Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Průvod naposledy ponese na Hrad srdce symbolizující Havla, předá ho Pavlovi
Srdce pro Václava Havla na piazzettě u Národního divadla. Foto: archiv

Průvod naposledy ponese na Hrad srdce symbolizující Havla, předá ho Pavlovi

Vzpomínkový průvod na prvního prezidenta České republiky Václava Havla s názvem Srdce na Hrad 2023 se uskuteční v den výročí jeho úmrtí, tedy v pondělí 18. prosince. Průvod vyjde v 18 hodin z náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla, pozn. aut.) směrem na Hradčanské náměstí, kde proběhne několik proslovů, zazpívá hudebník, výtvarník a zpěvák Iby Pop a kde bude nejen srdce (symbolicky), ale i kniha mapující všechny minulé ročníky předány Kanceláři prezidenta republiky.

Průvod Srdce na Hrad, v jehož čele se neslo velké srdce, se konal každoročně od roku 2015 na počest zesnulého prezidenta Václava Havla, na připomenutí hodnot, které zastával. Havel zemřel  v pětasedmdesáti letech 18. prosince 2011 na Hrádečku.

„Srdce jsme nosili na Pražský hrad sedm let s tím, že tam vždy zoufale chybělo. Proto jsme ho tam alespoň na chvíli v den úmrtí Václava Havla vrátili – chtěli jsme tím připomenout všechny ty hodnoty, které dle nás Miloš Zeman a parta okolo něj neměli," řekl jeden ze zakladatelů projektu Srdce na Hrad, muzikant a zpěvák Jiří Bareš.

„Už při první akci jsme slíbili, že budeme toto srdce nosit na Hrad tak dlouho, dokud bude potřeba – dokud se na Hrad nevrátí někdo, kdo naváže na morální hodnoty našeho prvního českého prezidenta. Povedlo se, i když o pět let déle, než jsme původně doufali," dodal Bareš.

„V minulosti v čele průvodu nesli srdce, či během akce vystoupili například Jiřina Šiklová, Olga Sommerová, Ivan Havel, Petr Placák, Monika Hilšerová, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Daniel Herman, Hayato Okamura, Pavel Kosatík, Michael Kocáb, Michal Horáček, Šárka Kružíková, Mikuláš Minář, Varhan Orchestrovič Bauer, Lenka Marečková, Ladislav Heryán a další. Letos chceme dát prostor k vzpomínce na pana prezidenta Havla u mikrofonu především těm, kteří se tohoto projektu každoročně účastnili jako návštěvníci. Zazpívá také Iby Pop, který během několika minulých ročníků akci rovněž hudebně doprovodil," řekl spoluorganizátor projektu Robin Suchánek. 

„Cítíme, že současný prezident Petr Pavel navázal na hodnoty prezidenta Václava Havla, a proto jsem se rozhodli, že mu předáme pamětní knihu, která mapuje historii tohoto projektu a symbolicky rovněž srdce, které jsme na hrad každoročně nesli," dodal Suchánek.


Autor: Karel Netolický

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru