Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna
Akvanaut Pavel Gross s první českou ponorkou E2. Foto: Technické muzeum v Brně

První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna

V pasáží secesního paláce Lucerna bude ve čtvrtek 9. února po celý den umístěna první česká ponorka E2 zkonstruovaná Pavlem Grossem. Bude to u příležitosti premiéry dokumentu Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS. Informovala o tom mluvčí projektu Pavlína Procházková Kotěšovcová.

Ponorku E2 zapůjčilo ze svých sbírek Technické muzeum v Brně. Ponorka E2 má rozměry 1,4×1,8 metru, hmotnost 630 kilogramů (bez vnitřního vybavení a baterií, pozn. aut.) a byla určena do hloubky maximálně 250 metrů.

První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Kohoutem získali v roce 1978. Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou pětadvacetimetrovou jachtu „Seehorse" a používal ji ve Středozemním moři například na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií.

V roce 1984 Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem pomohli s touto ponorkou E2 vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky. Vyprošťování trvalo celých 24 hodin.

Kdo je Pavel Gross

Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross se narodil 27. září 1939 v Plzni. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.

Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.

Pavel Gross se u ve svých třiaosmdesáti letech stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování.


Autor: Jan Puci

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru