První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna
7. února 2023 11:59
Ponorku E2 zapůjčilo ze svých sbírek Technické muzeum v Brně. Ponorka E2 má rozměry 1,4×1,8 metru, hmotnost 630 kilogramů (bez vnitřního vybavení a baterií, pozn. aut.) a byla určena do hloubky maximálně 250 metrů.
První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Kohoutem získali v roce 1978. Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou pětadvacetimetrovou jachtu „Seehorse" a používal ji ve Středozemním moři například na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií.
V roce 1984 Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem pomohli s touto ponorkou E2 vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky. Vyprošťování trvalo celých 24 hodin.
Kdo je Pavel Gross
Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross se narodil 27. září 1939 v Plzni. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.
Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.
Pavel Gross se u ve svých třiaosmdesáti letech stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování.