Průzkum: Téměř každý druhý obyvatel Česka nemá záložní plán pro případ invalidity
8. dubna 2019 13:55
Filip Král na tiskové konferenci (na snímku první zleva)
Z výsledku průzkumu vyplynulo, že až 60 procent Čechů se domnívá, že hlavními příčinami invalidity jsou následky úrazu či nehod, polovina Čechů si dokonce myslí, že jim invaliditu způsobí autonehoda. „Když se podíváme na rok 2017, tak z celkově vyplácených 424 tisíc invalidních důchodů byl jen v 19 tisících případů příčinou invalidity úraz, tedy jen ve čtyřech procentech všech případů. Drtivá většina invalidit vzniká následkem nemoci,“ představuje varovnou statistiku Filip Král, člen představenstva, zodpovědný v Kooperativě za produktovou nabídku.
Respondenti dále uvedli, že využívají zejména povinné ručení, úrazové pojištění, nebo pojištění domácnosti, která jim však v případě invalidity nepokryjí finanční výpadek příjmu. U zaměstnance s průměrným příjmem 23 tisíc korun čistého se jedná až o 9500 korun měsíčně.
Jarní průzkum odhalil i fakt, že téměř polovina Čechů (42 %) není na možnost invalidity připravena a nemá žádný „záložní plán“. Když už Češi o invaliditě přemýšlí, dvě třetiny z nich netuší, o kolik by jim snížila měsíční příjem. Čtvrtina Čechů uvedla, že v případě výhodné nabídky by pořízení životního pojištění zvažovala.
Přitom počáteční náklady například na úpravu bydlení nebo automobilu, případně na nákup invalidního vozíku, lehce přesáhnou částku 800 tisíc korun. Přiznáním invalidního důchodu dojde zároveň jak k výraznému snížení příjmu, tak i k růstu životních nákladů, kdy vzrostou pravidelné platby za léky, asistenty nebo lázně a další léčebné procedury.
„Systematicky doporučujeme našim poradcům, aby klientům vysvětlovali a nabízeli zejména pojištění pro vážné situace, tedy závažná onemocnění, invaliditu, úmrtí živitele rodiny, případně dlouhodobou pracovní neschopnost. Zároveň se snažíme klienty na tato rizika upozornit zvýhodněnými nabídkami“, doplňuje Filip Král.
Jednou z nich je dvojnásobná výplata při invaliditě 3. stupně. Získají ji klienti, kteří si od 1. dubna do 30. června 2019 sjednají pojištění invalidity v rámci FLEXI nebo FLEXI JUNIOR, a v budoucnu se stanou invalidními ve 3. stupni. Akce platí i pro stávající pojištěné, dospělé osoby i děti, kteří si riziko invalidity do smlouvy poprvé přidají, a to pro invaliditu způsobenou úrazem i vážným onemocněním, až do výše jednoho milionu korun. Minimální pojistná částka je 100 000 korun.