Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 27°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Průměrné stáří autobusů v pražské MHD se podařilo snížit téměř o polovinu
Interiér aktuálně dodaného autobusu, který bude vozit cestující v pražské MHD. Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Průměrné stáří autobusů v pražské MHD se podařilo snížit téměř o polovinu

Před necelými čtyřmi lety měla flotila autobusů pražského dopravního podniku (DPP) průměrný věk téměř 10 let. Podnik od té doby výrazně zrychlil modernizaci a snížil tak průměrné stáří svého vozového parku na současných 5,39 let. Má tak nejen nejmladší flotilu ve své novodobé historii, ale také jednu z nejmladších ze všech dopravních podniků v Česku. 

DPP si včera od společnosti SOR Libchavy převzal poslední autobus SOR NB 12 s výrobním číslem 1000, který je současně posledním dodaným vozidlem typové řady SOR NB.

Končí tak jedna etapa modernizace autobusové flotily v pražské MHD, která probíhala v uplynulých necelých čtyřech letech, v níž hlavní roli hrála dieselová vozidla s emisní normou EURO VI. 

Díky tomu má DPP nejen nejmladší flotilu v novodobé historii s průměrným stářím autobusů, ale došlo také k jejímu výraznému sjednocení. V dalších letech se DPP bude při obnově vozového parku více zaměřovat na elektrobusy, trolejbusy, nebo hybridní autobusy v souladu s koncepcí využití alternativních paliv.

DPP od prosince 2017 v rámci uzavřených rámcových smluv pořídil celkem 50 vozidel SOR BN 12, 150 kloubových autobusů SOR NB 18 a 300 autobusů standardní 12metrové délky SOR NB 12. Poslední 500. autobus z této dodávky si DPP převzal včera v garážích Hostivař.

Autobus má výrobní číslo 1000, dostane evidenční číslo 4100 a po standardních úkonech, jako je např. zaregistrování na silničním správním úřadu apod. bude v nejbližších dnech nasazen do provozu. Jeho domovskou garáží bude Klíčov. Poslední kloubový autobus SOR NB 18 si DPP převzal loni v prosinci a dostal evidenční číslo 5100. 

„Letos dokončíme nejrozsáhlejší modernizaci vozového parku autobusů v DPP a uzavřeme tak kapitolu, v rámci které jsme nakupovali pouze dieselová vozidla splňující nejpřísnější emisní limity EURO VI. I když jsme omladili vozový park na nejnižší hodnotu v novodobé historii DPP, neznamená to přestávku v obnovování flotily. Budeme v ní pokračovat, nicméně to už bude kapitola zaměřena převážně na alternativní paliva a takt obnovy bude pozvolnější,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 

„Letos nakoupíme prvních 14 standardních 12metrových elektrobusů, které nasadíme do běžného provozu na začátku příštího roku. Tendr na nákup 20 tříčlánkových trolejbusů běží, v nejbližších dnech vyhlásíme veřejnou zakázku na 15 kloubových bateriových trolejbusů, a kromě toho letos vyhlásíme ještě tendr na nákup 140 kloubových hybridních autobusů. V příštím roce chceme také v Praze testovat autobus na vodíkový pohon,“ dodal.

Všechny nové dieselové autobusy, které DPP nakoupil v rámci modernizace od prosince 2017, splňují nejpřísnější emisní limity EURO VI. Jsou částečně či plně nízkopodlažní, klimatizované a vybavené zařízeními pro sčítání počtu přepravených cestujících. 

V současnosti používaná flotila autobusů DPP

Běžný provoz:

Irisbus Citelis 18M – 1 vozidlo

Iveco Crossway 12,5 – 9 vozidel

Iveco Crossway 14,5 – 1 vozidlo

SOR BN 8,5 – 20 vozidel

SOR BN 9,5 – 1 vozidlo

SOR BN 12 – 51 vozidel

SOR NB 12 – 535 vozidel

SOR NB 18 – 501 vozidel

SOR Ebn – 1 vozidlo

Solaris Urbino LE 8,9 – 40 vozidel

Solaris Urbino 10,5 – 20 vozidel 

Retroprovoz:

Karosa B 951 – 2 vozidla

Karosa B 961 – 2 vozidla

Irisbus Citelis 12M – 1 vozidlo

Irisbus Citybus 12M – 1 vozidlo

Zdroj: DPP


Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru