Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průměrné stáří autobusů v pražské MHD se podařilo snížit téměř o polovinu
Interiér aktuálně dodaného autobusu, který bude vozit cestující v pražské MHD. Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Průměrné stáří autobusů v pražské MHD se podařilo snížit téměř o polovinu

Před necelými čtyřmi lety měla flotila autobusů pražského dopravního podniku (DPP) průměrný věk téměř 10 let. Podnik od té doby výrazně zrychlil modernizaci a snížil tak průměrné stáří svého vozového parku na současných 5,39 let. Má tak nejen nejmladší flotilu ve své novodobé historii, ale také jednu z nejmladších ze všech dopravních podniků v Česku. 

DPP si včera od společnosti SOR Libchavy převzal poslední autobus SOR NB 12 s výrobním číslem 1000, který je současně posledním dodaným vozidlem typové řady SOR NB.

Končí tak jedna etapa modernizace autobusové flotily v pražské MHD, která probíhala v uplynulých necelých čtyřech letech, v níž hlavní roli hrála dieselová vozidla s emisní normou EURO VI. 

Díky tomu má DPP nejen nejmladší flotilu v novodobé historii s průměrným stářím autobusů, ale došlo také k jejímu výraznému sjednocení. V dalších letech se DPP bude při obnově vozového parku více zaměřovat na elektrobusy, trolejbusy, nebo hybridní autobusy v souladu s koncepcí využití alternativních paliv.

DPP od prosince 2017 v rámci uzavřených rámcových smluv pořídil celkem 50 vozidel SOR BN 12, 150 kloubových autobusů SOR NB 18 a 300 autobusů standardní 12metrové délky SOR NB 12. Poslední 500. autobus z této dodávky si DPP převzal včera v garážích Hostivař.

Autobus má výrobní číslo 1000, dostane evidenční číslo 4100 a po standardních úkonech, jako je např. zaregistrování na silničním správním úřadu apod. bude v nejbližších dnech nasazen do provozu. Jeho domovskou garáží bude Klíčov. Poslední kloubový autobus SOR NB 18 si DPP převzal loni v prosinci a dostal evidenční číslo 5100. 

„Letos dokončíme nejrozsáhlejší modernizaci vozového parku autobusů v DPP a uzavřeme tak kapitolu, v rámci které jsme nakupovali pouze dieselová vozidla splňující nejpřísnější emisní limity EURO VI. I když jsme omladili vozový park na nejnižší hodnotu v novodobé historii DPP, neznamená to přestávku v obnovování flotily. Budeme v ní pokračovat, nicméně to už bude kapitola zaměřena převážně na alternativní paliva a takt obnovy bude pozvolnější,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 

„Letos nakoupíme prvních 14 standardních 12metrových elektrobusů, které nasadíme do běžného provozu na začátku příštího roku. Tendr na nákup 20 tříčlánkových trolejbusů běží, v nejbližších dnech vyhlásíme veřejnou zakázku na 15 kloubových bateriových trolejbusů, a kromě toho letos vyhlásíme ještě tendr na nákup 140 kloubových hybridních autobusů. V příštím roce chceme také v Praze testovat autobus na vodíkový pohon,“ dodal.

Všechny nové dieselové autobusy, které DPP nakoupil v rámci modernizace od prosince 2017, splňují nejpřísnější emisní limity EURO VI. Jsou částečně či plně nízkopodlažní, klimatizované a vybavené zařízeními pro sčítání počtu přepravených cestujících. 

V současnosti používaná flotila autobusů DPP

Běžný provoz:

Irisbus Citelis 18M – 1 vozidlo

Iveco Crossway 12,5 – 9 vozidel

Iveco Crossway 14,5 – 1 vozidlo

SOR BN 8,5 – 20 vozidel

SOR BN 9,5 – 1 vozidlo

SOR BN 12 – 51 vozidel

SOR NB 12 – 535 vozidel

SOR NB 18 – 501 vozidel

SOR Ebn – 1 vozidlo

Solaris Urbino LE 8,9 – 40 vozidel

Solaris Urbino 10,5 – 20 vozidel 

Retroprovoz:

Karosa B 951 – 2 vozidla

Karosa B 961 – 2 vozidla

Irisbus Citelis 12M – 1 vozidlo

Irisbus Citybus 12M – 1 vozidlo

Zdroj: DPP


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru