Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let
Břevnovská poliklinika. Foto: poliklinikamarjanka.com

První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let

Roky diskutovanou rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou nelze provést za provozu, jediné možné řešení údajně spočívá v rozšíření a dostavbě nižšího traktu budovy. „Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy,“ říká radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).
100-narozeniny-hosek-nahled

Radní Hošek a stoletá paní Kmentová při lednové oslavě

Za Prahu 6 jste v uplynulých týdnech blahopřál k narozeninám obyvatelkám, které již překročily stovku. Máte zhruba představu, kolik lidí s takovým věkem na území městské části žije?
V loňském roce bylo v Praze 6 celkem 16 osob ve věku 100 let a starších. Osm lidí oslavilo sté narozeniny, byl mezi nimi jeden muž. Tři ženy oslavily stoprvní narozeniny, čtyřem ženám bylo sto dva a jedné dámě dokonce sto čtyři let. Navštívil jsem celkem 13 těchto oslavenců. Šlo oslavenkyně, kde s tím rodina souhlasila, a kde to zdravotní stav seniorek umožnil. Ten jediný muž o zájem radnice poděkoval, ale návštěvu odmítl.

Jaké projekty v péči o seniory Praha 6 letos plánuje?
Jako každý rok připravujeme jednodenní výlety, na léto volné vstupenky do bazénu Na Petynce, kulturní programy, formou dotací podporujeme organizace, které poskytují seniorům různé druhy služeb. Například v Pelléově vile dotujeme dlouhodobý program „Fresh senior" pro aktivní seniory, Senior fitness – cvičení pro seniory, komunitní centrum v DPS Šlejnická organizuje otevřené kulturní akce, připlácíme na masáže pro seniory v DPS, podporujeme finančně kluby důchodců. Také každý měsíc zveme jubilanty ve věku 80, 85 a 90 let do obřadní síně ve Skleněném domě na malou slavnost, kde jim kromě květiny, dárku a fotografie osobně blahopřejeme, a kde hudebním dárkem jsou písničky v podání členů Semaforu.

Co dalšího se chystá v sociální oblasti?
Připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí „Seniorskou obálku", t.j. systém informací o zdravotním stavu a medikaci ve vhodně uložené obálce na předem určeném viditelném místě v bytě pro případnou potřebu záchranné služby nebo jinou akutní potřebu. Dále spolupracujeme s hlavním městem na přípravě rekonstrukce budov v Šolínově ulici a na jeho náplni pro seniorské služby včetně pobytových a odlehčovacích lůžek.

Co chystá Praha 6 v oblasti zdravotnictví?
Pokračujeme v částečné rekonstrukci současné léčebny dlouhodobě nemocných (LDN, pozn. aut.) v Chitussiho ulici tak, aby vyhovovala požárně bezpečnostním předpisům. Zároveň plánujeme výstavbu nové LDN na Drnovské v Ruzyni. V tomto roce se připravuje architektonická soutěž o návrh na novou LDN se soudobými požadavky a parametry.

Jak to vypadá s přípravou celkové rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou?
Příslušná pracovní skupina došla k závěru, že polikliniku nelze rekonstruovat za provozu, a proto jediné možné řešení, jak průběžně zachovat lékařskou péči, je rozšířit a dostavět nižší trakt budovy. Do této budovy s plným vybavením by se pak mohli lékaři přestěhovat a následně se bude řešit výšková budova, která potřebuje zásadní statické a další stavební úpravy. Její náplň by po rekonstrukci měla umožnit jak rozšíření lékařské péče, tak další veřejné funkce. Na základě hmotové studie se doporučuje zpracovat podrobnou předprojektovou přípravu, jak lze potřeby polikliniky plně umístit, v jaké podobě a v jakém rozmístění jednotlivých lékařských odborností. Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy.

Počítá se stále s dostavbou pro umístění LDN?
Jak jsem uvedl, připravujeme novou moderní LDN výstavbou „na zelené louce" v Ruzyni v Drnovské ulici, kde je na to připravený pozemek.

Kolik městskou část ročně stojí provoz tohoto zařízení?
U současné LDN na letošní rok činí neinvestiční příspěvek zřizovatele, tedy městské části Praha 6, celkem 9,5 milionu korun, ostatní neinvestiční náklady hradí pojišťovny.


Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

Včera ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

Včera ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

Včera v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

Včera ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

10. dubna 2021 v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

10. dubna 2021 v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Dubnový festival Evolution bude online

9. dubna 2021 ve 12:43

V pátek a v sobotu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude...

Další články
Nahoru