dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Průzkum zjišťoval, jak se zachovají voliči vyřazených kandidátů ve 2. kole prezidentského klání
Ilustrační foto: archiv

Průzkum zjišťoval, jak se zachovají voliči vyřazených kandidátů ve 2. kole prezidentského klání

Okolo šesti až sedmi procent voličů, kteří nevolili o víkendu Jiřího Drahoše ani Miloše Zemana, řeklo v průběhu voleb, že se v případě vítězství zmíněných dvou kandidátů nezúčastní 2. kola prezidentského klání. Nejčastěji se takto vyjádřili stoupenci Michala Horáčka a Mirka Topolánka.

Anketa

Koho budete volit v 2. kole prezidentské volby?

43.1%
(43.1%)
54.7%
(54.7%)
2.2%
(2.2%)
Další dvě až tři procenta těchto voličů nevěděli, koho by si z dua Drahoš-Zeman vybrali, a celých 28 % nebylo rozhodnuto pevně a pouze se klonilo k jednomu z kandidátů. Mezi nimi byli nejvíce váhající voliči Mirka Topolánka a Marka Hilšera. Vyplývá to z průzkumu Institutu pro Demokracii 21, provozovatele volební hry Prezident 21. Sběr dat pro něj realizovaly společnosti STEM/MARK a MEDIAN.

Průzkum, který se uskutečnil v průběhu volebního pátku a soboty, zjišťoval od voličů/účastníků 1. kola ještě před uzavřením volebních místností, jak by se zachovali ve 2. kole v případě vítězství dvojice Miloš Zeman-Jiří Drahoš.

Ti, kdo volili Michala Horáčka a Mirka Topolánka, se nejčastěji vyjádřili ke zmíněnému duelu odmítnutím účasti na 2. kole voleb (9 % a 7 %). Z voličů Marka Hilšera plánovalo nejít podruhé k volebním urnám 6 %, stejně se vyslovila i 4 % přívrženců Pavla Fischera. Fischerovi příznivci jsou také v porovnání s ostatními nejvíce nerozhodní. Další 4 % z nich totiž uvedla, že ještě neví, koho by ve zmíněném duelu Zeman-Drahoš volili. O něco méně váhajících se našlo mezi voliči Marka Hilšera, byla jich 2 %.  

Otázka: Pokud by se do druhého kola dostali Miloš Zeman a Jiří Drahoš, šel/šla byste k volbám? Pokud ano, pro koho byste hlasoval/a?

Kandidát nepostupující do 2. kola

Počet hlasů v prvním kole volby

Nešel/nešla bych k volbám.

Nevím, koho bych volil/a

Určitě bych volil/a Drahoše

Spíše bych volil/a  Drahoše

Určitě bych volil/a Zemana

Spíše bych volil/a Zemana

Pavel Fischer

526 694

4 %

4 %

58 %

19 %

9 %

7 %

Michal Horáček

472 643

9 %

1 %

55 %

21 %

7 %

8 %

Marek Hilšer

454 949

6 %

2 %

49 %

23 %

13 %

8 %

Mirek Topolánek

221 689

7 %

1 %

49 %

22 %

19 %

3 %

*Náhodná statistická odchylka činí +/- 5 procentních bodů u postojů, které zastává 5 % respondentů, až +/- 10 procentních bodů u postojů, které zastává 50 % respondentů. Kandidáti, u kterých byla náhodná statistická odchylka vzhledem k dotazovanému vzorku ještě vyšší, nejsou v tabulce uvedeni.

Pro 14, 5 % voličů je přijatelným kandidátem Zeman i Drahoš 
Pokud by mohli všichni voliči, kteří navštívili o víkendu volební místnosti, rozdat mezi kandidáty více hlasů, 14,5 % z nich by do urny hodilo kandidátku Miloše Zemana i Jiřího Drahoše. Průzkum se jich ptal konkrétně na možnost udělit 3 pozitivní a 1 negativní hlas, což je podstata systému Demokracie 21. „Zmíněný systém hlasování si mohli už předtím Češi vyzkoušet na internetu v naší hře Prezident 21. V ní dělili mezi kandidáty tři kladné a jeden záporný hlas, což jim umožňovalo přesněji vyjádřit preference a netaktizovat. Chtěli jsme však hru doplnit ještě o offline data z terénu,” uvedl k průzkumu Ondřej Koutský, koordinátor hry Prezident 21.

Vyplynulo také to, že třetina ze Zemanových podporovatelů by dala svůj hlas zároveň i Jiřímu Drahošovi. V opačném případě se jedná o nižší číslo – z Drahošových stoupenců by jen 28 % sympatizovalo i s Milošem Zemanem. Topolánkovi fanoušci by dali negativní hlas mnohem častěji současnému prezidentovi (ve 20 % případů), nežli jeho protivníkovi (ve 3 % případů). Obdobné voličské chování vyjadřují i přívrženci Michala Horáčka, kteří využili svůj záporný hlas ve prospěch Miloše Zemana v 15 % případů, ale jen 0,5 % z nich dalo „palec dolů” Jiřímu Drahošovi. „Data, která byla získána díky použití systému Demokracie 21, nám naznačují, že kdyby ti, kdo v průběhu prvního kola voleb oznámili neúčast na druhém kole, přišli, spíše by svůj hlas uplatnili pro podporu Jiřího Drahoše,” dodal Koutský. 
 

Metodika

Reprezentativní výzkum populace oprávněných voličů v ČR se uskutečnil ve dnech prvního kola prezidentské volby, tedy 12. a 13. ledna (do 14:00). Zúčastnilo se jej 2 568 respondentů ve věku nad 18 let, kteří byli dotazováni metodou CAPI (osobní dotazování vyškolenými tazateli). Realizovaly jej společnosti STEM/MARK, a.s. a MEDIAN, s.r.o. exkluzivně pro Institut pro Demokracii 21. 


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru