Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Průhonický park otevírá nové expozice
Průhonický park, Podzámecký rybník a zámek. Foto: Botanický ústav AV ČR

Průhonický park otevírá nové expozice

Tisíce jarních cibulovin, nové expozice v historických stavbách v parku, online mapa i pohádková trasa. V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezóna a přináší spoustu novinek. Návštěvníci se mohou naplno těšit z výsledků dvouletého projektu na obnovu parku.

Na Velký pátek, 29. března, zahájí Průhonický park hlavní návštěvnickou sezónu doslova pohádkově. Poprvé v historii budou pro veřejnost otevřeny zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemi – Rybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Pro děti je ve 14 hodin připraveno představení „Princezna Čokoláda“ a rodinná hra „Pohádkový Průhonický park“. 

Kromě nových expozic a rodinné hře návštěvníky v hlavní sezóně samozřejmě čekají také tradiční akce jako je Jarní běh Průhonickým parkem, Víkend otevřených zahrad, koncerty vážné hudby, provázení po sbírkách Průhonické botanické zahrady či Vinná stezka Průhonickým parkem. 

Nové expozice, pohádková rodinná hra 

Česká chaloupka si pro svůj romantický vzhled zahrála v několika českých pohádkách. Právě pohádkám, které se v parku natáčely, je věnována expozice uvnitř chaloupky. Návštěvníci si zde mohou zahrát pohádkový kvíz nebo objevit co se skrývá v kouzelné truhle.   

Aby cesta za pohádkami do České chaloupky malé návštěvníky bavila, připravil Botanický ústav AV ČR s Neohrano.cz novou rodinnou hru „Pohádkový Průhonický park.“ Trasa vede místy známých filmových záběrů, kde plní děti úkoly. Za jejich splnění dostanou na pokladně drobnou odměnu. 

V odlehlejší části parku u rybníka Bořín se nachází strážní domek Wachhaus. Veřejnosti je přístupná přední část domku, do druhé části s dobově zabydleným interiérem je možné nahlédnout dveřním kukátkem. Objekt je nově vybaven lavicemi vybízejícími k odpočinku, od Wachhausu je krásný výhled na hladinu rybníka.  

V prostorách Rybárny vznikly hned dvě nové expozice. Dřevěná část se věnuje vodnímu prostředí v parku a ekosystémům tekoucích a stojatých vod. Návštěvníci se v ní dozví, jakou funkci má voda v parku, jaké vodní živočichy lze v okolí spatřit, jaké druhy organismů obývají stojaté a tekoucí vody. 

Zděná část odhaluje tajemství harmonie Průhonického parku. Jsou zde přiblíženy krajinářské principy zakladatele parku, díky kterým se stal park unikátním místem, právem zapsaným na Seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci jistě ocení nejen spoustu informací, ale také hracích prvků pro malé i velké.                                

Nové výsadby 

Již od března po celé ploše parku postupně vykvétají nové výsadby statisíců jarních cibulovin. Šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty, řebčíky a ladoňky zpříjemní návštěvníkům procházky probouzející se jarní přírodou.  

„Rozsáhlou výsadbou jarních rostlin chceme rozšířit hlavní návštěvnickou sezónu o brzké jarní období. Tato doba je jedinečná pro pozorování probouzející se přírody. Návštěvníci mohou objevovat květy v různých koutech parku od Velkého nádvoří až po nejzazší místa pod hrází Bořína,” říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku, Botanického ústavu AV ČR. 

V pondělí 1. dubna otevře brány také Průhonická botanická zahrada, která se nachází v areálu Průhonického parku. V den otevření pořádá provázení po sbírkách rostlin kvetoucích na jaře. 

Online mapa 

Pro lepší orientaci v parku a jako kapesní průvodce po jeho zajímavostech vznikla nová interaktivní mapa. Kromě stávajících vyhlídkových okruhů návštěvníkům nabízí také sezónní a tematické trasy, rozšířené informace o významných dřevinách, zajímavých objektech, jednotlivých partiích apod. Mapa je k dispozici na webu pruhonickypark.cz a v aplikaci Smartguide.  

Vstupenky do parku lze zakoupit na pokladnách u hlavního vstupu a vstupu Hájovna, online nebo v automatu u hlavního vstupu do parku. Parkovací místa návštěvníci naleznou u hlavního vstupu u zámku nebo u vstupu Hájovna. Více informací naleznete na http://www.pruhonickypark.cz/ a v kalendáři akcí.


Autor: red

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

19. dubna 2024 v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

19. dubna 2024 v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Další články
Nahoru