Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průzkumy špatné, Hamáček přitvrdil: Hrozí tsunami dělníků z Ukrajiny, dávejme aspoň 6 euro na hodinu
Jan Hamáček si vyzkoušel třídění listových zásilek i balíků. Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Průzkumy špatné, Hamáček přitvrdil: Hrozí tsunami dělníků z Ukrajiny, dávejme aspoň 6 euro na hodinu

ČSSD se v předvolebních průzkumech pohybuje na hranici volitelnosti, dosavadní kampaň zdůrazňující úspěchy především v sociální oblasti a varující před povolebním spojení ANO a ODS evidentně nezabírá. Necelý měsíc před hlasováním občanů se sociální demokracie evidentně rozhodla apelovat na protiimigrační vlnu.

Když to vychází SPD, která se s ohledem na průzkumy nemusí loučení s Poslaneckou sněmovnou bát, tak proč by to nemohlo vyjít ČSSD, řekla si možná oranžová partaj. Tedy alespoň to tak vypadá podle aktuálních vyjádření předsedy Jana Hamáčka.

Ten, ačkoli vládne s ANO, pustil se do předsedy hnutí. „Andrej Babiš, již pomalu tradičně ve shodě s ODS a koalicí SPOLU, plánuje přivézt do země okolo 300 tisíc zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí. Proto také plánuje po volbách pro hnutí ANO převzít agendu Ministerstva práce a sociálních věcí, které tomu podle jeho slov zbytečně brání. Jsem striktně proti takovému postupu a chci zdůraznit, že ministerstvo řízené Janou Maláčovou fungovalo skvěle a dosáhlo historických úspěchů,“ sdělil serveru Pražský patriot Jan Hamáček.

Dále zdůraznil, že ČSSD a ANO mají v mnoha věcech rozdílný pohled na svět. Pro čtyřleté společné vládnutí to evidentně překážka nebyla, ale co už, v politice je zvykem, že z dosavadních spojenců (byť se skřípajícími zuby) se před volbami stanou nepřátelé.  

Nejmarkantnější názorové rozdíly mezi ČSSD a ANO jsou podle Hamáčka v otázce pracovních sil. „Zatímco pan premiér vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce, a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi, ČSSD razí myšlenku zvýšeného tlaku na platy a mzdy. Proto dlouhodobě a úspěšně tlačíme na růst minimální mzdy, chceme konečně zatočit s agenturami práce a ukončit praxi otrockých pracovních podmínek, které tady některé firmy stále praktikují,“ sdělil Hamáček.

Pokud má být v Německu minimální mzda 12 euro na hodinu, bylo by podle něj fér, aby v České republice firmy lidem platily alespoň polovinu této částky.

„Neexistuje důvod, proč by se některé velké firmy měly přiživovat na nízkých platech v ČR. Ruku na srdce, dost pochybuji o tom, že například společnosti z holdingu platí v některých svých provozech svým dělníkům alespoň 3 nebo 4 eura na hodinu,“ rýpnul si Hamáček do holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenského fondu.

„Chápu, že pro pana premiéra a ,jeho´ výrobní podniky je dovoz levné pracovní síly ze zahraničí výhodnější než růst mezd pro české pracovníky. Všechny okolní státy už problém nízkých mezd řeší. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy,“ dodal předseda ČSSD Jan Hamáček.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru