dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - zatazeno
31°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let
Břevnovská poliklinika. Foto: poliklinikamarjanka.com

První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let

Roky diskutovanou rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou nelze provést za provozu, jediné možné řešení údajně spočívá v rozšíření a dostavbě nižšího traktu budovy. „Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy,“ říká radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).
100-narozeniny-hosek-nahled

Radní Hošek a stoletá paní Kmentová při lednové oslavě

Za Prahu 6 jste v uplynulých týdnech blahopřál k narozeninám obyvatelkám, které již překročily stovku. Máte zhruba představu, kolik lidí s takovým věkem na území městské části žije?
V loňském roce bylo v Praze 6 celkem 16 osob ve věku 100 let a starších. Osm lidí oslavilo sté narozeniny, byl mezi nimi jeden muž. Tři ženy oslavily stoprvní narozeniny, čtyřem ženám bylo sto dva a jedné dámě dokonce sto čtyři let. Navštívil jsem celkem 13 těchto oslavenců. Šlo oslavenkyně, kde s tím rodina souhlasila, a kde to zdravotní stav seniorek umožnil. Ten jediný muž o zájem radnice poděkoval, ale návštěvu odmítl.

Jaké projekty v péči o seniory Praha 6 letos plánuje?
Jako každý rok připravujeme jednodenní výlety, na léto volné vstupenky do bazénu Na Petynce, kulturní programy, formou dotací podporujeme organizace, které poskytují seniorům různé druhy služeb. Například v Pelléově vile dotujeme dlouhodobý program „Fresh senior" pro aktivní seniory, Senior fitness – cvičení pro seniory, komunitní centrum v DPS Šlejnická organizuje otevřené kulturní akce, připlácíme na masáže pro seniory v DPS, podporujeme finančně kluby důchodců. Také každý měsíc zveme jubilanty ve věku 80, 85 a 90 let do obřadní síně ve Skleněném domě na malou slavnost, kde jim kromě květiny, dárku a fotografie osobně blahopřejeme, a kde hudebním dárkem jsou písničky v podání členů Semaforu.

Co dalšího se chystá v sociální oblasti?
Připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí „Seniorskou obálku", t.j. systém informací o zdravotním stavu a medikaci ve vhodně uložené obálce na předem určeném viditelném místě v bytě pro případnou potřebu záchranné služby nebo jinou akutní potřebu. Dále spolupracujeme s hlavním městem na přípravě rekonstrukce budov v Šolínově ulici a na jeho náplni pro seniorské služby včetně pobytových a odlehčovacích lůžek.

Co chystá Praha 6 v oblasti zdravotnictví?
Pokračujeme v částečné rekonstrukci současné léčebny dlouhodobě nemocných (LDN, pozn. aut.) v Chitussiho ulici tak, aby vyhovovala požárně bezpečnostním předpisům. Zároveň plánujeme výstavbu nové LDN na Drnovské v Ruzyni. V tomto roce se připravuje architektonická soutěž o návrh na novou LDN se soudobými požadavky a parametry.

Jak to vypadá s přípravou celkové rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou?
Příslušná pracovní skupina došla k závěru, že polikliniku nelze rekonstruovat za provozu, a proto jediné možné řešení, jak průběžně zachovat lékařskou péči, je rozšířit a dostavět nižší trakt budovy. Do této budovy s plným vybavením by se pak mohli lékaři přestěhovat a následně se bude řešit výšková budova, která potřebuje zásadní statické a další stavební úpravy. Její náplň by po rekonstrukci měla umožnit jak rozšíření lékařské péče, tak další veřejné funkce. Na základě hmotové studie se doporučuje zpracovat podrobnou předprojektovou přípravu, jak lze potřeby polikliniky plně umístit, v jaké podobě a v jakém rozmístění jednotlivých lékařských odborností. Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy.

Počítá se stále s dostavbou pro umístění LDN?
Jak jsem uvedl, připravujeme novou moderní LDN výstavbou „na zelené louce" v Ruzyni v Drnovské ulici, kde je na to připravený pozemek.

Kolik městskou část ročně stojí provoz tohoto zařízení?
U současné LDN na letošní rok činí neinvestiční příspěvek zřizovatele, tedy městské části Praha 6, celkem 9,5 milionu korun, ostatní neinvestiční náklady hradí pojišťovny.


U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

Dnes v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

V parcích Prahy 3 jsou nová pítka pro zvířata

2. července 2020 ve 13:42

Praha 3 tento týden instalovala ve svých parcích celkem šestnáct pítek, která jsou určena zejména pro ptáky a ježky. Misky s vodou pomohou drobným živočichům, kteří ve městech zejména v letních měsících nemají dostatek vody.  

Praha 1 chystá na podzim Spolkový den

1. července 2020 ve 13:24

Den, v rámci kterého budou spolky prezentovat své činnosti se připravuje na 17. září. Připraveny budou ukázky zpěvu i cvičení. Moderuje Alexander Hemala.

Piráti představili metodiku zakládání komunitních zahrad

30. června 2020 v 08:59

V sobotu proběhla v pražském Pirátském centru konference PirateCon věnovaná komunitním zahradám. Byla zde představena aktuální metodika k zakládání komunitních zahrad, kterou vydala Kokoza pro hlavní město Prahu, a která je součástí Implementačního plánu adaptační strategie na klimatickou změnu....

Praha 5: Klub konverzace v češtině

30. června 2020 v 06:47

Klub konverzace v češtině připravila pátá městská část. Klub je zdarma pro všechny cizince, nejen ty z Prahy 5. Začíná se zítra, 1. července.

Praha 6: Pamětní deska Josefu Dudovi

30. června 2020 v 06:36

Dnes ve 14 hodin bude slavnostně odhalena pamětní deska generálmajorovi letectva RAF Josefu Dudovi. Osobnost Josefa Dudy je spojena s budováním čs. letectva v letech 1928–1939.

Letní jazykový kurz italštiny v Praze 5

29. června 2020 ve 23:43

Praha 5 připravila pro zájemce lekce konverzace v italštině. Lektorka Vanessa a rodilý mluvčí Domenico věří, že zábavná forma s maximálním důrazem na komunikaci a schopnost konverzace je základním klíčem k cizímu jazyku a tedy i pochopení kultury a životního stylu.

Další články
Nahoru