Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
První akce nového projektu Se starostkou Okolo Pětky byla věnována cyklistice
Po cyklistické vyjížďce následovala diskuse. Foto: JP

První akce nového projektu Se starostkou Okolo Pětky byla věnována cyklistice

V rámci nového projektu Se starostkou Okolo Pětky se dnes odpoledne uskutečnila cyklojízda po území páté městské části a následná diskuse v Radlické kulturní sportovně. Akce proběhla z iniciativy starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové a ve spolupráci s platformou Holky na kole.

„V září proběhne tradiční Evropský týden mobility a velmi ráda bych v předstihu otevřela debatu o bezpečné dopravě a cyklodopravě v Praze 5. Nechci být jen ta, co bude kritizovat, ale chci aktivně přispívat k rozvoji města. Proto chci otvírat diskusi k městské mobilitě, dát prostor různým názorům a následně hledat nejlepší cestu, aby byly spokojeny všechny skupiny. Chodci, cyklisté, řidiči, cestující MHD a další," uvedla starostka.

Zhruba dvouhodinová projížďka v městském provozu kopírovala Plzeňskou ulici. Cílem bylo ukázat si, v jakém stavu se cyklo a pěší doprava v Praze 5 nachází, jakým problémům cyklisté i motoristé v provozu musí čelit, jaké existují situace ohrožující bezpečnost, ale i co nového se realizovalo a s jakými výsledky.

Přibližně dvě hodiny trvala také následující diskuse v sousedství terminálu městské i dálkové autobusové dopravy Na Knížecí. Projížďky i diskuse se účastnil například specialista rozvoje dopravy z pražského magistrátu David Horatius.

„Praha 5 je specifická svým zvlněným terénem, v zaváděné opatření pro cyklisty umí být pokroková. Například zde před lety vznikl první ochranný cyklopruh v Praze,“ uvedl. Bylo to před čtyřmi lety v ulici Hlubočepská.

Dalšími účastníky byli Jan Flegl z oddělení územního rozvoje Úřadu MČ Praha 5, který má na starost dopravu, Jitka Vrtalová ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu, zakladatelka projektu Holky na kole Jana Trávníčková, předseda Dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka, koordinátor bikesharingové společnosti Rekola Lubomír Fridrich a další.

Platforma Se starostkou Okolo Pětky by se měla podle starostky Zajíčkové scházet zhruba jednou za čtvrt roku a věnovat se různým druhům mobility. „Chtěla bych zachovat formát, kdy nejdříve vyrazíme do terénu a pak budeme diskutovat. Měli by účastnit lidé s různými názory, aby to mělo smysl a mohli jsme hledat návrhy řešení a kompromisy,“ dodala starostka.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru