Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Průzkumy špatné, Hamáček přitvrdil: Hrozí tsunami dělníků z Ukrajiny, dávejme aspoň 6 euro na hodinu
Jan Hamáček si vyzkoušel třídění listových zásilek i balíků. Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Průzkumy špatné, Hamáček přitvrdil: Hrozí tsunami dělníků z Ukrajiny, dávejme aspoň 6 euro na hodinu

ČSSD se v předvolebních průzkumech pohybuje na hranici volitelnosti, dosavadní kampaň zdůrazňující úspěchy především v sociální oblasti a varující před povolebním spojení ANO a ODS evidentně nezabírá. Necelý měsíc před hlasováním občanů se sociální demokracie evidentně rozhodla apelovat na protiimigrační vlnu.

Když to vychází SPD, která se s ohledem na průzkumy nemusí loučení s Poslaneckou sněmovnou bát, tak proč by to nemohlo vyjít ČSSD, řekla si možná oranžová partaj. Tedy alespoň to tak vypadá podle aktuálních vyjádření předsedy Jana Hamáčka.

Ten, ačkoli vládne s ANO, pustil se do předsedy hnutí. „Andrej Babiš, již pomalu tradičně ve shodě s ODS a koalicí SPOLU, plánuje přivézt do země okolo 300 tisíc zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí. Proto také plánuje po volbách pro hnutí ANO převzít agendu Ministerstva práce a sociálních věcí, které tomu podle jeho slov zbytečně brání. Jsem striktně proti takovému postupu a chci zdůraznit, že ministerstvo řízené Janou Maláčovou fungovalo skvěle a dosáhlo historických úspěchů,“ sdělil serveru Pražský patriot Jan Hamáček.

Dále zdůraznil, že ČSSD a ANO mají v mnoha věcech rozdílný pohled na svět. Pro čtyřleté společné vládnutí to evidentně překážka nebyla, ale co už, v politice je zvykem, že z dosavadních spojenců (byť se skřípajícími zuby) se před volbami stanou nepřátelé.  

Nejmarkantnější názorové rozdíly mezi ČSSD a ANO jsou podle Hamáčka v otázce pracovních sil. „Zatímco pan premiér vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce, a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi, ČSSD razí myšlenku zvýšeného tlaku na platy a mzdy. Proto dlouhodobě a úspěšně tlačíme na růst minimální mzdy, chceme konečně zatočit s agenturami práce a ukončit praxi otrockých pracovních podmínek, které tady některé firmy stále praktikují,“ sdělil Hamáček.

Pokud má být v Německu minimální mzda 12 euro na hodinu, bylo by podle něj fér, aby v České republice firmy lidem platily alespoň polovinu této částky.

„Neexistuje důvod, proč by se některé velké firmy měly přiživovat na nízkých platech v ČR. Ruku na srdce, dost pochybuji o tom, že například společnosti z holdingu platí v některých svých provozech svým dělníkům alespoň 3 nebo 4 eura na hodinu,“ rýpnul si Hamáček do holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenského fondu.

„Chápu, že pro pana premiéra a ,jeho´ výrobní podniky je dovoz levné pracovní síly ze zahraničí výhodnější než růst mezd pro české pracovníky. Všechny okolní státy už problém nízkých mezd řeší. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy,“ dodal předseda ČSSD Jan Hamáček.


Autor: Karel Netolický

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru