Dnes Pátek - obcasny-dest 17°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 13°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
První akce kampaně Praha 14 bez kazu bude před Centrem Černý Most
20 březen
Zdraví
Pěkně vypadající chrup není samozřejmostí, musíme pro to také něco udělat. Ilustrační foto: archiv

První akce kampaně Praha 14 bez kazu bude před Centrem Černý Most

20. 3. 2023
Kampaní Praha 14 bez kazu se městská část letos poprvé připojuje k aktivitám České stomatologické komory pořádaným u příležitosti Světového dne ústního zdraví. V rámci kampaně se budou v průběhu celého roku konat různé akce. První se uskuteční v pondělí 20. března na prostranství před hlavním vstupem do Centra Černý Most. O podrobnostech informoval radní Jan Liška (STAN), který má v Praze 14 na starosti naplňování mezinárodního programu místní Agenda 21.

Na místě budou stánky různých společností, které se zabývají prevencí ústního zdraví. Pro návštěvníky budou připraveny edukativní aktivity, při nichž  zábavnou i takzvanou „suchou“ formou, tedy při názorných ukázkách na modelech, seznámí s tím, jak správně pečovat o své zuby a ústní zdraví.

Přichystány budou i hry a soutěže pro děti a dospělé, užitečné drobné dárky či vhodnou formou vedené přednášky pro žáky místních základních škol. Celodenní program je připravován Českou stomatologickou komorou ve spolupráci s Městskou částí Praha 14 a Centrem Černý Most. 

„V rámci auditů udržitelného rozvoje nám bylo doporučeno, abychom se věnovali oblasti výchovy ke zdraví a zvyšování zdravotní gramotnosti. I proto se soustředíme na částečně propojující aktivity zaměřené na prevenci zdraví. Stanovil jsem si za cíl zahájit a udržet dlouhodobou sérii zdravotně preventivních kampaní.  Praha 14 bez kazu se tak stává první kampaní z této dlouhodobé série,“ uvedl radní Liška.

Cílem podle něj je, aby kampaň postupně oslovila všechny věkové skupiny. „Provážeme ji tedy s již tradičními aktivitami městské části, každoročně organizovanými v rámci Programu zdraví Prahy 14. Jsou to například pravidelné návštěvy dentálních hygienistů v mateřských školách. Ústnímu zdraví a dentální hygieně se nově budeme věnovat i při Dnu zdraví na Poliklinice Parník. Zde se zaměříme na obecné poradenství. Co se těchto aktivit týká, rádi bychom navázali spolupráci i s neziskovými organizacemi, které se věnují péči o dětský chrup, a dále i s fakultou zubního lékařství Univerzity Karlovy,“ pokračoval. 

Kampaň bude propojena i s Dnem (nejen) pro seniory. Jeho program bude částečně věnován prevenci zubních náhrad a péči o chrup seniorů. Připravují se i cílené přednášky ve školách či v místních seniorských klubech. 

Navazovat by v následujících letech měly kampaně zaměřené na krev a dárcovství krve a posléze na onkologii a prevenci onkologických onemocnění.


Autor: puc

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru