dnes
Středa - jasno
20°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
21°C
pozítří
Pátek - polojasno
16°C
První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let
Břevnovská poliklinika. Foto: poliklinikamarjanka.com

První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let

Roky diskutovanou rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou nelze provést za provozu, jediné možné řešení údajně spočívá v rozšíření a dostavbě nižšího traktu budovy. „Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy,“ říká radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).
100-narozeniny-hosek-nahled

Radní Hošek a stoletá paní Kmentová při lednové oslavě

Za Prahu 6 jste v uplynulých týdnech blahopřál k narozeninám obyvatelkám, které již překročily stovku. Máte zhruba představu, kolik lidí s takovým věkem na území městské části žije?
V loňském roce bylo v Praze 6 celkem 16 osob ve věku 100 let a starších. Osm lidí oslavilo sté narozeniny, byl mezi nimi jeden muž. Tři ženy oslavily stoprvní narozeniny, čtyřem ženám bylo sto dva a jedné dámě dokonce sto čtyři let. Navštívil jsem celkem 13 těchto oslavenců. Šlo oslavenkyně, kde s tím rodina souhlasila, a kde to zdravotní stav seniorek umožnil. Ten jediný muž o zájem radnice poděkoval, ale návštěvu odmítl.

Jaké projekty v péči o seniory Praha 6 letos plánuje?
Jako každý rok připravujeme jednodenní výlety, na léto volné vstupenky do bazénu Na Petynce, kulturní programy, formou dotací podporujeme organizace, které poskytují seniorům různé druhy služeb. Například v Pelléově vile dotujeme dlouhodobý program „Fresh senior" pro aktivní seniory, Senior fitness – cvičení pro seniory, komunitní centrum v DPS Šlejnická organizuje otevřené kulturní akce, připlácíme na masáže pro seniory v DPS, podporujeme finančně kluby důchodců. Také každý měsíc zveme jubilanty ve věku 80, 85 a 90 let do obřadní síně ve Skleněném domě na malou slavnost, kde jim kromě květiny, dárku a fotografie osobně blahopřejeme, a kde hudebním dárkem jsou písničky v podání členů Semaforu.

Co dalšího se chystá v sociální oblasti?
Připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí „Seniorskou obálku", t.j. systém informací o zdravotním stavu a medikaci ve vhodně uložené obálce na předem určeném viditelném místě v bytě pro případnou potřebu záchranné služby nebo jinou akutní potřebu. Dále spolupracujeme s hlavním městem na přípravě rekonstrukce budov v Šolínově ulici a na jeho náplni pro seniorské služby včetně pobytových a odlehčovacích lůžek.

Co chystá Praha 6 v oblasti zdravotnictví?
Pokračujeme v částečné rekonstrukci současné léčebny dlouhodobě nemocných (LDN, pozn. aut.) v Chitussiho ulici tak, aby vyhovovala požárně bezpečnostním předpisům. Zároveň plánujeme výstavbu nové LDN na Drnovské v Ruzyni. V tomto roce se připravuje architektonická soutěž o návrh na novou LDN se soudobými požadavky a parametry.

Jak to vypadá s přípravou celkové rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou?
Příslušná pracovní skupina došla k závěru, že polikliniku nelze rekonstruovat za provozu, a proto jediné možné řešení, jak průběžně zachovat lékařskou péči, je rozšířit a dostavět nižší trakt budovy. Do této budovy s plným vybavením by se pak mohli lékaři přestěhovat a následně se bude řešit výšková budova, která potřebuje zásadní statické a další stavební úpravy. Její náplň by po rekonstrukci měla umožnit jak rozšíření lékařské péče, tak další veřejné funkce. Na základě hmotové studie se doporučuje zpracovat podrobnou předprojektovou přípravu, jak lze potřeby polikliniky plně umístit, v jaké podobě a v jakém rozmístění jednotlivých lékařských odborností. Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy.

Počítá se stále s dostavbou pro umístění LDN?
Jak jsem uvedl, připravujeme novou moderní LDN výstavbou „na zelené louce" v Ruzyni v Drnovské ulici, kde je na to připravený pozemek.

Kolik městskou část ročně stojí provoz tohoto zařízení?
U současné LDN na letošní rok činí neinvestiční příspěvek zřizovatele, tedy městské části Praha 6, celkem 9,5 milionu korun, ostatní neinvestiční náklady hradí pojišťovny.


Praha 4 dál dezinfikuje hřiště, sportoviště a další vybavení

Dnes v 15:04

Dezinfekce mobiliáře, dětských hřišť, sportovišť a jiného vybavení ve správě městské části Praha 4 pokračuje. Dezinfikováno již bylo několik set laviček v parku na náměstí Generála Kutlvašra, pěší zóna Jivenská, na vrchu Kapitol, v parku na Jezerce, v parku na Pankráci, pěší zóna Štúrova, parčík...

Praha 10 má nová distribuční místa pro ochranné prostředky

Dnes v 09:25

Obyvatelé Prahy 10, kteří postrádají ochranné prostředky, mají možnost využít devíti distribučních míst. Výdej zejména roušek a dezinfekce zajišťují v určených dnech a časech instituce spolupracující s radnicí. Pro organizace, podnikatele a společenství vlastníků jednotek (SVJ) pak zřídila městská...

Praha 10 hledá svou dominantu

6. dubna 2020 v 11:31

Městská část pokračuje v hledání své dominanty. Budovu či místo, které pro ně symbolizují Prahu 10, vybírají na sociálních sítích sami občané. Z návrhů, které už poslali, postoupilo osm nejčastějších do týdenního „play – off“. To odstartovalo dnes, v neděli 12. dubna večer bude...

Tisíc litrů dezinfekce v Praze 13

3. dubna 2020 ve 13:19

Praze 13 se podařilo zajistit dalších 1000 litrů dezinfekčního prostředku Anti-COVID.

Další články
Nahoru