dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Průvod masek zahájil pražský karneval
Karnevalový průvod zamířil na Staroměstské náměstí. Foto: Jan Kuba

Průvod masek zahájil pražský karneval

Na Staroměstském náměstí odstartovala o víkendu letošní masopustní sezóna. Díky akci s názvem „Slet Masek – Otevření města karnevalu“si mohli návštěvníci centra Prahy chvíli připadat jako na legendárním karnevalu v italských Benátkách.

Sletu masek se účastnili i „přespolní“. Dorazily například masopustní Masky z Hlinska, tentokrát ze Studnic, které jsou spolu s ostatními maskami a obchůzkami z Hlinecka od roku 2010 součástí světového nehmotného dědictví UNESCO.

Slavnostní zahájení sezóny se uskutečnilo v rámci již sedmého ročníku obnovených masopustních slavností s názvem Carnevale Praha. Ty budou probíhat až do 12. února. V rámci jejich programu se uskuteční řada koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží.

Zábava v paláci

Lze například navštívit Clam–Gallasův palác. Návštěvníci budou moci v carnevalovém Salonu zhlédnout expozici scénických kostýmů a masek z dílny ateliéru Franzis Wussin.

V rámci cyklu scénických představení OPERA BAROCCA jsou uváděna 3×3 představení s tematikou tanečních duelů. V představení „Když Bohové tančí“ zazní hudba skladatelů dvora Leopolda I., Krále Čech a Císaře Svaté říše Římské a hudba J. B. Lullyho, dvorního skladatele krále Slunce, Louise XIV, Krále Francie.

Druhé z představení „Sonata Venatoria“ inscenováné na motivy mytologických obrazů lovu uvede barokní hudbu a arie s loveckou tématikou a třetí představení „Vivat Carnevale“, je symbolickým hudebně – tanečním duelem o korunu Krále Carnevalu.

Za týden, v sobotu 9. února se uskuteční v Clam-Gallasvě paláci od 19:30 maškarní bál CRYSTAL BALL. Po celou dobu pražských masopustních oslav je na Staroměstském náměstí otevřeno infocentrum Carnevalu a SCENA CARNEVALE, na které probíhají představení pouličních divadel s Názvem Divertimento Furioso. Vstup je zdarma.

Loňský průvod masek na Staroměstském náměstí


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru