Dnes Neděle - jasno 7°C
Zítra Pondělí - oblacno 6°C
Neděle 6. 10. 2024
Svátek má Hanuš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna
Akvanaut Pavel Gross s první českou ponorkou E2. Foto: Technické muzeum v Brně

První česká ponorka bude jeden den k vidění v pasáži Lucerna

V pasáží secesního paláce Lucerna bude ve čtvrtek 9. února po celý den umístěna první česká ponorka E2 zkonstruovaná Pavlem Grossem. Bude to u příležitosti premiéry dokumentu Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS. Informovala o tom mluvčí projektu Pavlína Procházková Kotěšovcová.

Ponorku E2 zapůjčilo ze svých sbírek Technické muzeum v Brně. Ponorka E2 má rozměry 1,4×1,8 metru, hmotnost 630 kilogramů (bez vnitřního vybavení a baterií, pozn. aut.) a byla určena do hloubky maximálně 250 metrů.

První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Kohoutem získali v roce 1978. Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou pětadvacetimetrovou jachtu „Seehorse" a používal ji ve Středozemním moři například na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií.

V roce 1984 Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem pomohli s touto ponorkou E2 vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky. Vyprošťování trvalo celých 24 hodin.

Kdo je Pavel Gross

Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross se narodil 27. září 1939 v Plzni. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.

Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.

Pavel Gross se u ve svých třiaosmdesáti letech stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování.


Autor: Jan Puci

Projekt Ekoabeceda pro klima pomůže školám integrovat téma změny klimatu do výuky

4. října 2024 v 18:45

Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého programu Ekoabeceda pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme. Cílem projektu je během let 2024–25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do...

Ředitelka roku je z Prahy 11

4. října 2024 ve 12:44

Ředitelka základní školy Vitae, Iveta Jonášová, získala prestižní ocenění Ředitel/ka roku 2024 – Inspirativní osobnost. Toto ocenění je udělováno inovativním a progresivním ředitelům, kteří svým vedením škol naplňují vizi o kvalitním českém vzdělávání.

Památku Josefa Balabána uctili v Praze 6

4. října 2024 v 09:13

Za účasti představitelů městské části, senátu, zástupců armády i hostů z řad rodin pozůstalých se 3. října odehrál v jízdárně ruzyňských kasáren pietní akt u příležitosti výročí popravení generálmajora Josefa Balabána, velitele odbojové skupiny Tři králové, a dalších představitelů Obrany národa,...

Přívětivý úřad 2024. Praha 14 převzala ocenění

4. října 2024 v 07:49

V úterý 1. října převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac společně s tajemnicí Evou Koplíkovou ocenění Přívětivý úřad 2024, konkrétně za 2. místo v rámci hlavního města Prahy.

Praha 15 podala pomocnou ruku

3. října 2024 v 15:04

Zářijové povodně na mnoha místech naší republiky doslova ochromily život nejenom jednotlivců, ale celých obcí. Jedním takto krutě zasaženým místem v Olomouckém kraji je malebná horská obec Lipová-lázně, ležící na rozhraní pohoří Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, kde trvale žije zhruba...

Další články
Nahoru