dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Průvod, středověká bitva, tancovačka, ohňostroj. Koloděje chystají na sobotu stylové slavnosti
Jeden z motivů kolodějských slavností, Lucemburkové na českém trůnu.

Průvod, středověká bitva, tancovačka, ohňostroj. Koloděje chystají na sobotu stylové slavnosti

Koloděje ležící na východním okraji Prahy si v letošním roce připomínají 670 let od svého vzniku. Oslavu tohoto výročí pojme nadcházející sobotu 10. září městská část velkolepě a zároveň stylově. Návštěvníci se mohou těšit na historický průvod, zažijí atmosféru středověké bitvy u Kresčaku i koncert, vesničkou tancovačku a ohňostroj.

Koloděje

Katastrální území Prahy (připojeny v roce 1974), městský obvod: Praha 9 , správní obvod: Praha 21.
 
Počátky Koloděj jsou spojovány se vznikem nové cesty z Prahy na východ po opevnění Starého Města pražského po roce 1230, v době Václava I. Bylo zde jedno z mála míst vhodných pro přechod Rokytka. Ves měla název podle kolodějů, tedy kolářů, kteří se usadili u brodu a živili se opravami vozů. Historicky bývávalo centrum vsi u brodu přes řeku. Nejstarší dochovaná zmínka o tvrzi v Kolodějích je z roku 1346.

www.praha-kolodeje.cz

Ačkoli byly Koloděje v sedmdesátých letech minulého století připojeny k Praze, jejich jádro si udrželo vesnický charakter. S tím souvisí i existence a aktivita místních spolků. Ta se projevila i při přípravách slavností, jejichž návštěva se může stát příjemným zpestřením stále letního víkendu.

Oslavy začnou v sobotu ve 14 hodin na kolodějské radnici v centru městské části předáním klíče od Koloděj starostkou Karlovi IV. „Věřím, že to bude pro diváky zážitek, přeci jen tak slavnou osobnost tu nevítáme každý den,“ směje se starostka Angela Morávková.

V půl třetí vyrazí z radnice průvod v dobových kostýmech. Trasa povede kolem nádherného kolodějského zámku, kostela, škol, parku Skála až na fotbalové hřiště. O zábavu a pravou dobovou atmosféru se v průvodu postarají kejklíři a bubeníci. Ve zmíněném parku bude zasazena sazenice dubu Karla IV.

Připraven je prodej dobových bezedných číší na víno a medovinu, která bude k dispozici po celou dobu průvodu. Na Skále začne zhruba v 16 hodin dobové představení Karel IV. v Kolodějích, které připomene v několika obrazech příchod Lucemburků na český trůn, trable Jana Jindřicha, vazbu Karla IV. na Koloděje i slavnou bitvu u Kresčaku. Nebude chybět ukázka sokolnictví.

Večerní část oslav se odehraje na fotbalovém hřišti v Bohdašínské ulici. Připraveny jsou hry pro děti, šermířská, kejklířská a bubenická vystoupení. Hladovět se nebude, radnice slibuje opékané sele a vepřovou kýtu zdarma.

Za setmění odstartuje vesnická zábava, k poslechu a tanci začne ve dvacet hodin hrát pop-rocková kapela Chlapi v sobě. Tancovačku zpestří ohnivá show a ohňostroj. 

kolodeje-slavnosti_1-nahled* pozvánka se zvýrazní prokliknutím

Jak do Koloděj? Autem z Běchovic, nebo Dubče. Vlakem z Masarykova nádraží do Klánovic, odtud autobusem č. 303, kterým lze jet už z Černého mostu. Lze také jet autobusem č. 111 ze Skalky 


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Další články
Nahoru