Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Advent v Praze

První dáma zaštítila vánoční sbírku SOS vesniček

Od první adventní neděle 3. prosince až do svátku Tří králů 6. ledna budou moci návštěvníci Pražského hradu podpořit ohrožené děti, kterým pomáhá už 54 let organizace SOS dětské vesničky. Kasička bude stát u vánočního stromu na náměstí U Svatého Jiří, za chrámem sv. Víta. Záštitu sbírce udělila první dáma Eva Pavlová.

Tradici vánočních sbírek na Pražském hradě pod záštitou první dámy založila už v roce 1968 manželka tehdejšího prezidenta Irena Svobodová. Po dvou letech byla sbírka zakázána, v roce 1992 byla tradice obnovena díky velké podpoře Olgy Havlové. Od té doby nosí kasičku SOS dětských vesniček příslušníci Hradní stráže k vánočnímu stromu každý advent, se dvěma přestávkami – za doby prezidentování Václava Klause a před nedávnou dobou kvůli covidovým restrikcím.

„Jsme velmi hrdí na to, že se naše vánoční sbírka stala nedílnou součástí adventu na Pražském hradě,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Velice nás také potěšilo, že na Irenu Svobodovou, Olgu Havlovou, Dagmar Havlovou a Ivanu Zemanovou navázala také současná první dáma Eva Pavlová a udělila sbírce svou záštitu. Moc to pro nás znamená. Veliký dík patří také Hradní stráži, která nám každoročně s realizací sbírky neocenitelně pomáhá,“ dodává Jindra Šalátová.

Výtěžek sbírky podpoří preventivní služby pro ohrožené rodiny, které se ocitly v krizi a bez pomoci by mohlo dojít k odebrání dětí z péče. „Snažíme se stabilizovat jejich situaci a podpořit rodičovské kompetence rodičů tak, aby dítě mohlo vyrůstat v bezpečném prostředí. Učíme je hospodařit s penězi, vysvětlujeme, co všechno dítě potřebuje pro svůj vývoj… Ale zejména je učíme, jak s dítětem mluvit, jak si s ním hrát, jak mu dát najevo, že ho mám ráda a že mě zajímá, protože to potřebují děti ze všeho nejvíce,“ vysvětluje Jindra Šalátová.

V loňském roce se pod vánočním stromem na Pražském hradě podařilo vybrat 158 tisíc korun. SOS dětské vesničky pomohou v některé ze svých služeb dohromady více než 2,5 tisícům dětí ročně.

 

 

 


Autor: Alo

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru