Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průměrná mzda v hlavním městě meziročně stoupla na 45 523 korun
Ilustrační foto: archiv

Průměrná mzda v hlavním městě meziročně stoupla na 45 523 korun

Průměrná hrubá mzda v Praze v třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 5,2 procenta na 45 523 koruny. Zaměstnanci tak měli na výplatních páskách v průměru o 2256 korun více než o rok dříve. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Po započtení inflace, která činila v uvedeném období 4,1 procenta, mzdy v hlavním městě reálně vzrostly zhruba o jedno procento.

Mezi kraji mzdy v metropoli zůstávají nejvyšší, jejich meziroční procentuální nárůst byl ale pomalejší. Celorepublikový průměr ve třetím čtvrtletí převýšily o zhruba 8000 korun.

Nejblíže Praze je výší mezd Středočeský kraj, kde průměrným výdělek ve třetím čtvrtletí bylo 37 625 korun. Na opačné straně je Karlovarský kraj, průměrná mzda mezi regiony tam byla opět nejnižší a činila 33 249 korun.

Pod 34 000 korunami byl průměrný výdělek ještě ve Zlínském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji.

Procentuální nárůst průměrné mzdy byl nejslabší v Libereckém kraji, a to 4,5 procenta. Následoval Plzeňský kraj s meziročním nárůstem výdělků o 4,7 procenta, Středočeský kraj s 4,9 procenta a Praha s 5,2 procenta.

„U vývoje průměrných mezd platí, že mírnější nárůst byl tam, kde byl výraznější růst počtu zaměstnanců, tedy ve vyjmenovaných čtyřech krajích," uvedli statistici. V ostatních krajích byl mzdový nárůst přes 5,5 procenta a nejvyšší, 7,1 procenta, byl ve Zlínském kraji.

Celostátní průměrná mzda ve sledovaném období činila 37.499 korun, meziročně byla vyšší o 5,7 procenta. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen reálně stoupla o 1,5 procenta.

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Podle statistiků nejméně rostly mzdy v kultuře, veřejné správě, obraně a stavebnictví. Naopak nejvyšší mzdový nárůst ze všech odvětví zaznamenali v oblasti nemovitostí.

Průměrný počet zaměstnanců v Praze v létě vzrostl o 2,8 procenta na 839 800. Evidenční počty pracovníků posílily v téměř celé České republice, klesly ve třech krajích.


Autor: ČTK

Praha 13: Platba kartou na Czech POINT a Ověřování

Včera v 17:04

Praha 13 poskytuje desítky služeb a na většině pracovišť lze platit platební kartou. Dalšími místy, na kterých mohou klienti úřadu nově kartu použít, jsou Czech POINT a Ověřování.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

28. června 2022 v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Další články
Nahoru