Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Praha 6 přijímala již od roku 2010 řadu protikorupčních opatření, která byla v roce 2017 doplněna etickým kodexem. Ten podrobněji popisoval kritické situace při řešení střetů zájmů zastupitelů. Nyní jej zastupitelstvo výrazně posunulo k přesnějšímu popisu, jak se chovat při typických situacích, které mohou na jednání zastupitelů nastat.

„Praha 6 je pro ostatní pražské městské části i obce a města vždy vzorem v tom, co dělá a zavedení etického kodexu to jen potvrzuje,“ řekla starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS).

„Jedná se o etický kodex odpovídající 21. století, a to i v kontextu evropských demokracií,“ řekl Oldřich Kužílek (STAN), předseda výboru a pověřenec pro oblast transparentnosti, který předložil aktualizaci a byl také u přípravy původního etického kodexu.

„Nově jsme upravili také téma transparentnosti lobbyingu, kdy například radní, který dojedná řešení s třetí stranou, například developerem, má ostatní o takových jednáních podrobně informovat,“ dodal Kužílek.

Došlo i k úpravě situace, kdy má zastupitel smlouvu s radnicí a upřesnil se rovněž proces opakovaného projednání etického kodexu, který by měl být živým, všemi akceptovaným dokumentem a průvodcem situacemi složitých střetů zájmů.

Právník z protikorupční organizace Oživení, Marek Zelenka, zhodnotil nové znění etického kodexu Prahy 6: „Praha 6 jde nad rámec jiných obcí, protože nevím o žádné samosprávě, která by například střet zájmů a dodržování celého etického kodexu přenesla na konkrétní výbor zastupitelstva. Stejně tak vím jen o obcích na Slovensku, které deklarují příjmy a smlouvy zastupitelů a samosprávy. Praha 6 je v tomto průkopníkem.“

Etický kodex na svém pondělním jednání schválilo 38 ze 40 přítomných zastupitelů.


Autor: red

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru