravní obslužnost velvyslanectví sídlících v ulicích Tržiště a Vlašská, jakož i nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského zůstane zachována. 

Příjezd od Újezdu a výjezd směr Újezd

Příjezd do Hellichovy a Nebovidské ulice, jakož i na Maltézské náměstí bude v této etapě umožněn pouze od Újezdu. Výjezd z této oblasti bude možný opět pouze zpět přes Hellichovu ulici a Újezd. Dopravní obslužnost velvyslanectví, škol, institucí a provozoven v této oblasti zůstane zachována. 

Zdroj: DPP


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru