dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Prskali na sebe, zase spolu mluví. Praha a bývalý provozovatel Opencard připravují spolupráci
Ilustrační foto: archiv

Prskali na sebe, zase spolu mluví. Praha a bývalý provozovatel Opencard připravují spolupráci

Praha a firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv k Opencard, sestavují dokument o další spolupráci. V něm chtějí stanovit mimo jiné harmonogram postupu. Konečné znění dokumentu nyní město a EMS projednávají. Kdy se shodnou na konečném znění, není jasné. ČTK to potvrdil zdroj z vedení města i mluvčí EMS Martin Opatrný.

Konečnou verzi by měly podepsat Praha, dopravní podnik (DPP), městská firma Operátor Opencard a EMS. Cílem společného memoranda je „zabránit negativním dopadům na současné a rovněž budoucí uživatele Opencard“.

Zároveň je navrhováno smírové řešení dluhů, které má Praha a DPP vůči firmě EMS. Důležitou součástí materiálu by pak měl být harmonogram dalšího jednání. V něm by měla být vypsána data a kroky směřující k řešení jednotlivých problémů.

„Rámcově se to tak dá popsat," řekl Opatrný. EMS podle mluvčího bude chtít, aby dokument schválili pražští radní. „V tu chvíli jej budeme brát jako závazný," řekl. Praha a EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování Opencard.

Praha se pokouší práva k systému koupit a provozovat jej sama. Na podmínkách odkupu se dosud obě strany nedohodly. Mluví se také o vypořádání dluhů vůči EMS. Jde především o závazky za služby a za licence ke 250 000 karet, zda které firmě dluží Praha i dopravní podnik. V polovině června navíc vypršela smlouva Prahy s EMS ohledně správy Opencard.

Magistrát uvedl, že bude servis systému zajišťovat sám. Po následném několikahodinovém výpadku se obě strany dohodly na dočasné spolupráci do konce měsíce. Co bude dál, není zcela zřejmé. Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS).

Kvůli Opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu. K soudu nově míří i deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků.

Schválili totiž prodloužení smluv s EMS. Všichni vinu popírají, kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti nemohli postupovat jinak. Co bude s Opencard dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s možnými partnery, mimo jiné s plzeňským dopravním podnikem, Českými drahami a Českou poštou o spolupráci.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru