Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

Průvodce Pražských služeb tříděním odpadu na cestách i na chalupě. I v létě se dá třídit chytře

Rozmach domácí turistiky a renesance chalupaření se negativně projevila na tuzemské přírodě. Tu postihla záplava nebývalého množství odpadků, jednorázových obalů a plastů. Následující průvodce Pražských služeb vám poradí, jak nakládat s odpady z pikniků, výletů nebo domácích grilovaček. Ve většině případů se tyto odpadky budou v přírodě rozkládat desítky či stovky let. Ze zasazené PET láhve ani z odhozeného ubrousku strom nevyroste. 

Respirátory, roušky a další ochranné pomůcky
V posledním roce a půl se respirátory a roušky staly nedílnou součástí našich životů. Bohužel se stejně tak stávají součástí i naší přírody. Nelze přesně určit pomyslný poločas rozkladu ústenky ani respirátoru úrovně ochrany FFP2. S jistotou však lze říct, že materiály použité při jejich výrobě se v průměru rozkládají desítky až stovky let. Proto by za žádných okolností neměly končit pohozené v přírodě.

Použité jednorázové ochranné prostředky patří do nádob na směsný odpad. Ideálně by měly být zabalené v sáčku, aby nepředstavovaly riziko pro zaměstnance svozových společností.

PET Láhve, plastové obaly od kosmetiky a igelitové sáčky
Plasty se staly smutným mementem naší doby. Narazíme na ně v nejvyšších pohořích i na dně nejhlubších oceánů. Omezit jednorázové plasty, igelitky a PET lahve se snaží téměř celý vyspělý svět. Ani Česká republika není výjimkou. Jde o běh na dlouhou trať.

Základní pravidlo je, že plasty patří do žlutých kontejnerů. To se týká i prázdných obalů od tělového mléka, nebo opalovacích krémů.

Pokud jsou nějakým způsobem znečištěné – například od oleje, barev či zbytků jídel, patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Jídelní termoobaly a krabice od Pizzy
Obaly vyrobené z polystyrenu jsou v přírodě prakticky nerozložitelné. V závislosti na typu produktu se odhaduje doba rozkladu na více než 1000 let, ačkoli toto tvrzení záleží na konkrétním produktu. Proto bychom poslední sbohem tomuto obalu měly dát při vhození do žlutého kontejneru.  
To bohužel nejde v případě jejich nadměrného znečištění. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek a znemožní tak recyklaci většího množství svezeného odpadu.

Jednoduché to není ani s těmi jídelními obaly, které se na venek tváří jako papírové. Často jsou uvnitř potažené tenkou plastovou vrstvou. Recyklovatelné často bývají označené jako „eco“.

Do kategorie nerecyklovatelných produktů spadají i obaly od naložených mas a olejových marinád na maso. Ani ty by neměly končit v recyklaci.  Olejem silně znečištěné obaly nejsou pro další recyklaci vhodné, proto by správně měly skončit v černé popelnici na směsný odpad. V Praze máme tu výhodu, že následně putují do ZEVO Malešice. Poslouží tak alespoň k výrobě tepelné a elektrické energie a neskončí zahrabány na skládce.

Konzervy, plechovky a plynové vařiče
Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové s námi budou patrně ještě déle. Co s tím?

Stačí je neodhazovat v lese a využít vhodný kontejner. Třeba v Praze na tyto nápojové obaly číhá v ulicích téměř 1600 šedých kontejnerů. Ty jsou určeny nejen pro sběr plechovek, ale lze do nich vyhodit víčka, prázdné konzervy nebo třeba plechové tuby. Do šedých kontejnerů naopak nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tento odpad patří na sběrný dvůr.

Vlhčené ubrousky a dětské pleny
V přírodě se velmi špatně rozkládají. Jsou vyrobeny z materiálu podobnému plastu. V přírodě tak vydrží desítky let. Nesnažte si ušetřit cestu k popelnici jejich spláchnutím. Mají tendenci ucpávat kanalizační síť, protože fungují jako jeden ze základních stavebních kamenů pro útvary známé jako tukovce. Tyto útvary tvořené tukem, vlhčenými ubrousky a dalším odpadem jsou schopné ucpat kanalizaci.

Do odpadkového koše patří i dětské pleny. V přírodě volně pohozená jednorázová plena se údajně rozkládá 200 – 400 let.

Nedopalky, žvýkačky a slupky
Ačkoli se může stát, že malé prohřešky přírodu neohrozí, opak je pravdou. Nedopalky jsou jednak toxické, jednak se rozkládají 15 let. Zdá se vám to hodně? Tak věřte, že taková žvýkačka se rozkládá zhruba 50 let. Odhazování není normální ani u slupek ovoce. Banánu to trvá několik měsíců a slupce od pomeranče až rok. S organickým odpadem si příroda sice poradí, ale neházet odpad kolem sebe je věcí slušného chování.

Na to, že takové chování není normální poukazovala stejnojmenná kampaň Pražských služeb. „Odhazováním obtížně rozložitelných odpadů trestáme jen sami sebe. Proto jsem rád, když vidím, jak se mezi lidmi namísto jednorázových obalů stále více objevují opakovaně využitelné lahve či termohrnky. Ukazuje se, že změna je možná. Nejde jen o současnost, ale i o naši společnou budoucnost – jinou planetu totiž nemáme,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. “


Autor: TZ, red

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Dnes v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Dnes v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

Včera ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

Včera v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

Včera v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru