
Průvod, výstava, přednášky i hudebníci. Oslavy 665. výročí Karlova mostu začnou už za svítání
8. července 2022 18:22
Už v pět hodin vyrazí od Malostranské mostecké věže průvod přes Karlův most. V 5:31, kdy byl dle legendy založen Karlův most, dojde k poklepání základního kamene císařem Karlem IV. V 5:45 bude otevřena před Muzeem Karlova mostu výstava Praha kamenná. V šest hodin bude následovat přednáška o této výstavě, zhostí se jí kurátor muzea Michal Cihla.
V 6:15 vystoupí hudební středověká skupina Bakchus, na kterou v půl sedmé naváže přednáška Ondřeje Ševců o historii Karlova mostu. V 6:45 budou k vidění historické tance, na 6:45 připravil přednášku Románská Praha a Juditin Most Zdeněk Dragoun.
Na jeho povídání naváže v 7 hodin se svým vystoupením skupina historického šermu Berounští měšťané. V 7:15 se uskuteční poslední přednáška Astrologie Staroměstské mostecké věže. Připravil ji Zdislav Šíma. V 7:45 opět vystoupí skupina Bakchus a v 8 hodin zakončí oslavy slavnostní fanfáry.
Výstava Praha Kamenná
Jaké stopy po historických nástrojích se našly na historických stavbách a artefaktech z kamene a jak tyto nástroje vypadaly? I to ukáže výstava probíhající od 9. července do 30. listopadu v Muzeu Karlova mostu na Křižovnickém náměstí.
Odborníci z Katedry geotechniky Fakulty stavební ČVUT, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Akademie věd ČR a Národního památkového ústavu zde představí výsledky tříletého výzkumu v oblasti stavební historie, stavebnictví, geologie a jiných přírodních a technických věd.
Při bádání se zaměřili na vývoj kamenického řemesla od nejstarších dob, tedy zhruba od 9. století, až do počátku 20. století, kdy na historických stavbách a artefaktech z kamene identifikovali stopy po historických nástrojích. Po zpracování těchto stop do 3D modelů vznikly rekonstrukce dobových kamenických nástrojů, jež se již dávno nepoužívají.
Dobové rekonstruované nástroje představené na výstavě jsou zařazeny vždy příslušně k dané slohové etapě – románské, gotické, renesanční, barokní, 19. a 20. století. Návštěvník díky tomu získá dobrou představu o možnostech daného stavebního údobí. Zároveň zde budou prezentovány i samotné stopy po nástrojích nalezené v objektech, jež znamenaly zlom v historii pražské kamenné architektury.
V simulované středověké kamenické dílně si dokonce budou moci návštěvníci tyto nástroje vyzkoušet, aby měli možnost pochopit jejich praktičnost a jedinečnost. Kromě nástrojů bude na výstavě k vidění i malý kamenický dílenský jeřáb a kamenický vůz na přepravu kamenných kvádrů.