Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Průvodce Pražských služeb tříděním odpadu na cestách i na chalupě. I v létě se dá třídit chytře

Rozmach domácí turistiky a renesance chalupaření se negativně projevila na tuzemské přírodě. Tu postihla záplava nebývalého množství odpadků, jednorázových obalů a plastů. Následující průvodce Pražských služeb vám poradí, jak nakládat s odpady z pikniků, výletů nebo domácích grilovaček. Ve většině případů se tyto odpadky budou v přírodě rozkládat desítky či stovky let. Ze zasazené PET láhve ani z odhozeného ubrousku strom nevyroste. 

Respirátory, roušky a další ochranné pomůcky
V posledním roce a půl se respirátory a roušky staly nedílnou součástí našich životů. Bohužel se stejně tak stávají součástí i naší přírody. Nelze přesně určit pomyslný poločas rozkladu ústenky ani respirátoru úrovně ochrany FFP2. S jistotou však lze říct, že materiály použité při jejich výrobě se v průměru rozkládají desítky až stovky let. Proto by za žádných okolností neměly končit pohozené v přírodě.

Použité jednorázové ochranné prostředky patří do nádob na směsný odpad. Ideálně by měly být zabalené v sáčku, aby nepředstavovaly riziko pro zaměstnance svozových společností.

PET Láhve, plastové obaly od kosmetiky a igelitové sáčky
Plasty se staly smutným mementem naší doby. Narazíme na ně v nejvyšších pohořích i na dně nejhlubších oceánů. Omezit jednorázové plasty, igelitky a PET lahve se snaží téměř celý vyspělý svět. Ani Česká republika není výjimkou. Jde o běh na dlouhou trať.

Základní pravidlo je, že plasty patří do žlutých kontejnerů. To se týká i prázdných obalů od tělového mléka, nebo opalovacích krémů.

Pokud jsou nějakým způsobem znečištěné – například od oleje, barev či zbytků jídel, patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Jídelní termoobaly a krabice od Pizzy
Obaly vyrobené z polystyrenu jsou v přírodě prakticky nerozložitelné. V závislosti na typu produktu se odhaduje doba rozkladu na více než 1000 let, ačkoli toto tvrzení záleží na konkrétním produktu. Proto bychom poslední sbohem tomuto obalu měly dát při vhození do žlutého kontejneru.  
To bohužel nejde v případě jejich nadměrného znečištění. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek a znemožní tak recyklaci většího množství svezeného odpadu.

Jednoduché to není ani s těmi jídelními obaly, které se na venek tváří jako papírové. Často jsou uvnitř potažené tenkou plastovou vrstvou. Recyklovatelné často bývají označené jako „eco“.

Do kategorie nerecyklovatelných produktů spadají i obaly od naložených mas a olejových marinád na maso. Ani ty by neměly končit v recyklaci.  Olejem silně znečištěné obaly nejsou pro další recyklaci vhodné, proto by správně měly skončit v černé popelnici na směsný odpad. V Praze máme tu výhodu, že následně putují do ZEVO Malešice. Poslouží tak alespoň k výrobě tepelné a elektrické energie a neskončí zahrabány na skládce.

Konzervy, plechovky a plynové vařiče
Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové s námi budou patrně ještě déle. Co s tím?

Stačí je neodhazovat v lese a využít vhodný kontejner. Třeba v Praze na tyto nápojové obaly číhá v ulicích téměř 1600 šedých kontejnerů. Ty jsou určeny nejen pro sběr plechovek, ale lze do nich vyhodit víčka, prázdné konzervy nebo třeba plechové tuby. Do šedých kontejnerů naopak nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tento odpad patří na sběrný dvůr.

Vlhčené ubrousky a dětské pleny
V přírodě se velmi špatně rozkládají. Jsou vyrobeny z materiálu podobnému plastu. V přírodě tak vydrží desítky let. Nesnažte si ušetřit cestu k popelnici jejich spláchnutím. Mají tendenci ucpávat kanalizační síť, protože fungují jako jeden ze základních stavebních kamenů pro útvary známé jako tukovce. Tyto útvary tvořené tukem, vlhčenými ubrousky a dalším odpadem jsou schopné ucpat kanalizaci.

Do odpadkového koše patří i dětské pleny. V přírodě volně pohozená jednorázová plena se údajně rozkládá 200 – 400 let.

Nedopalky, žvýkačky a slupky
Ačkoli se může stát, že malé prohřešky přírodu neohrozí, opak je pravdou. Nedopalky jsou jednak toxické, jednak se rozkládají 15 let. Zdá se vám to hodně? Tak věřte, že taková žvýkačka se rozkládá zhruba 50 let. Odhazování není normální ani u slupek ovoce. Banánu to trvá několik měsíců a slupce od pomeranče až rok. S organickým odpadem si příroda sice poradí, ale neházet odpad kolem sebe je věcí slušného chování.

Na to, že takové chování není normální poukazovala stejnojmenná kampaň Pražských služeb. „Odhazováním obtížně rozložitelných odpadů trestáme jen sami sebe. Proto jsem rád, když vidím, jak se mezi lidmi namísto jednorázových obalů stále více objevují opakovaně využitelné lahve či termohrnky. Ukazuje se, že změna je možná. Nejde jen o současnost, ale i o naši společnou budoucnost – jinou planetu totiž nemáme,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. “


Autor: TZ, red

Beseda z cyklu Křeslo pro Fausta

Dnes v 10:06

Beseda s přednostou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a VFN doc. MUDr. Janem Bláhou Ph.D. se uskuteční tento čtvrtek 23. září v 17 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK (Faustův dům, Praha 2, Karlovo nám. 40).

Praha 5: U Anděla lidé dostali informační leták

Včera ve 21:04

Se začátkem školního roku spustila Praha 5 informační kampaň, která má občany zapojit do zvýšení bezpečnosti v okolí Anděla.

Praha 4: Setkání s radními u kulatého stolu

20. září 2021 v 07:38

Na neformální diskusi o veřejném prostoru zve radnice Prahy 4. Setkání u kulatého stolu se koná ve čtvrtek 23. září v 18 hodin.

Praha 11: Pocitovou mapu můžete vyplnit do konce září

20. září 2021 v 06:33

Už jen do konce tohoto měsíce mohou zájemci z Prahy 11 vyplnit Pocitovou mapu a tím radnici i hlavnímu městu dát zpětnou vazbu, jak zlepšit Jižní Město. Tento projekt spustila Praha ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, a především s Národní sítí Zdravých měst ČR, které je Praha 11 už...

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

17. září 2021 v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nová pítka a mlhoviště v parcích Prahy 6

17. září 2021 v 06:27

V Praze 6 nechala radnice instalovat nová pítka a mlhoviště v parcích u dětských hřišť. Jedno najdete na Lotyšském a druhé na Puškinově náměstí v Bubenči.

V rámci Dnů Prahy 15 se konala akce Pestrá Hostivař

14. září 2021 ve 23:24

V rámci několikadenních slavností sportu a kultury s názvem Dny Prahy 15 se v neděli odpoledne konala na Kozinově náměstí akce Pestrá Hostivař. Program odstartovali Pardálové se staropražskými písničkami, dále vystoupila ukrajinská skupina IGNIS a na závěr kapela The...

Další články
Nahoru