Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První české mládě vombata je samička, jmenuje se Mersey
Pohlaví i jméno prvního českého mláděte vombata společně odhalili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek (vlevo) a herec Ondřej Sokol. Foto Oliver Le Que / Zoo Praha

První české mládě vombata je samička, jmenuje se Mersey

V Zoo Praha v sobotu proběhly slavnostní křtiny prvního vombata narozeného v Česku. Mládě dostalo od herce a moderátora Ondřeje Sokola jméno Mersey podle řeky protékající oblastí na Tasmánii, kde je hlášena nejvyšší četnost pozorování těchto vačnatců na celém ostrově. Současně bylo oznámeno, že potomek samce Coopera a samice Winkleigh je samička. Informoval o tom mluvčí trojské zahrady Filip Mašek.

Vombaty obecné chová v Česku pouze Zoo Praha. Ve své expozici v Darwinově kráteru bývají aktivní kolem 14. hodiny.

„Mersey je první mládě vombata odchované v České republice. Současně je pro návštěvníky velmi atraktivní, a to z ní činí výbornou ambasadorku svého druhu, který pomáháme chránit v Austrálii,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Na sobotní akci dorazily do Darwinova kráteru stovky návštěvníků. Řada z nich se účastnila i doprovodného programu, kdy si děti nejvíce užívaly zejména hloubení vombatích nor a soutěž v přetlačování zadky podle způsobu vombatí obrany před predátory.

Specifika života vombatů zmínil i kmotr malé Mersey s odkazem na unikátní vombatí trus, který jim podle jedné z teorií pomáhá lépe značkovat teritorium v kopcovitém terénu.

Rodiči mláděte je už zmíněný první pár vombatů obecných v Česku: pětiletá samice Winkleigh narozená v záchranné stanici Trowunna Wildlife Sanctuary v Tasmánii a bezmála čtyřletý samec Cooper původem ze Zoo Hannover.

Vombati žijí v přírodě samotářský a potkávají se zejména v období námluv a rozmnožování. Loňské seznamování pražskému páru bylo divoké, když Winkleigh uštědřila svému partnerovi řadu kousanců a škrábanců. Nakonec si k sobě oba vačnatci našli cestu.

Zoo Praha chová tasmánský poddruh vombata obecného. Ten se díky tamnímu klimatu vyznačuje například hustší srstí a větší odolností proti chladným teplotám.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru