Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
První část úprav Vítkova vyjde Prahu na 109,7 milionu korun
Pohled na hlavní promenádu, která také projde úpravami. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

První část úprav Vítkova vyjde Prahu na 109,7 milionu korun

První část úprav vrchu Vítkov udělá pro pražský magistrát za zhruba 109,7 milionu korun bez DPH firma FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Městští radní v pondělí schválili výsledek tendru. Úpravy budou zahrnovat nové povrchy a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jedná se o první část úprav vrchu, které podle plánů města potrvají několik let.

Na vrchu mezi Karlínem a Žižkovem by po úpravách měl vzniknout moderní bulvár a piazzetta u památníku. Při první části prací přibude podle dřívějších informací v historické aleji dalších 29 stromů a květinové záhony, trávníky či popínavé dřeviny.

Dělníci zprovozní historickou kašnu, kterou doplní systém osvětlených vodních prvků, jako jsou vodní trysky, mlhoviště, gejzíry a vodní kaskády. V plánu je také výměna laviček a dalšího mobiliáře.

Celá obnova Vítkova má být podle dřívějších informací rozdělena do šesti částí a kromě úprav cest, zeleně či laviček by na vrchu měla vzniknout promenáda v ulici Pražačka, která vede na Ohradu.

Dominantou Vítkova je Národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Vznikl ve 30. letech 20. století. Měl připomínat zrození československého státu a hrdinství legionářů, ale sloužit i k zasedání parlamentu a dalším akcím.

Později se z památníku stalo mauzoleum komunistických předáků. Nyní je v něm muzeum českých a československých moderních dějin, které bylo otevřeno v roce 2009 a spadá pod Národní muzeum.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru