Dnes Čtvrtek - jasno 24°C
Zítra Pátek - polojasno 26°C
Pátek 29. 9. 2023
Svátek má Michal
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský sport

Průzkum: 91 procent učitelů tělocviku pozoruje upadající kondici dětí

Množí se počet omluvenek z hodin tělesné výchovy na základních a středních školách, fyzická zdatnost s pohybovou gramotností se významně zhoršují a školy v čele se státem nevěnují tomuto problému dostatečnou pozornost. Takové jsou výsledky průzkumu, který iniciovala nově vzniklá Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy. Řešením by bylo spojení škol se zástupci sportovních klubů. 

„Učitelé jasně potvrdili, že tělesná výchova je druhořadým předmětem na školách a jejich práce je společensky nedoceněná. To se musí v době narůstající obezity u dětí změnit,“ prohlásil Jakub Makalouš z organizace Wannado, která stojí za největším náborovým festivalem Sporťáček. Zároveň je jeden ze zakladatelů nové asociace.

Právě učitelé tělesné výchovy mají bezprostřední kontakt se současnou dětskou generací a v tělocvičnách základních či středních škol vidí syrovou realitu. A 91 % z nich pozoruje sestupně upadající kondici u nově příchozích dětí. Podle 55 % učitelů se navíc, bohužel, zvýšil počet omluvenek z hodin tělesné výchovy. Vyplývá to z výzkumu, do kterého se zapojilo přes 200 učitelů v období před začátkem nového školního roku.

„Zcela jednoznačně a dlouhodobě se zhoršuje fyzická kondice našeho národa a jako učitelé tomu chceme zamezit. Jenže máme k tomu omezené nástroje, hodiny tělesné výchovy nejsou pro většinu škol prioritou a stát nedostatečně upozorňuje zdravotní benefity z pohybu,“ varoval Miroslav Petr, děkan FTVS a předseda nově vzniklé Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy.

Organizace si dává za úkol na krizi upozorňovat, najít dialog se zástupci státu, a hlavně podpořit učitele tělesné výchovy. Vždyť 82 % z nich si podle průzkumu myslí, že je jejich práce společensky nedoceněna a podle 74 % učitelů nejsou hodiny TV na školách na stejné úrovni důležitosti a významu jako ostatní výukové předměty.

„Pro učitele je složité pracovat s pohodlnými dětmi, které jsou v tomto přístupu podporovány svými rodiči. Nepomáhá ani velký počet omluvenek od lékařů nebo právě od rodičů. Někdy stačí, když dítě zakašle a nemusí cvičit. A limitují nás také obavy učitelů realizovat s žáky některé sportovní aktivity,“ popsal kritické momenty Kamil Kotlík, profesor z Oddělení pedagogiky a didaktiky tělesné výchovy na FTVS.

Přitom podle nově vzniklé asociace funguje v Česku velká řada nadšených a kvalitních učitelů tělesné výchovy. Jenže nemají řádné zastání. „Bohužel někteří z nich opouští školství po krátké době praxe. Jedním z důvodů je nedostatečná finanční podpora. Často se také stává, že absolventi pedagogických škol v tomto oboru se nakonec rozhodnou do praxe vůbec nenastoupit. Potřebujeme zastání a větší společenskou prestiž,“ dodal Miroslav Petr.

Podle 81 % učitelů by pomohlo, kdyby školy a jejich učitelé více spolupracovali se zástupci sportovních klubů a tělovýchovných jednot. „Z průzkumu také jasně vyplynulo, že 93 procent učitelů pozorují lepší fyzickou zdatnost a pohybovou gramotnost u dětí, které jsou součástí organizovaného sportu v klubech a jednotách. Považuji za důležité toto prostředí propojit se školami,“ dodal Jakub Makalouš, iniciátor nově založené Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy.

„Z průzkumu dálo vzešlo, že největší problém vidí učitelé v neochotě dětí a jejich rodičů se pravidelně zaobírat pohybovými aktivitami. O přínosech sportu pro zdraví by měly rodiny s dětmi významně informovat ministerstvo školství, zdravotnictví a také samotné školy,“ doplnil Makalouš z organizace Wannado, která na svých stránkách nabízí v kategorii tělocvik online mnoho inspirativních her a cviků. A zároveň už 13 let organizuje festival Sporťáček – největší náborovou akci pro mládež v Česku. V sobotu 9. září bude se uskuteční v Praze v areálu HAMR v Braníku velká show, při které si děti vyzkouší na jednom místě více než 70 sportů.


