Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

První elektronická aukce nájmů bytů v Praze 2 byla úspěšná

Praha 2 uskutečnila s ohledem na přetrvávající zhoršenou epidemickou situaci historicky první elektronickou aukci o nájem bytů. Zájem občanů předčil očekávání, osm z devíti nabízených bytů už má své nájemce. V aukcích tak bude Praha 2 pokračovat, už nyní připravuje další online aukci. 

Elektronická aukce přes online portál proběhla na konci února a setkala se s velkým ohlasem. Přihlásilo se celkem 63 soutěžících. Městská část touto cestou umožnila zájemcům soutěžit o nájem bytů situovaných jak na Vinohradech, tak na Novém Městě. Vysoutěženo nakonec bylo osm bytů z devíti.

Volné byty městské části Prahy 2, jež jsou určeny k pronájmu v rámci tržního nájemného, jsou nabízeny zájemcům formou aukce již několikátým rokem. Tato otevřená forma pronájmu městských bytů umožňuje soutěžícím ovlivnit konečnou cenu pronájmu příhozem v aukci.

Nově se s ohledem na epidemickou situaci tato aukce přesunula do online prostředí. A přinesla s sebou i další novinky. Došlo ke snížení požadované jistoty na jednoměsíční výši nájemného a k rozšíření prvního smluvního období, které se nově uzavírá na dobu jednoho roku, nikoli jen na devět měsíců, jako tomu bylo dosud. Zároveň došlo k dalším zlepšením v prezentaci nabízených nemovitostí – nově si mohli zájemci nabízené byty s předstihem prohlédnout i formou virtuální 3D prohlídky.

Nejnižší vysoutěžená částka se rovnala 192 Kč/m2, konkrétně se jednalo o byt  3+1 u parku Folimanka. Naopak nejvyšší vysoutěžený nájem, konkrétně u bytu 2+kk na Vinohradech, činil 305 Kč/m2.

„Výsledky aukce mě příjemně překvapily. Obecní byty rekonstruujeme s důrazem na kvalitu. Je vidět, že se to odráží ve vysokém zájmu soutěžících,“ komentuje výsledky aukce místostarosta pro správu majetku Michael Grundler. „Zároveň si uvědomujeme, že ne všem občanům může  online forma aukce vyhovovat. V současné době je to však s ohledem na bezpečnostní opatření jediné možné řešení. Jakmile to bude možné, počítáme s návratem k našim klasickým aukcím konaným za fyzické účasti soutěžících,“ dodává Michael Grundler.

Radnice vynakládá každoročně na obnovu bytového fondu v majetku městské části nemalé finanční prostředky a nejinak tomu bude i v letošním roce. Loni investovala do oprav a rekonstrukcí 182 461,23 tis. Kč a letos má pro tento účel vyčleněné prostředky  ve výši 264 250 tis. Kč. Počet zrekonstruovaných bytů se každoročně zvyšuje, jen loni nechala radnice opravit 141 bytových jednotek.

O nájemní bydlení v městských bytech je přitom stále větší zájem. Nespornou výhodou je totiž skutečnost, že náklady na opravy a rekonstrukce bytů nese obec, v tomto případě městská část Praha 2. Ta chce na trend vzrůstajícího zájmu reagovat větší nabídkou nájemního bydlení a častějšími aukcemi nájmů.

opravene-byty-graf


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru