Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna
Akvanaut Pavel Gross s první českou ponorkou E2. Foto: Technické muzeum v Brně

První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna

V pasáží secesního paláce Lucerna bude ve čtvrtek 9. února po celý den umístěna první česká ponorka E2 zkonstruovaná Pavlem Grossem. Bude to u příležitosti premiéry dokumentu Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS. Informovala o tom mluvčí projektu Pavlína Procházková Kotěšovcová.

Ponorku E2 zapůjčilo ze svých sbírek Technické muzeum v Brně. Ponorka E2 má rozměry 1,4×1,8 metru, hmotnost 630 kilogramů (bez vnitřního vybavení a baterií, pozn. aut.) a byla určena do hloubky maximálně 250 metrů.

První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Kohoutem získali v roce 1978. Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou pětadvacetimetrovou jachtu „Seehorse" a používal ji ve Středozemním moři například na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií.

V roce 1984 Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem pomohli s touto ponorkou E2 vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky. Vyprošťování trvalo celých 24 hodin.

Kdo je Pavel Gross

Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross se narodil 27. září 1939 v Plzni. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.

Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.

Pavel Gross se u ve svých třiaosmdesáti letech stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru