Dnes Středa - obcasny-dest 6°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Průměrná mzda v hlavním městě meziročně stoupla na 45 523 korun
Ilustrační foto: archiv

Průměrná mzda v hlavním městě meziročně stoupla na 45 523 korun

Průměrná hrubá mzda v Praze v třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 5,2 procenta na 45 523 koruny. Zaměstnanci tak měli na výplatních páskách v průměru o 2256 korun více než o rok dříve. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Po započtení inflace, která činila v uvedeném období 4,1 procenta, mzdy v hlavním městě reálně vzrostly zhruba o jedno procento.

Mezi kraji mzdy v metropoli zůstávají nejvyšší, jejich meziroční procentuální nárůst byl ale pomalejší. Celorepublikový průměr ve třetím čtvrtletí převýšily o zhruba 8000 korun.

Nejblíže Praze je výší mezd Středočeský kraj, kde průměrným výdělek ve třetím čtvrtletí bylo 37 625 korun. Na opačné straně je Karlovarský kraj, průměrná mzda mezi regiony tam byla opět nejnižší a činila 33 249 korun.

Pod 34 000 korunami byl průměrný výdělek ještě ve Zlínském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji.

Procentuální nárůst průměrné mzdy byl nejslabší v Libereckém kraji, a to 4,5 procenta. Následoval Plzeňský kraj s meziročním nárůstem výdělků o 4,7 procenta, Středočeský kraj s 4,9 procenta a Praha s 5,2 procenta.

„U vývoje průměrných mezd platí, že mírnější nárůst byl tam, kde byl výraznější růst počtu zaměstnanců, tedy ve vyjmenovaných čtyřech krajích," uvedli statistici. V ostatních krajích byl mzdový nárůst přes 5,5 procenta a nejvyšší, 7,1 procenta, byl ve Zlínském kraji.

Celostátní průměrná mzda ve sledovaném období činila 37.499 korun, meziročně byla vyšší o 5,7 procenta. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen reálně stoupla o 1,5 procenta.

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Podle statistiků nejméně rostly mzdy v kultuře, veřejné správě, obraně a stavebnictví. Naopak nejvyšší mzdový nárůst ze všech odvětví zaznamenali v oblasti nemovitostí.

Průměrný počet zaměstnanců v Praze v létě vzrostl o 2,8 procenta na 839 800. Evidenční počty pracovníků posílily v téměř celé České republice, klesly ve třech krajích.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru