Dnes Čtvrtek - zatazeno 15°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský sport

Průzkum: 91 procent učitelů tělocviku pozoruje upadající kondici dětí

Množí se počet omluvenek z hodin tělesné výchovy na základních a středních školách, fyzická zdatnost s pohybovou gramotností se významně zhoršují a školy v čele se státem nevěnují tomuto problému dostatečnou pozornost. Takové jsou výsledky průzkumu, který iniciovala nově vzniklá Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy. Řešením by bylo spojení škol se zástupci sportovních klubů. 

„Učitelé jasně potvrdili, že tělesná výchova je druhořadým předmětem na školách a jejich práce je společensky nedoceněná. To se musí v době narůstající obezity u dětí změnit,“ prohlásil Jakub Makalouš z organizace Wannado, která stojí za největším náborovým festivalem Sporťáček. Zároveň je jeden ze zakladatelů nové asociace.

Právě učitelé tělesné výchovy mají bezprostřední kontakt se současnou dětskou generací a v tělocvičnách základních či středních škol vidí syrovou realitu. A 91 % z nich pozoruje sestupně upadající kondici u nově příchozích dětí. Podle 55 % učitelů se navíc, bohužel, zvýšil počet omluvenek z hodin tělesné výchovy. Vyplývá to z výzkumu, do kterého se zapojilo přes 200 učitelů v období před začátkem nového školního roku.

„Zcela jednoznačně a dlouhodobě se zhoršuje fyzická kondice našeho národa a jako učitelé tomu chceme zamezit. Jenže máme k tomu omezené nástroje, hodiny tělesné výchovy nejsou pro většinu škol prioritou a stát nedostatečně upozorňuje zdravotní benefity z pohybu,“ varoval Miroslav Petr, děkan FTVS a předseda nově vzniklé Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy.

Organizace si dává za úkol na krizi upozorňovat, najít dialog se zástupci státu, a hlavně podpořit učitele tělesné výchovy. Vždyť 82 % z nich si podle průzkumu myslí, že je jejich práce společensky nedoceněna a podle 74 % učitelů nejsou hodiny TV na školách na stejné úrovni důležitosti a významu jako ostatní výukové předměty.

„Pro učitele je složité pracovat s pohodlnými dětmi, které jsou v tomto přístupu podporovány svými rodiči. Nepomáhá ani velký počet omluvenek od lékařů nebo právě od rodičů. Někdy stačí, když dítě zakašle a nemusí cvičit. A limitují nás také obavy učitelů realizovat s žáky některé sportovní aktivity,“ popsal kritické momenty Kamil Kotlík, profesor z Oddělení pedagogiky a didaktiky tělesné výchovy na FTVS.

Přitom podle nově vzniklé asociace funguje v Česku velká řada nadšených a kvalitních učitelů tělesné výchovy. Jenže nemají řádné zastání. „Bohužel někteří z nich opouští školství po krátké době praxe. Jedním z důvodů je nedostatečná finanční podpora. Často se také stává, že absolventi pedagogických škol v tomto oboru se nakonec rozhodnou do praxe vůbec nenastoupit. Potřebujeme zastání a větší společenskou prestiž,“ dodal Miroslav Petr.

Podle 81 % učitelů by pomohlo, kdyby školy a jejich učitelé více spolupracovali se zástupci sportovních klubů a tělovýchovných jednot. „Z průzkumu také jasně vyplynulo, že 93 procent učitelů pozorují lepší fyzickou zdatnost a pohybovou gramotnost u dětí, které jsou součástí organizovaného sportu v klubech a jednotách. Považuji za důležité toto prostředí propojit se školami,“ dodal Jakub Makalouš, iniciátor nově založené Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy.

„Z průzkumu dálo vzešlo, že největší problém vidí učitelé v neochotě dětí a jejich rodičů se pravidelně zaobírat pohybovými aktivitami. O přínosech sportu pro zdraví by měly rodiny s dětmi významně informovat ministerstvo školství, zdravotnictví a také samotné školy,“ doplnil Makalouš z organizace Wannado, která na svých stránkách nabízí v kategorii tělocvik online mnoho inspirativních her a cviků. A zároveň už 13 let organizuje festival Sporťáček – největší náborovou akci pro mládež v Česku. V sobotu 9. září bude se uskuteční v Praze v areálu HAMR v Braníku velká show, při které si děti vyzkouší na jednom místě více než 70 sportů.


Autor: TZ, red

Šestý ročník Czech Pole Championship 2024

Dnes v 11:34

První červnový víkend proběhne ve sportovní hale Oáza v Praze 4 soutěž ve sportovní akrobacii na vertikální tyči Czech Pole Championship 2024.

Meandry Botiče s průvodcem

28. května 2024 ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Tradiční 111. Primátorky startují v pátek

28. května 2024 v 17:13

V pátek 31. května odstartují soutěže mládežnických kategorií a vrchol celého víkendu bude v neděli 2. června, kdy se uskuteční závod osmiveslic.

Kdo je nejrychlejší v Praze 14 ukáže Večerní Svěrácká 10

23. května 2024 v 07:33

Desátý ročník běžeckého závodu na 10 a 5 km Večerní Svěrácká 10 se startem na Plechárně na Černém Mostě v sobotu 25. května v 16:30. Na desetikilometrové trati se běží dva pětikilometrové okruhy.

Tenisový turnaj o pohár starosty Prahy 14

21. května 2024 v 07:25

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 25. května od 8 hodin.

Outdoor fitness a Nordic walking v Praze 4

11. května 2024 v 09:31

Pravidelné sportovní dny pro malé i velké se opět vrací na čtvrtou městskou část, a to hned na dvou místech a ve dvou termínech. V Parku Na Pankráci to budou pondělní odpolední Outdoor Fitness pro malé i velké děti a v Krčském lese pak odpolední středeční Nordic walking pro děti i dospělé. Obě...

Praha 10: Běh pro dobrou věc

8. května 2024 v 18:46

Běžecký závod pro malé i velké se koná v sobotu 18. května.

Běh pro Paměť národa se koná v Oboře Hvězda již 11. května

8. května 2024 v 10:01

V průběhu května se již podeváté od založení neziskové organizace Post Bellum koná tradiční Běh pro Paměť národa. Sportovní klání proběhne napříč celou Českou republikou. Největší akcí zůstává pražský závod, který připadá na sobotu 11. května. I letos na závodníky čeká ověřený terén Obory Hvězda....

Úřad vlády připomene výročí konce války nasvícením Strakovy akademie

8. května 2024 v 06:18

Úřad vlády ČR se zapojí do oslav Dne vítězství. Ve středu 8. května na státní svátek slavnostně nasvítí sídlo vlády, Strakovu akademii, do české trikolóry.

Další články
Nahoru