Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Praha 6 přijímala již od roku 2010 řadu protikorupčních opatření, která byla v roce 2017 doplněna etickým kodexem. Ten podrobněji popisoval kritické situace při řešení střetů zájmů zastupitelů. Nyní jej zastupitelstvo výrazně posunulo k přesnějšímu popisu, jak se chovat při typických situacích, které mohou na jednání zastupitelů nastat.

„Praha 6 je pro ostatní pražské městské části i obce a města vždy vzorem v tom, co dělá a zavedení etického kodexu to jen potvrzuje,“ řekla starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS).

„Jedná se o etický kodex odpovídající 21. století, a to i v kontextu evropských demokracií,“ řekl Oldřich Kužílek (STAN), předseda výboru a pověřenec pro oblast transparentnosti, který předložil aktualizaci a byl také u přípravy původního etického kodexu.

„Nově jsme upravili také téma transparentnosti lobbyingu, kdy například radní, který dojedná řešení s třetí stranou, například developerem, má ostatní o takových jednáních podrobně informovat,“ dodal Kužílek.

Došlo i k úpravě situace, kdy má zastupitel smlouvu s radnicí a upřesnil se rovněž proces opakovaného projednání etického kodexu, který by měl být živým, všemi akceptovaným dokumentem a průvodcem situacemi složitých střetů zájmů.

Právník z protikorupční organizace Oživení, Marek Zelenka, zhodnotil nové znění etického kodexu Prahy 6: „Praha 6 jde nad rámec jiných obcí, protože nevím o žádné samosprávě, která by například střet zájmů a dodržování celého etického kodexu přenesla na konkrétní výbor zastupitelstva. Stejně tak vím jen o obcích na Slovensku, které deklarují příjmy a smlouvy zastupitelů a samosprávy. Praha 6 je v tomto průkopníkem.“

Etický kodex na svém pondělním jednání schválilo 38 ze 40 přítomných zastupitelů.


Autor: red

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru