dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Průměrná mzda v Praze poklesla, přesto je nejvyšší v Česku
Ilustrační foto: archiv

Průměrná mzda v Praze poklesla, přesto je nejvyšší v Česku

Pražané si v loňském čtvrtém čtvrtletí udrželi nejvyšší průměrnou mzdu z českých krajů, platy jim ale zároveň nejvýrazněji klesly. Průměrná mzda v metropoli se snížila meziročně o 4,8 procenta na 34 436 korun, se započítáním inflace klesla o 5,9 procenta. Za celý loňský rok se průměrná mzda v Praze také snížila.

V Praze se výrazněji než v ostatních krajích projevil propad daný srovnáním s posledním čtvrtletím roku 2012. Údaje podle Českého statistického úřadu zkresluje efekt předsunutých manažerských odměn ze závěru předloňska. Tehdy byly v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům, protože od loňska se zvýšilo zdanění nejvyšších výdělků.

V posledních třech měsících loňského roku průměrná mzda v Praze klesla o 1717 korun. Za celý loňský rok se snížila meziročně o 525 korun na 32 879 korun. To je pokles o 1,6 procenta, se zohledněním inflace o rovná tři procenta. Z dalších krajů průměrná mzda za celý rok klesla už jen ve Zlínském a Moravskoslezském, v obou případech bez inflace o 0,3 procenta.

V celé České republice se průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížila o 1,8 procenta na 26 637 korun. Za celý rok se bez započítání inflace zvýšila o 0,1 procenta na 25 128 korun. V Praze v posledním loňském čtvrtletí klesl podobně jako mzdy také průměrný počet zaměstnanců.

Snížil se o 0,3 procenta, tedy 2100 lidí, na 736 300 zaměstnanců. Cenu práce ve většině odvětví podle statistiků stlačuje trvající převis nabídky pracovní síly nad poptávkou. Za celý loňský rok nicméně průměrný počet zaměstnanců vzrostl o dvě desetiny procenta, což je 1400 lidí, na 734 800 pracovníků.


Další články
Nahoru