Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Průměrná mzda v Praze stoupla na 48 712 korun, reálně kvůli inflaci klesla
Ilustrační foto: Jakub Škoda / Wikimedia Commons

Průměrná mzda v Praze stoupla na 48 712 korun, reálně kvůli inflaci klesla

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 6,2 procenta na 48 712 korun. Reálně po započtení růstu spotřebitelských cen ale klesla o 9,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Reálná mzda v hlavním městě tak klesá už rok, naposledy vzrostla v loňském třetím čtvrtletí.

Průměrná mzda v hlavním městě je nadále nejvyšší ze všech regionů Česka. Republikovou průměrnou mzdu přesáhl pražský průměr téměř o čtvrtinu. Praha je také jediným krajem, kde průměrná mzda přesahuje celorepublikový průměr. Blíží se mu průměrná mzda ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Celorepublikově se průměrná hrubá měsíčné mzda ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. Reálně klesla o 9,8 procenta, protože spotřebitelské ceny v daném období stouply o 17,6 procenta. Nejnižší zůstala průměrná mzda v Karlovarském kraji, kde byla pod 35 000. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Výrazněji než v Praze průměrná mzda ve třetím čtvrtletí vzrostla v Moravskoslezském kraji o 7,1 procenta, stejným tempem jako v hlavním městě stoupla v Jihomoravském a Libereckém kraji.

O šest a více procent se průměrná mzda zvýšila ještě ve Zlínském a Středočeském kraji. Nejméně o 5,2 procenta vzrostla průměrná mzda v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,5 procenta zhruba na 856 000. Praha má nejvyšší počet zaměstnanců ze všech regionů a zaznamenala také ve třetím čtvrtletí nejvýraznější nárůst množství pracovníků.

Počty zaměstnanců se od července do konce září snížily v Ústeckém, Moravskoslezském, Zlínském a Královéhradeckém kraji, v Olomouckém kraji stagnovaly.

 


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru