Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
První akce kampaně Praha 14 bez kazu bude před Centrem Černý Most
20 březen
Zdraví
Pěkně vypadající chrup není samozřejmostí, musíme pro to také něco udělat. Ilustrační foto: archiv

První akce kampaně Praha 14 bez kazu bude před Centrem Černý Most

20. 3. 2023
Kampaní Praha 14 bez kazu se městská část letos poprvé připojuje k aktivitám České stomatologické komory pořádaným u příležitosti Světového dne ústního zdraví. V rámci kampaně se budou v průběhu celého roku konat různé akce. První se uskuteční v pondělí 20. března na prostranství před hlavním vstupem do Centra Černý Most. O podrobnostech informoval radní Jan Liška (STAN), který má v Praze 14 na starosti naplňování mezinárodního programu místní Agenda 21.

Na místě budou stánky různých společností, které se zabývají prevencí ústního zdraví. Pro návštěvníky budou připraveny edukativní aktivity, při nichž  zábavnou i takzvanou „suchou“ formou, tedy při názorných ukázkách na modelech, seznámí s tím, jak správně pečovat o své zuby a ústní zdraví.

Přichystány budou i hry a soutěže pro děti a dospělé, užitečné drobné dárky či vhodnou formou vedené přednášky pro žáky místních základních škol. Celodenní program je připravován Českou stomatologickou komorou ve spolupráci s Městskou částí Praha 14 a Centrem Černý Most. 

„V rámci auditů udržitelného rozvoje nám bylo doporučeno, abychom se věnovali oblasti výchovy ke zdraví a zvyšování zdravotní gramotnosti. I proto se soustředíme na částečně propojující aktivity zaměřené na prevenci zdraví. Stanovil jsem si za cíl zahájit a udržet dlouhodobou sérii zdravotně preventivních kampaní.  Praha 14 bez kazu se tak stává první kampaní z této dlouhodobé série,“ uvedl radní Liška.

Cílem podle něj je, aby kampaň postupně oslovila všechny věkové skupiny. „Provážeme ji tedy s již tradičními aktivitami městské části, každoročně organizovanými v rámci Programu zdraví Prahy 14. Jsou to například pravidelné návštěvy dentálních hygienistů v mateřských školách. Ústnímu zdraví a dentální hygieně se nově budeme věnovat i při Dnu zdraví na Poliklinice Parník. Zde se zaměříme na obecné poradenství. Co se těchto aktivit týká, rádi bychom navázali spolupráci i s neziskovými organizacemi, které se věnují péči o dětský chrup, a dále i s fakultou zubního lékařství Univerzity Karlovy,“ pokračoval. 

Kampaň bude propojena i s Dnem (nejen) pro seniory. Jeho program bude částečně věnován prevenci zubních náhrad a péči o chrup seniorů. Připravují se i cílené přednášky ve školách či v místních seniorských klubech. 

Navazovat by v následujících letech měly kampaně zaměřené na krev a dárcovství krve a posléze na onkologii a prevenci onkologických onemocnění.


Autor: puc

Baráčníci zvou na ples

Dnes v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

Dnes v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Další články
Nahoru