Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průměrná mzda v Praze stoupla na 46 163 korun
Ilustrační foto: archiv

Průměrná mzda v Praze stoupla na 46 163 korun

Průměrná hrubá mzda v Praze stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o osm procent na 46 163 korun. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili o 3423 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Mzdy v hlavním městě jsou mezi kraji dlouhodobě výrazně nejvyšší, celorepublikový průměr ve sledovaném čtvrtletí převýšily o skoro 8000 korun. V ostatních regionech ale procentuálně rostly mzdy od letošního dubna do června rychleji, podobně jako v předchozích kvartálech.

Nejvyšší meziroční růst mezi kraji zaznamenal ve druhém čtvrtletí letošního roku Královéhradecký kraj, kde hrubá mzda meziročně vzrostla o 14,3 procenta na 37 406 korun.

Nejblíže je Praze výší mezd Středočeský kraj s průměrným výdělkem 39 832 korun. Naopak Karlovarský kraj zůstává regionem s nejnižší mzdovou úrovní, ve druhém čtvrtletí tam průměrná mzda činila 33 636 korun. Jen o něco lépe je na tom Zlínský kraj, kde zaměstnanci v průměru pobírali o zhruba dvě stokoruny víc než v Karlovarském.

Celostátní průměrná mzda ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun, meziroční nárůst činil 3893 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 8,2 procenta.

Dvě třetiny zaměstnanců nicméně na průměrnou mzdu nedosáhnou. Z hrubé mzdy zaměstnavatel za zaměstnance ještě odvádí částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu.

Výrazný nárůst mezd je způsoben nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn zdravotníkům během epidemie koronaviru.

Průměrný počet zaměstnanců v Praze k poslednímu červnu vzrostl o 2,1 procenta na 836 500, nejvíc ze všech krajů. V celé zemi posílily evidenční počty pracovníků ve deseti krajích, ve čtyřech klesly.

V republice bylo podle statistiků víc než 3,984 milionu zaměstnanců, v meziročním srovnání jejich počet stoupl o 0,7 procenta.


Autor: ČTK

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru