Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Průměrná mzda v Praze stoupla na 48 712 korun, reálně kvůli inflaci klesla
Ilustrační foto: Jakub Škoda / Wikimedia Commons

Průměrná mzda v Praze stoupla na 48 712 korun, reálně kvůli inflaci klesla

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 6,2 procenta na 48 712 korun. Reálně po započtení růstu spotřebitelských cen ale klesla o 9,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Reálná mzda v hlavním městě tak klesá už rok, naposledy vzrostla v loňském třetím čtvrtletí.

Průměrná mzda v hlavním městě je nadále nejvyšší ze všech regionů Česka. Republikovou průměrnou mzdu přesáhl pražský průměr téměř o čtvrtinu. Praha je také jediným krajem, kde průměrná mzda přesahuje celorepublikový průměr. Blíží se mu průměrná mzda ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Celorepublikově se průměrná hrubá měsíčné mzda ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. Reálně klesla o 9,8 procenta, protože spotřebitelské ceny v daném období stouply o 17,6 procenta. Nejnižší zůstala průměrná mzda v Karlovarském kraji, kde byla pod 35 000. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Výrazněji než v Praze průměrná mzda ve třetím čtvrtletí vzrostla v Moravskoslezském kraji o 7,1 procenta, stejným tempem jako v hlavním městě stoupla v Jihomoravském a Libereckém kraji.

O šest a více procent se průměrná mzda zvýšila ještě ve Zlínském a Středočeském kraji. Nejméně o 5,2 procenta vzrostla průměrná mzda v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,5 procenta zhruba na 856 000. Praha má nejvyšší počet zaměstnanců ze všech regionů a zaznamenala také ve třetím čtvrtletí nejvýraznější nárůst množství pracovníků.

Počty zaměstnanců se od července do konce září snížily v Ústeckém, Moravskoslezském, Zlínském a Královéhradeckém kraji, v Olomouckém kraji stagnovaly.

 


Autor: ČTK

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru