dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Průvodce fotbalovou bitvou jara: Sparta vs. Plzeň
Tisková konference Sparty před sobotním utkáním. Zleva: Ladislav Krejčí, Lukáš Vácha, Vítězslav Lavička, Marek Matějovský. Foto: www.sparta.cz

Průvodce fotbalovou bitvou jara: Sparta vs. Plzeň

Zápas jara nebo dokonce zápas roku. I takhle se mluví o sobotním šlágru 21. kola fotbalové Gambrinus ligy mezi Spartou a Plzní. A není se čemu divit, protože k tomu svádí hned několik faktorů. Na vyprodané Letné se potkají dva nejlepší české týmy a sparťané se v případě vítězství mohou dotáhnout na svého soka na prvním místě tabulky.

Bezpečnostní opatření

V souvislosti s utkáním se budou o bezpečnost v ulicích starat stovky policistů dopravní, pořádkové a kriminální služby, policisté ze Speciální pořádkové jednotky a Krajské pořádkové jednotky. 

Na pořádek budou dohlížet také policisté služební hipologie, kynologie a v neposlední řadě i při zajištění veřejného pořádku pomohou policisté z antikonfliktního týmu. Ze shora celou oblast kolem stadionu bude monitorovat policejní vrtulník.

Policisté fanoušky Plzně doprovodí s autobusy až ke stadionu, který bude pro veřejnost otevřen od 19 hodin.  

V souvislosti s tímto fotbalovým utkáním policisté a pořadatelé upozorňují na zvýšená bezpečností opatření při vstupech na stadion. Zákaz vnášení pyrotechniky či alkoholu do prostor stadionu je jako vždy, přísně zakázán.

Proč zápas sledovat?

Postavení v tabulce
Samotní hráči i trenéři obou týmů sice odmítají, že sobotní zápas bude rozhodovat o titulu, ovšem může o šancích na zisk trofeje hodně napovědět. Čísla hovoří jasně: po dvaceti odehraných kolech má Plzeň na kontě 44 bodů, Sparta nasbírala o tři body méně. V případě, že si tři body odvezou Západočeši, vytvoří si na čele tabulky poměrně luxusní náskok, pokud uspějí domácí tak bude zaděláno na zajímavý boj o titul až do posledního kola.

Atraktivní zápas
Od jakého jiného zápasu by měli fotbaloví příznivci čekat atraktivnější fotbal? Jak Sparta, tak i Plzeň budou hrát na vítězství, proto můžeme očekávat ofenzivní podívanou s dostatkem zajímavých situací před oběma brankami.
Půjde o souboj dvou nejproduktivnějších týmů ligy, takže není vyloučeno, že se dočkáme nějaké gólové přestřelky. Navíc na Letné je vyprodáno, 19 tisíc diváků by mělo hráče vybičovat k co nejlepším výkonům.

Reprezentanti
V žádném jiném uktání Gamrinus ligy neuvidíme tolik reprezentantů na jednom hřišti. Do bojů v posledních dvou kvalifikačních zápasech o postup na mistrovství světa 2014 do Brazílie proti Dánsku a Arménii zasáhli sparťané Ladislav Krejčí s Davidem Lafatou a plzeňští David Limberský, Vladimír Darida a Daniel Kolář. V širším kádru se ovšem objevují další jména hráčů z obou klubů.

Statistika
Spartá má Plzni co oplácet. Pražanům se proti Viktorii dlouhodobě nedaří, zejména pak co se týče domácích zápasů. V posledních třech domácích kláních sparťané nedokázali Západočechy doma na Letné porazit. Po bezbrankové remíze v sezoně 2009/2010 přišly dvě porážky 0:1 a 1:3. Navíc také podzimní vzájemné měření sil dopadlo lépe pro Plzeň, která doma po Horváthově penaltě vyhrále nejtěsnějším rozdílem.

Rozhodčí
Dalším důvodem, proč zápas sledovat, bude možná trochu překvapivě rozhodčí. Klíčový zápas jara totiž nebude řídit žádný z českých arbitrů, ale německý sudí Wolfgang Stark. Zahraniční „posilu“ komise rozhodčích vybrala zejména proto, aby předešla jakýmkoliv spekulacím. Podzimní souboj totiž ve prospěch Plzně rozhodla sporná penalta. Dojde tedy k zajímavé konfrontaci s českými rozhodčími.

Jak na Plzeň?
Jen hrstce ligových týmů se povedlo proti Plzni uspět s defenzivní taktikou. Viktoria disponuje velkou útočnou silou, velmi dobře kombinuje, umí podržet míč a dokáže být produktivní.

Kudy tedy vede pro Spartu cesta ke třem bodům?
Svěřenci kouče Vítězslava Lavičky musí především hrát aktivně a být nebezpeční před brankou soupeře. Spoléhat pouze na obranu by bylo bláhové, Plzeň se umí prosadit i přes ty nejpevnější obranné valy. Zejména v domácích zápasech je na „dobývání“ soupeřovy branky zvyklá.
Dalším důležitým faktorem bude, zda se sparťanům bude dařit kombinace. Pokud by se dopouštěli častých ztrát na útočné polovině, nabízeli by fotbalistům Viktorie možnost šance na rychlé protiútoky. A ty patří mezi největší zbraně týmu kouče Pavla Vrby.

Matějovský vs. Horváth
Sparta i Plzeň budou v důležitém klání spoléhat na své klíčové hráče více, než v kterémkoli jiném utkání. Na Letné bude mimo jiné k vidění také souboj tvůrců hry. Kromě toho, že sparťan Marek Matějovský i plzeňský Pavel Horváth přivedou své týmy na hrací plochu s kapitánskou páskou na ruce, tak právě oni mohou být tím pověstným jazýčkem vahách.

Právě oni dávají hře svého mužstva myšlenku a jejich přihrávky bývají pro obrany soupeřů noční můrou. Ve prospěch opory Západočechů hovoří statistiky. Horváth dal v letošní ligové sezoně tři góly, ve svých 37 letech už ale není logicky tolik pohyblivý a na hřišti toho moc nenaběhá.

Naopak sparťanský špílmachr toho dokáže hodně „oběhat“ i za své spoluhráče a do hry svého týmu se aktivně zapojuje po celý zápas. Jeho slabinou je zase velmi malá produktivita, často se dostává k zakončení zpoza pokutového území, ovšem na první gól v probíhajícím ročníku Gambrinus ligy stále čeká.

Zápas Sparty s Plzní začne na Letné v sobotu od 20:15. Přímý přenos vysílá stanice ČT Sport.


Fisaf pořádá workshop Mentální trénink (nejen) pro trenéry

20. prosince 2017 v 10:05

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá 20. ledna 2018 unikátní celodenní workshop nazvaný Mentální trénink pro trenéry. Vede ho akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness, trenér David Huf, a je určen trenérům, instruktorům, ale také široké veřejnosti – zkrátka každému, kdo...

Nový kurz: Instruktor Děti na startu

19. prosince 2017 v 15:06

Valná většina českých dětí začíná s pohybovými aktivitami až v době školní docházky. Rodiče je pak často přihlásí na specializovaný sport. Ideální přitom je, aby se děti začaly hýbat co nejdříve, osvojily si všeobecné pohybové dovednosti a hlavně – aby měly z pohybu radost. K tomu všemu je vede...

Další články
Nahoru