Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Průměrná měsíční mzda v Praze se už blíží padesáti tisícům korunám
Ilustrační foto: archiv

Průměrná měsíční mzda v Praze se už blíží padesáti tisícům korunám

Průměrná hrubá mzda v Praze v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 8,1 procenta na 48 498 korun, zaměstnanci si tak polepšili o 3619 korun. Po odečtení inflace ale výdělky v kraji reálně klesly o 2,8 procenta.

Reálný pokles průměrných hrubých mezd vykázalo vzhledem k výši inflace všech 14 regionů Česka. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pražské mzdy jsou mezi kraji nadále výrazně nejvyšší, celorepublikový průměr ve sledovaném čtvrtletí převýšily zhruba o 10 570 korun.

Druhou nejvyšší mzdu měl Středočeský kraj se 37 582 korunami a třetí Jihomoravský kraj se 37 171 korunami.

V celostátním měřítku průměrná výše hrubé mzdy stoupla za první čtvrtletí o 7,2 procenta na 37 929 korun. Po započtení inflace ale klesla o 3,6 procenta. Podle ekonomů je téměř jisté, že kvůli rostoucí inflaci budou v reálném vyjádření mzdy klesat celý letošní rok.

Podniky v Praze zaměstnávaly od ledna do konce března v průměru 842 200 lidí, což bylo o 24 700 více než před rokem. Podle statistiků bylo v republice přes 3,994 milionu zaměstnanců, v meziročním srovnání jejich počet vzrostl o 1,1 procenta.

Tříprocentní růst počtu zaměstnanců v Praze byl ze všech krajů nejvyšší. Více, než činí celorepublikový průměr, se zvýšil počet zaměstnanců také ve Středočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji zaměstnanců ubylo.


Autor: ČTK

Praha 9 zve na Zlaté časy pod buřinkou

Dnes ve 12:09

U příležitosti 100 let připojení k Velké Praze a 120 let povýšení Vysočan na město se v sobotu 3. září od 16 do 21 hodin změní park Podviní v Praze 9 na dobovou tančírnu pod širým nebem.

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

Další články
Nahoru