Průzkum: Klesá počet dětí v organizovaném sportu
18. dubna 2024 07:40
„Negativní trendy se nám stále nepovedlo zastavit, natož je obrátit. Je třeba, aby se stát více a aktivně zajímal o pohybovou problematiku u dětí. Jinak hrozí katastrofa v podobě nezdravé, tlusté a psychicky neodolné mládeže,“ řekl Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR a zadavatel aktuálního průzkumu.
V roce 2021 nesportovalo 25 % dětí, letos tato skupina bohužel významně narostla. Podle aktuálního průzkumu, do kterého se zapojilo skoro 17 tisíc rodičů z celé republiky, nesportuje v žádné podobě už 37 % dětí. To představuje více než desetiprocentní skok také oproti roku 2022.
„V tomto období se děti vracely zpátky do organizovaného sportu po koronavirové pandemii. Některé se už k pravidelnému pohybu nevrátily. Průzkum také ukázal, že v současné době jsou pro rodiny s dětmi tréninky ve sportovních klubech nákladnou položkou, a to je další důvod, proč děti přestávají sportovat,“ dodal Zdeněk Ertl.
Tato slova potvrzují výsledky průzkumu agentury SANEP. Velká skupina rodičů (66 %) skutečně vybírá sportovní aktivity podle ekonomických možností rodiny. Pouze 10 % rodičů dětí uvedlo, že výběr sportu není ovlivněn financemi. „Zcela jednoznačně se projevuje negativní vliv inflace – sportovní kroužky a tréninky začínají být drahé. Situace se lepšit nebude, protože kluby pod tíhou neustálého zdražování jsou bohužel nucené zvyšovat členské příspěvky,“ doplnil Ertl.
Aktuální stav není dobrý ani ohledně návyků a přístupu dětí k přirozenému pohybu během dne. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je vhodné, aby se děti ve věku 5 až 17 let věnovaly pohybu minimálně 60 minut denně. V současné době vykonává mírnou fyzickou aktivitu například ve formě procházek či domácích prací po dobu 30 až 60 minut denně pouhých 28 % dětí. V roce 2022 se takto pravidelně hýbalo 31 % dětí. Méně než půl hodiny se takto pravidelně hýbe 59 % dětí, víc než hodinu pak jen smutných třináct procent dětí.
Třetina dětí hraje na počítači více než 2 hodiny denně
V letošním průzkumu 30 % rodičů uvedlo, že jejich děti hrají na mobilním telefonu, počítači nebo na televizi od dvou do tří hodin denně! Jedná se o nejčastější variantu. To je například o 11 % více než v roce 2021! Naopak klesá počet dětí, co takto tráví svůj volný čas maximálně do jedné hodiny (letos 4 %, v roce 2022 – 7 % a v roce 2021 – 12 %). „Dobu, kterou děti věnují zábavě s elektronickými přístroji, jim rodiče z 59 % nijak neorganizují a 41 % rodičů jí ani nepodmiňují jinou aktivitou – například splněním školních nebo domácích povinností,“ upřesnil Ertl.