Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let
Břevnovská poliklinika. Foto: poliklinikamarjanka.com

První část rekonstrukce polikliniky v Praze 6 by mohla být provedena do čtyř let

Roky diskutovanou rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou nelze provést za provozu, jediné možné řešení údajně spočívá v rozšíření a dostavbě nižšího traktu budovy. „Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy,“ říká radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).
100-narozeniny-hosek-nahled

Radní Hošek a stoletá paní Kmentová při lednové oslavě

Za Prahu 6 jste v uplynulých týdnech blahopřál k narozeninám obyvatelkám, které již překročily stovku. Máte zhruba představu, kolik lidí s takovým věkem na území městské části žije?
V loňském roce bylo v Praze 6 celkem 16 osob ve věku 100 let a starších. Osm lidí oslavilo sté narozeniny, byl mezi nimi jeden muž. Tři ženy oslavily stoprvní narozeniny, čtyřem ženám bylo sto dva a jedné dámě dokonce sto čtyři let. Navštívil jsem celkem 13 těchto oslavenců. Šlo oslavenkyně, kde s tím rodina souhlasila, a kde to zdravotní stav seniorek umožnil. Ten jediný muž o zájem radnice poděkoval, ale návštěvu odmítl.

Jaké projekty v péči o seniory Praha 6 letos plánuje?
Jako každý rok připravujeme jednodenní výlety, na léto volné vstupenky do bazénu Na Petynce, kulturní programy, formou dotací podporujeme organizace, které poskytují seniorům různé druhy služeb. Například v Pelléově vile dotujeme dlouhodobý program „Fresh senior" pro aktivní seniory, Senior fitness – cvičení pro seniory, komunitní centrum v DPS Šlejnická organizuje otevřené kulturní akce, připlácíme na masáže pro seniory v DPS, podporujeme finančně kluby důchodců. Také každý měsíc zveme jubilanty ve věku 80, 85 a 90 let do obřadní síně ve Skleněném domě na malou slavnost, kde jim kromě květiny, dárku a fotografie osobně blahopřejeme, a kde hudebním dárkem jsou písničky v podání členů Semaforu.

Co dalšího se chystá v sociální oblasti?
Připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí „Seniorskou obálku", t.j. systém informací o zdravotním stavu a medikaci ve vhodně uložené obálce na předem určeném viditelném místě v bytě pro případnou potřebu záchranné služby nebo jinou akutní potřebu. Dále spolupracujeme s hlavním městem na přípravě rekonstrukce budov v Šolínově ulici a na jeho náplni pro seniorské služby včetně pobytových a odlehčovacích lůžek.

Co chystá Praha 6 v oblasti zdravotnictví?
Pokračujeme v částečné rekonstrukci současné léčebny dlouhodobě nemocných (LDN, pozn. aut.) v Chitussiho ulici tak, aby vyhovovala požárně bezpečnostním předpisům. Zároveň plánujeme výstavbu nové LDN na Drnovské v Ruzyni. V tomto roce se připravuje architektonická soutěž o návrh na novou LDN se soudobými požadavky a parametry.

Jak to vypadá s přípravou celkové rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou?
Příslušná pracovní skupina došla k závěru, že polikliniku nelze rekonstruovat za provozu, a proto jediné možné řešení, jak průběžně zachovat lékařskou péči, je rozšířit a dostavět nižší trakt budovy. Do této budovy s plným vybavením by se pak mohli lékaři přestěhovat a následně se bude řešit výšková budova, která potřebuje zásadní statické a další stavební úpravy. Její náplň by po rekonstrukci měla umožnit jak rozšíření lékařské péče, tak další veřejné funkce. Na základě hmotové studie se doporučuje zpracovat podrobnou předprojektovou přípravu, jak lze potřeby polikliniky plně umístit, v jaké podobě a v jakém rozmístění jednotlivých lékařských odborností. Pokud bude na řešení politická shoda, je šance do čtyř let provést první fázi a po přestěhování lékařů pokračovat u výškové budovy.

Počítá se stále s dostavbou pro umístění LDN?
Jak jsem uvedl, připravujeme novou moderní LDN výstavbou „na zelené louce" v Ruzyni v Drnovské ulici, kde je na to připravený pozemek.

Kolik městskou část ročně stojí provoz tohoto zařízení?
U současné LDN na letošní rok činí neinvestiční příspěvek zřizovatele, tedy městské části Praha 6, celkem 9,5 milionu korun, ostatní neinvestiční náklady hradí pojišťovny.


Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Naháňka na černou zvěř na Klapici. Myslivci vyzývají k opatrnosti

8. ledna 2021 v 19:25

Podle informací Mysliveckého spolku Radotín se bude v sobotu 9. ledna konat naháňka na černou zvěř na území přírodní rezervace Klapice. Akce je plánována od 9. hodiny ranní přibližně do 13 hodin.

Další články
Nahoru