Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průtok Vltavy v Praze se během neděle snížil, magistrát plánuje otevřít náplavky
Hladina Vltavy je vyšší, než bývá zvykem. Foto: Jan Puci

Průtok Vltavy v Praze se během neděle snížil, magistrát plánuje otevřít náplavky

První stupeň povodňové aktivity v Praze přestal platit dnes v jednadvacet hodin, kdy se průtok Vltavy dostal pod 450 kubíků za vteřinu. Pokud se situace nezhorší, v pondělí se otevřou náplavky i protipovodňová vrata u Čertovky.

Město se připravuje na zpřístupnění náplavek pro veřejnost. „Náplavky na pravém břehu Vltavy bude po vydání pokynu možné otevřít bez omezení, na levé straně řeky bude třeba náplavky nejprve opláchnout od naplavených nánosů. Oplach by měl provést správce náplavek – městská společnost Trade center Praha. S otevřením náplavek přiveze Správa služeb hlavního města Prahy odtažená vozidla zpět na jejich původní místa,“ řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Státní podnik Povodí Vltavy je po ustálení hladiny řeky a po vydání pokynu připraveno otevřít Vrata na Čertovce. Pokud bude situace i nadále příznivá, náplavky i vrata Čertovky by se mohly otevřít pravděpodobně v pondělí ráno či dopoledne.

Český hydrometeorologický ústav předpokládá, že v následujících sedmi dnech by mělo být počasí pro Prahu a navazující lokality srážkově i teplotně podobné jako v sobotu. Ráno by měly být drobné přeháňky, odpoledne častější, vše ale do deseti milimetrů,

Hladiny Berounky i Sázavy by měly postupně klesat, případně zůstávat na současných hodnotách. Průtok Prahou může chvílemi kolísat, proto bude nutné situaci ještě vyhodnotit.

Hlídky městské policie doposud neřešily v souvislosti s omezeními kvůli velké vodě žádné výraznější problémy. Někteří lidé se snažili dostat do uzavřeného prostoru náplavek, hlídkujícími strážníky jim to bylo znemožněno. Svatojánských oslav Navalis se účastnilo asi 500 lidí a celá organizace byla podle magistrátu bez problémů.

„Dnes ráno řešili strážníci dva plavce ve Vltavě a jednoho kanoistu na Botič, všichni byli z řeky kvůli vlastní bezpečnosti vykázáni,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Vltavská kaskáda stále reguluje odtok vody a předpokládá se pokles hladiny řek Sázavy a Berounky. Vodní nádrž Orlík je 1,14 metru pro hranicí zásobního prostoru a má volný i celý retenční prostor.


Autor: red

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Další články
Nahoru