Průzkum ukázal, jak to ve skutečnosti je s chutí a motivací Pražanů nechat se očkovat
27. ledna 2021 09:47
Podle průzkumu agentury Median má zájem se v tuto chvíli nechat očkovat přibližně 65 procent Pražanů, což je řádově o několik procent více v porovnání s celou republikou (podle posledního výzkumu agentury STEM/MARK). Zhruba čtvrtina lidí o očkování nyní nemá zájem a zbylých 9 procent tvoří například ti, kdo ještě nejsou rozhodnuti, a ti, kdo již proces očkování podstupují.
Hlavní motivací k očkování je pro Pražany ochrana vlastního zdraví, dále ochrana zdraví blízkých a příbuzných, což potvrdil v průzkumu každý druhý obyvatel metropole z těch, kteří o očkování mají zájem, nebo vidina návratu k běžnému životu.
Ty, kdo o očkování nemají zájem, nejčastěji odrazuje obava z vedlejších účinků vakcíny a to, že vakcína byla vyvinuta „příliš rychle“ od propuknutí pandemie na jaře minulého roku.
„Těší mě, že je v Praze o očkování tak velký zájem. Abychom boj s pandemií zvládli, je očkování nejsilnější zbraní, kterou teď máme k dispozici. Ze strany vlády ale musí být splněno několik dalších zásadních podmínek: vakcíny musí být dostatečné množství, nesmí docházet ke zbytečnému zdržování mezi jednotlivými očkovanými dávkami a lidé musí mít k dispozici všechny relevantní informace očištěné od fake news. Také registrace na očkování musí být uživatelsky přívětivá i pro osoby vyššího věku,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.
„Nyní se dostáváme do kritické fáze boje s pandemií, kdy vedle zdravotních rizik svádíme boj s dezinformacemi kolem očkování. Je naší povinností politiků nenechat občany napospas všem těm konspiračním a dezinformačním kampaním, které mají za cíl jenom zpomalení návratu k běžnému, svobodnému životu tak, jak jsme jej znali před pandemií koronaviru,“ popsal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
Výrazná většina lidí (81 procent) se o informace k očkování zajímá, nejčastěji pak čerpají z klasických médií a zpravodajských serverů. Přibližně 42 procent lidí se však domnívá, že nemají o očkování dostatek praktických informací, a to zejména k tomu, jak dlouho a před čím vším vakcína chrání, kdy a jak bude možné se k očkování přihlásit, jaká jsou rizika vedlejších účinků a jak přesně vakcína v lidském těle účinkuje.
Směrodatné informace by lidé nejčastěji chtěli získat z přehledné webové stránky, kde by byly všechny informace, a od praktického lékaře či pomocí informačního letáku do schránky.