Autor: TZ, red

Plavecké závody O pohár MČ Praha 1

27. září 2023 v 09:31

Tradiční plavecké závody O pohár MČ Praha 1 se uskuteční v sobotu 7. října od 14:00 hodin v bazénu Tyršova domu.

Akcí Rozjedeme to na Žofíně začal Evropský týden sportu

25. září 2023 v 09:30

V sobotu 23. září začal ve všech evropských zemích již 9. ročník Evropského týdne sportu. V České republice odstartoval akcí Rozjedeme to na Žofíně, současně s připomenutím výročí 75 let od založení Světové zdravotnické organizace. Více než 500 účastníků včetně řady významných osobností upozornilo...

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Pochod kolem Prahy 14

19. září 2023 v 07:10

Turistický pochod „14 km kolem Prahy 14“ se koná v sobotu 14. října. Start na malý okruh je od 8:30 do 15 hodin a na velký okruh od 8:30 do 12 hodin před restaurací Club Slavoj v Hloubětínské ulici.

Univerzitní hokejový klub Engineers Prague má novou identitu

17. září 2023 ve 14:15

Klub Engineers Prague prošel před startem pátého ročníku Univerzitní ligy ledního hokeje výraznou změnou. Kromě úpravy oficiálního názvu na ČVUT Engineers Prague se mění i klubové logo. To je inspirováno právě znakem Českého vysokého učení technického v Praze, které se stane primárně...

Praha 14: Závody na inline bruslích

16. září 2023 v 16:59

Vezměte brusle a odrážedla a přijďte ve středu 20. září v 15 hodin zazávodit. Pro malé je zařazena jízda na odrážedle, připraven je bohatý doprovodný program.

Turnaj v boxu o pohár Prahy 14

15. září 2023 v 09:35

První amatérský turnaj v boxu ve koná na Plechárně v pátek 22. září.

Sportovní odpoledne na Folimance

7. září 2023 v 08:06

Ve středu 13. září se od 15 do 18 hodin koná na Folimance sportovní odpoledne. Uvidíte ukázky bikeride a parkour show.

Praha přivítá desátý ročník běžeckých závodů NN NIGHT RUN PRAHA

5. září 2023 v 08:00

V sobotu 9. září odstartuje na pražské Letné desátý ročník NN NIGHT RUN PRAHA, včetně oblíbeného charitativního běhu AVON BĚH a zážitkového nočního běhu NN NIGHT RUN. Na registrované běžce čeká v průběhu dne celkem pět závodů, a to jak pro dospělé, tak i nejmenší sportovce. Novým lokálním...

Oběhněte Folimanku

3. září 2023 v 07:47

Praha 2 zve na orientační běh pro veřejnost.

Nový skatepark na Lužinách se otevře v říjnu

2. září 2023 v 05:54

Praha 13 dokončuje nový skatepark na Lužinách, větší a modernější areál, který nahradí původní skatepark. Ten po dvaceti letech dosloužil. Nový volnočasový areál bude určen nejen skateboardistům, využívat jej budou moci také vyznavači in-line bruslí, kol a koloběžek.

Lhotecký běh: Změřte síly se starostou i farářem

28. srpna 2023 v 10:12

Lesopark ve Lhotce rozpohybuje v sobotu 9. září Lhotecký běh. Sedmý ročník tradiční akce pozve k běhu děti, dospělé, seniory, dokonce i lhoteckého faráře a starostu Prahy 4.

Hravé odpoledne v bazénu: Praha 1 podporuje plavání dětí

24. srpna 2023 v 15:14

Plavecká škola a oddíl Swim Smooth pro děti připravila náborovou ochutnávku plavecké lekce. Na děti čekají zábavná stanoviště s úkoly, kde hravou formou zjistí, zda v nich dřímá plavecký talent.

Třebonické letní hry, vstup je zdarma

23. srpna 2023 ve 14:38

Sportovní zápolení nabídne soutěžní klání tříčlenných družstev v pěti netradičních disciplínách, které se zatím na mistrovství světa ani olympiádu nedostaly.

Další články
Nahoru