dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - skorojasno
17°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
17°C
První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let
Břevnovská poliklinika. Foto: poliklinikamarjanka.com

První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let

Roky diskutovanou rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou nelze provést za provozu, jediné možné řešení údajně spočívá v rozšíření a dostavbě nižšího traktu budovy. „Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy,“ říká radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).
100-narozeniny-hosek-nahled

Radní Hošek a stoletá paní Kmentová při lednové oslavě

Za Prahu 6 jste v uplynulých týdnech blahopřál k narozeninám obyvatelkám, které již překročily stovku. Máte zhruba představu, kolik lidí s takovým věkem na území městské části žije?
V loňském roce bylo v Praze 6 celkem 16 osob ve věku 100 let a starších. Osm lidí oslavilo sté narozeniny, byl mezi nimi jeden muž. Tři ženy oslavily stoprvní narozeniny, čtyřem ženám bylo sto dva a jedné dámě dokonce sto čtyři let. Navštívil jsem celkem 13 těchto oslavenců. Šlo oslavenkyně, kde s tím rodina souhlasila, a kde to zdravotní stav seniorek umožnil. Ten jediný muž o zájem radnice poděkoval, ale návštěvu odmítl.

Jaké projekty v péči o seniory Praha 6 letos plánuje?
Jako každý rok připravujeme jednodenní výlety, na léto volné vstupenky do bazénu Na Petynce, kulturní programy, formou dotací podporujeme organizace, které poskytují seniorům různé druhy služeb. Například v Pelléově vile dotujeme dlouhodobý program „Fresh senior" pro aktivní seniory, Senior fitness – cvičení pro seniory, komunitní centrum v DPS Šlejnická organizuje otevřené kulturní akce, připlácíme na masáže pro seniory v DPS, podporujeme finančně kluby důchodců. Také každý měsíc zveme jubilanty ve věku 80, 85 a 90 let do obřadní síně ve Skleněném domě na malou slavnost, kde jim kromě květiny, dárku a fotografie osobně blahopřejeme, a kde hudebním dárkem jsou písničky v podání členů Semaforu.

Co dalšího se chystá v sociální oblasti?
Připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí „Seniorskou obálku", t.j. systém informací o zdravotním stavu a medikaci ve vhodně uložené obálce na předem určeném viditelném místě v bytě pro případnou potřebu záchranné služby nebo jinou akutní potřebu. Dále spolupracujeme s hlavním městem na přípravě rekonstrukce budov v Šolínově ulici a na jeho náplni pro seniorské služby včetně pobytových a odlehčovacích lůžek.

Co chystá Praha 6 v oblasti zdravotnictví?
Pokračujeme v částečné rekonstrukci současné léčebny dlouhodobě nemocných (LDN, pozn. aut.) v Chitussiho ulici tak, aby vyhovovala požárně bezpečnostním předpisům. Zároveň plánujeme výstavbu nové LDN na Drnovské v Ruzyni. V tomto roce se připravuje architektonická soutěž o návrh na novou LDN se soudobými požadavky a parametry.

Jak to vypadá s přípravou celkové rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou?
Příslušná pracovní skupina došla k závěru, že polikliniku nelze rekonstruovat za provozu, a proto jediné možné řešení, jak průběžně zachovat lékařskou péči, je rozšířit a dostavět nižší trakt budovy. Do této budovy s plným vybavením by se pak mohli lékaři přestěhovat a následně se bude řešit výšková budova, která potřebuje zásadní statické a další stavební úpravy. Její náplň by po rekonstrukci měla umožnit jak rozšíření lékařské péče, tak další veřejné funkce. Na základě hmotové studie se doporučuje zpracovat podrobnou předprojektovou přípravu, jak lze potřeby polikliniky plně umístit, v jaké podobě a v jakém rozmístění jednotlivých lékařských odborností. Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy.

Počítá se stále s dostavbou pro umístění LDN?
Jak jsem uvedl, připravujeme novou moderní LDN výstavbou „na zelené louce" v Ruzyni v Drnovské ulici, kde je na to připravený pozemek.

Kolik městskou část ročně stojí provoz tohoto zařízení?
U současné LDN na letošní rok činí neinvestiční příspěvek zřizovatele, tedy městské části Praha 6, celkem 9,5 milionu korun, ostatní neinvestiční náklady hradí pojišťovny.


Zítra: Svatomichaelská pouť

Včera v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 podpořila udělení Řádu Bílého lva válečnému letci

24. září 2020 v 11:54

Zastupitelstvo městské části Praha 4 včera podpořilo svým usnesením návrh na udělení Řádu Bílého lva (in memoriam) válečnému letci Royal Air Force Jaroslavu Hofrichterovi, kterému bylo v roce 2008 uděleno čestné občanství Prahy 4. Podnět k vyznamenání Řádem Bílého lva vzešel z městské části Praha...

Vyšehradský voříšek na Letní scéně

24. září 2020 v 09:46

Festival Vyšehradský voříšek se koná v sobotu 3. října na Letní scéně Vyšehrad a v přilehlém parku. Akce, která podporuje zodpovědné adopce psů z útulků, přichází právě v době, kdy se do útulků vrací řada pejsků zbrkle adoptovaných během jarní karantény, kdy rodiče chtěli zabavit děti a mít důvod...

Sousedské moštování v Suchdole

24. září 2020 v 07:14

Moštování přineseného ovoce, buřtíky a dílny pro děti. Spolek Na ovoce zve na moštování.

Praha udělí čestné občanství Medě Mládkové

23. září 2020 v 09:26

Čestné občanství hlavního města Prahy bude uděleno mecenášce a sběratelce umění Medě Mládkové. Zakladatelka Muzea Kampa oslavila 8. září 101. narozeniny. Se svým manželem založila nadaci a zasloužila se o věhlas české metropole ve světě. Nechala zrekonstruovat historické budovy Sovových mlýnů a...

Kasárna Karlín se rozloučí s létem bojovkou a buřtem

22. září 2020 v 09:31

Nádvoří bývalých kasáren v Karlíně vytváří prostor, na který jinde v centru Prahy jen těžko narazíte. Najdete zde dětské hřiště, lehátka pod stromy a žádná auta na dohled. Kulturní centrum, které tu dnes provozuje kavárnu nebo sportoviště, se loučí s letní sezónou a pro rodiče s dětmi si na...

Další články
Nahoru